Jan Kazimierz Dorawski, urodzony 8 lutego 1899 roku w Krakowie, to postać o szerokim zakresie działalności związanej z turystyką górską i medycyną. Jako polski oficer lekarz, Dorawski wykazał się nie tylko umiejętnościami medycznymi, ale również pasją do gór, co doprowadziło go do wspinaczki i alpinistyki.
Był on uznawanym taternikiem, który w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju wspinaczki w Tatrach, tworząc wiele nowych dróg wspinaczkowych. Jego działalność jako taternika nie ograniczała się jedynie do wspinania, ale obejmowała również aktywne uczestnictwo w ruchu turystycznym.
Dorawski był również działaczem narciarskim oraz autorem trzech książek, jak również licznych artykułów publikowanych w czasopismach taternickich, dzięki czemu zyskał uznanie wśród miłośników gór i wspinaczki.
Życiorys
Jan Kazimierz Dorawski, w okresie od 1918 do 1920 roku, angażował się w służbę wojskową, służąc w Wojsku Polskim. Już w 1922 roku, jako młodszy oficer w stopniu podporucznika rezerwy, otrzymał przydział do kompanii zapasowej sanitarnej nr 10.
8 stycznia 1924 roku zatwierdzono go w stopniu podporucznika, z datą starszeństwa przypadającą na 1 października 1920 roku, zajmując 14. lokatę w korpusie oficerów rezerwy sanitarnych, w grupie podlekarzy. W owym czasie był przydzielony do 10 batalionu sanitarnego mieszczącego się w Przemyślu.
W następnym roku, jego miejsce służby zmieniło się na 5 batalion sanitarny w Krakowie. Natomiast w 1934 roku, jako oficer rezerwy, pozostawał w ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień Kraków Miasto, z przydziałem do Kadry Zapasowej 5 Szpitala Okręgowego w Krakowie.
Po zakończeniu studiów medycznych, związał swoje życie zawodowe z Krakowem, gdzie pracował jako lekarz rentgenolog. W 1947 roku był jednym z kluczowych inicjatorów reaktywacji Koła Krakowskiego Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego.
Działalność wspinaczkowa
Od 1906 roku Jan Kazimierz Dorawski rozpoczął swoją przygodę z Tatrami, eksplorując te malownicze góry podczas regularnych wyjazdów wakacyjnych. Jego pasja do taternictwa rozbłysła w 1922 roku, kiedy to stał się jednym z wiodących polskich taterników, kontynuując swoją działalność aż do około 1935 roku.
Już od momentu założenia Sekcji Taternickiej Akademickiego Związku Sportowego w Krakowie w 1923 roku, Dorawski aktywnie uczestniczył w jej działaniach. W tym samym czasie wstąpił również do Polskiego Związku Narciarskiego. Dodatkowo, jego zaangażowanie objęło Sekcję Turystyczną Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a później także Klub Wysokogórski PTT oraz Zarząd Główny PTT.
W połowie lat dwudziestych XX wieku, współpracując z innymi członkami Sekcji Taternickiej z krakowskiego AZS, Dorawski przyczynił się do powstania nieformalnej grupy taterników, znanej jako „Grupa Syfonów”, która w latach 1926–1930 wyznaczała kierunki rozwoju taternictwa w Polsce. Dorawski w tym okresie dokonał wielu nowatorskich przejść, w tym:
- Rumanowy Szczyt północno-wschodnią ścianą (1928),
- Lodowy Szczyt z Doliny Śnieżnej (1929),
- Mały Kieżmarski Szczyt dolnymi urwiskami północnej ściany (1929),
- Diabla Przełęcz od wschodu (1930),
- Gerlach wschodnią ścianą (1930),
- Kieżmarski Szczyt południową ścianą (1930),
- Ramię Krywania środkiem północnej ściany (1930),
- Lodowy Szczyt północno-zachodnią ścianą (1931).
