Kazimierz Wojniakowski


Kazimierz Wojniakowski był wybitnym przedstawicielem polskiej sztuki, którego życie i twórczość pozostają fascynującymi tematami badań. Urodził się w Krakowie w roku 1771 lub 1772, co czyni go postacią związaną z okresem o dużym znaczeniu dla kultury i sztuki.

Wojniakowski specjalizował się w malarstwie i rysunku, a jego prace odzwierciedlają nie tylko umiejętności artystyczne, ale także wpływy dawnych mistrzów. Jego dorobek artystyczny jest cenny dla zrozumienia rozwoju sztuki w Polsce.

Artysta zmarł 20 stycznia lub 20 grudnia 1812 roku, pozostawiając po sobie bogaty ślad w polskim dziedzictwie kulturowym. Dodatkowo, Wojniakowski był również zapalonym wolnomularzem, co wskazuje na jego zainteresowanie nie tylko sztuką, ale także ideologią i wartościami epoki. Jego życie pełne pasji i zaangażowania w różne dziedziny kultury stanowi ważny fragment historii polskiego artystycznego kręgu.

Życiorys

Kazimierz Wojniakowski, uznany za ucznia Marcella Bacciarellego, stał się znaczącą postacią epoki sentymentalizmu. Jego twórczość koncentrowała się przede wszystkim na malarstwie portretowym, w ramach którego stworzył portrety wielu znakomitych postaci, w tym Izabelę Czartoryską, Tadeusza Kościuszkę, Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz Stanisława Sołtyka.

Jego dzieła są znane z niezwykłego realizmu, który charakteryzuje fizjonomię modeli. Oprócz portretów jednostkowych, Wojniakowski miał w swoim dorobku także portrety zbiorowe. Przykładowo, obraz zatytułowany „Zebranie towarzyskie w parku” (1797, Muzeum Narodowe w Warszawie) przedstawia rodziny Lafontainów i Hauków wokół pomnika Stanisława Augusta.

Nie ograniczał się jedynie do malarstwa portretowego, gdyż był również autorem obrazów o tematyce historycznej, w tym słynnego dzieła „Uchwalenie Konstytucji 3 maja” z 1806 roku, znajdującego się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dodatkowo, w jego repertuarze artystycznym można znaleźć obrazy alegoryczne oraz pejzażowe, które z kolei poszerzają jego twórczy dorobek.

Przypisy

  1. Jerzy.J. Malinowski, Malarstwo polskie XIX wieku, Warszawa: Wydawn. DiG, 2003 r.
  2. Hasło "Kazimierz Wojniakowski" w: Nowa Encyklopedia PWN, Warszawa: PWN, 1996 r.
  3. Ludwik Hass, Sekta farmazonii warszawskiej, Warszawa 1980 r., s. 267.
  4. Wojniakowski Kazimierz, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 25.10.2008 r.]

Oceń: Kazimierz Wojniakowski

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:8