Dariusz Domański, urodzony w 1963 roku w Krakowie, jest wybitnym redaktorem wydawnictw oraz publicystą, który od lat aktywnie angażuje się w życie kulturalne. Jego działalność obejmuje szeroki zakres, a wśród jego osiągnięć można znaleźć role animatora kultury oraz kronikarza teatru.
To niezwykle utalentowany autor książek poświęconych tematyce kulturalnej, które są rezultatem jego głębokiej pasji do sztuki i literatury. Domański jest osobą, która nie tylko dokumentuje wydarzenia kulturalne, ale również wpływa na ich rozwój poprzez swoje pisarstwo i zaangażowanie w różnorodne projekty artystyczne.
Życiorys
Dariusz Domański to wieloaspektowa postać, wykształcony w dziedzinie geologii, w której przygotował pracę dyplomową na temat metodologii wstępnych w badaniach mineralogicznych oraz chemicznych skał i minerałów. Jego edukacja miała miejsce pod kierunkiem doc. dr hab. Ireny Gucwy w Instytucie Geologicznym im. prof. Mariana Książkiewicza w Krakowie. Poza tym, studiował polonistykę, co wzbogaciło jego umiejętności literackie.
Przez lata Domański publikował swoje artykuły w renomowanych czasopismach, takich jak Życie Literackie, Przekrój, Gość Niedzielny, Stolica, oraz Głos Tygodnika Nowohuckiego. Jego teksty znalazły również swoje miejsce w Gońcu Teatralnym, Arkadzie, Górach, Studencie, a także Gazecie Wyborczej. W latach 1986–1990 był związany z Dziennikiem Polskim, a później od 1990 do 1997 z Czasem Krakowskim.
Domański jest autorem imponującej liczby ponad 500 wywiadów oraz artykułów, które poświęcił wybitnym artyście teatru i postaciom ze świata nauki. Był inicjatorem wielu projektów kulturalnych, takich jak Portrety ludzi teatru, filmu w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie. Poza tym, zainicjował redakcję serii Aktorzy XXI wieku oraz zorganizował około 100 imprez kulturalnych, które oddają hołd m.in. Tytusowi Chałubińskiemu, Janowi Kasprowiczowi, Rudolfowi Zuberowi, oraz Józefowi Szajnie.
W latach 1984–1986 pełnił rolę konferansjera Marii Malickiej, prowadząc recitale poezji polskiej, a następnie, od 2006 do 2008, konferansjerował dla Haliny Kwiatkowskiej przy monodramie Wielki kolega, rzecz o Karolu Wojtyle. Jego talenty zostały docenione w 2019 roku, gdy otrzymał srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Od 2018 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Jesiennego Festiwalu Filmowego w Starym Mieście w Wielkopolsce. Obecnie Domański współpracuje z Dziennikiem Polskim oraz Głosem Tygodnika Nowohuckiego. Jest także inicjatorem oraz redaktorem serii Zeszyty Starego Teatru nr 1, poświęconej Markowi Walczewskiemu. W październiku 2022 roku, na łamach Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego, opublikowano ostatni wywiad Dariusza Domańskiego z zmarłym 23 września Franciszkiem Pieczką.
W 2022 roku został nominowany do Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki przez Fundację Ukryte Skrzydła, co podkreśla jego wkład w upowszechnianie kultury. Agnieszka Osiecka określiła Dariusza Domańskiego mianem uczciwego erudyty, co stanowi doskonałe podsumowanie jego kariery i dokonania w polskiej kulturze.
Wybrane publikacje książkowe
Oto zestawienie wybranych publikacji książkowych, które stworzył Dariusz Domański. Publikacje te obejmują różnorodne tematy i dotyczą znanych postaci ze świata teatru i kina.