W swoich wyprawach Dorawski towarzyszył mu wielu znakomitych wspinaczy tamtej epoki, w tym Wincenty Birkenmajer, Kazimierz Kupczyk, Adam i Marian Sokołowscy, Alfred oraz Jan Alfred Szczepańscy, Mieczysław Szczuka, a także Karol Wallisch.
Rok 1931 okazał się dla Dorawskiego wyjątkowy, gdyż brał on udział w alpejskiej wyprawie do Alp Delfinackich, gdzie był częścią grupy realizującej III przejście południowej ściany La Meije w łańcuchu górskim Écrins. Trzy lata później, w 1934 roku, jego umiejętności zaowocowały w polskiej wyprawie do Andy, gdzie mógł uczestniczyć w pierwszych wejściach na Alma Negra (6120 m n.p.m.) i La Mesa (6200 m n.p.m.). W tym samym roku stanął na czele polskiej ekspedycji w Atlas Wysoki, gdzie również był zaangażowany w przechodzenie nowych dróg wspinaczkowych.
Funkcje sprawowane w organizacjach turystycznych i sportowych
Jan Kazimierz Dorawski pełnił szereg znaczących ról w organizacjach związanych z turystyką i sportem, co podkreśla jego aktywność i zaangażowanie w te dziedziny. Jego kariera w zatwierdzonych strukturach sportowych i turystycznych trwała przez wiele lat, gdzie jego wpływ był odczuwalny w różnych rolach.
- W latach 1925–1929 działał jako członek Komisji Sportowej Polskiego Związku Narciarskiego,
- W okresie 1925–1948, z przerwami, pełnił funkcję sekretarza i wiceprezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego,
- W latach 1928–1932 był prezesem Sekcji Taternickiej Akademickiego Związku Sportowego w Krakowie,
- W latach 1946–1950 przewodniczył Klubowi Wysokogórskiemu PTT.
W 1950 roku został uhonorowany tytułem członka honorowego Klubu Wysokogórskiego PTT, co świadczy o jego znacznym wkładzie w działalność tej organizacji. Ponadto, w 1974 roku otrzymał tytuł członka honorowego Polskiego Związku Alpinizmu, co dodatkowo podkreśla jego zasługi dla wspinaczki górskiej w Polsce.
Publikacje
Jan Kazimierz Dorawski był autorem licznych prac związanych z taternictwem i himalaizmem. Jego osiągnięcia jako publikatora obejmowały wiele różnych form, w tym artykuły, notatki, sprawozdania oraz recenzje. Publikował zarówno w czasopismach specjalistycznych, takich jak „Taternik” i „Wierchy”, jak i w prasie codziennej, co czyniło go osobą niezwykle wpływową w tej dziedzinie.
Znany był jako jeden z najwybitniejszych znawców historii zdobywania Himalajów w swoim czasie. Warto również zaznaczyć, że Dorawski był autorem kilku książek, które miały znaczący wpływ na popularyzację tematów górskich w Polsce. Oto niektóre z jego najważniejszych publikacji:
- Walka o szczyt świata, Warszawa 1955,
- Człowiek zdobywa Himalaje, Kraków 1957,
- Wysoko w Andach, Warszawa 1961 („Iskry”, seria Naokoło świata).
Przypisy
- Rocznik Oficerski Rezerw 1934, s. 223, 765.
- Rocznik Oficerski 1924, s. 1047.
- Rocznik Oficerski 1923, s. 1244.
- Rocznik Oficerski 1923, s. 1183.
- Spis oficerów rezerwy 1922, s. 53.
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Krzysztof Hajduk | Krzysztof Lasoń | Tomasz Marczyński | Marcin Cabaj | Ryszard Per | Małgorzata Kukucz | Stefania Reindl | Zbigniew Pierzynka | Ludwik Gintel | Mieczysław Balcer | Jan Reyman | Roman Jurczak | Roman Muzyk | Janusz Adamczyk (piłkarz) | Stanisław Curyło | Kamil Mitoń | Danuta Otolińska-Dudek | Andrzej Wołkowski | Maria Kowalówka-Kalczyńska | Bartłomiej JamrózOceń: Jan Kazimierz Dorawski