- Piotr Fronczewski – próba portretu, Kraków, KIK, 1991,
- Piotr Fronczewski opisany, Kraków, Baran i Suszczyński, 1995,
- Jan Nowicki, Kraków, Baran i Suszczyński, 1995,
- „Taki nam się snuje dramat” Stary Teatr 1945-1995 Album Wspomnień, Kraków, ATI, 1997,
- Mój alfabet, Kraków, Astra, 1998,
- Bolek Greczyński- odejście i powrót, Kraków, Astra, 1998,
- Gwiazdy kina, teatru i nie tylko, Brzesko, Brzeska Oficyna Wydawnicza, 2003,
- Paweł Małaszyński, Kraków, Czarny Koń, 2010,
- Marian Dziędziel, Kraków, Czarny Koń, 2012,
- Franciszek Pieczka – Mateusz – Woyzeck – Jańcio Wodnik, Godów: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki, 2013,
- Przeszłość jest to dziś tylko cokolwiek dalej, Kraków, Dom Wydawnictw Naukowych, 2013,
- Franciszek Pieczka na 90 lecie urodzin – Kraków, Protagonista, 2018,
- Stary Teatr zawsze młody, Kraków, Protagonista, 2020,
- Maria Malicka – Grzesznica bez winy, Kraków, Protagonista, 2021,
- Krzemiński – pod red. prof. E. Orzechowski – Kraków, Wydawnictwo Universitas, 1991 (praca zbiorowa),
- Szkoła, teatr, szczęście – pod red. D. Domański – Kraków, Wydawnictwo ATI, 1999,
- Kwadrat – Warszawa, Teatr Kwadrat, 2014 (praca zbiorowa pod red. Romana Dziewońskiego),
- 16 lat Krakowskiego Samorządu – Kraków, UMK, 2016 (praca zbiorowa),
- Pamiętam ten smak – ulubione przepisy i wspomnienia znanych osób – red. prof. J. Jakubowicz, D. Domański, Kraków, Wydawnictwo Studio ACORD, 2023,
- Franciszek Pieczka Portret Przyjaciela „Odczytać dobro…” – Kraków, Wydawnictwo Studio ACORD, 2024,
- Piotr Fronczewski Portret Przyjaciela „Odczytać prawdę i poczucie humoru” – Kraków, Wydawnictwo Studio ACORD, 2024,
- Maria Malicka Portret Przyjaciela „Odczytać fenomen i piękno…” – Kraków, Wydawnictwo Studio ACORD, 2024,
- Jan Nowicki Portret Przyjaciela „Odczytać tradycje i szczerość” – Kraków, Wydawnictwo Studio ACORD, 2024.
Nagrody i wyróżnienia
Dariusz Domański, uznany w swoim fachu, został wyróżniony wieloma nagrodami i odznaczeniami, które potwierdzają jego znaczący wkład w kulturę i społeczność. Wśród nich znajdują się:
- Odznaka Prezydenta Krakowa „Honoris Gratia” przyznana w 2011 roku,
- Złoty Laur Akademii Mistrzów Mowy Polskiej zdobyty w 2015 roku,
- Honorowy Ambasador Gminy Godów od roku 2016,
- Srebrny medal Zasłużony kulturze Gloria Artis, przyznany w 2019 roku,
- Nagroda VIP 2023, otrzymana od Magazynu VIP.
Przypisy
- Lista laureatów medalu Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. [w:] Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego [on-line]. [dostęp 29.11.2021 r.]
- Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. www.gov.pl. [dostęp 30.05.2020 r.]
- Triumwirat śląsko-krakowsko-tatrzański, „krakow.gosc.pl”, 24.04.2016 r. [dostęp 28.07.2017 r.]
- Złoty Laur dla Dariusza Domańskiego, „krakow.gosc.pl”, 21.09.2015 r. [dostęp 27.07.2017 r.]
- CYB, Jubel „teatrała”, „dziennikpolski24.pl” [dostęp 27.07.2017 r.]
- Aktor górnego lotu, „krakow.gosc.pl”, 07.10.2012 r. [dostęp 28.07.2017 r.]
- Pracownik Magistratu honorowym ambasadorem Godowa [online], webcache.googleusercontent.com [dostęp 28.07.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Grzegorz Miśtal | Mieczysław Czuma | Aleksander Sikora | Paweł Wroński | Alicja Resich-Modlińska | Marta Stremecka | Aleksander Kulisiewicz | Bartosz Rdułtowski | Maciej Miezian | Olimpia Górska-Żukowska | Piotr Jędrzejek | Katarzyna Krzyżewska | Tadeusz Żuk-Skarszewski | Bożena Walter | Agnieszka Jastrzębska | Andrzej Celarek | Marcin Mamoń | Mortalcio | Jerzy Kisielewski | Włodzimierz DługoszewskiOceń: Dariusz Domański