Wiesław Zarzycki


Wiesław Kazimierz Zarzycki, urodzony 29 grudnia 1886 roku w Krakowie, to postać wyjątkowa w polskiej sztuce. Jego życie zakończyło się 25 grudnia 1949 roku, a pozostawił po sobie bogaty dorobek artystyczny.

Był on utalentowanym artystą malarzem, który zyskał uznanie jako pejzażysta, skupiając się na przedstawianiu piękna polskiego krajobrazu. W swoich pracach potrafił uchwycić nie tylko widoki, ale także atmosferę i emocje związane z naturą.

Życiorys

Wiesław Zarzycki był synem Andrzeja i Walerii z Tomczykiewiczów. W młodości rozpoczął naukę malarstwa, zostając uczniem Szkoły Stanisławskiego, która specjalizowała się w pejzażu i była częścią Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po ukończeniu tej edycji kontynuował kształcenie w Wyższej Szkole Przemysłowej. Od roku 1908 zaangażował się w działalność edukacyjną, zdobywając stanowisko nauczyciela w stopniu profesora, a od 1931 roku pełnił funkcję dyrektora Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego mieszczącej się przy ul. Mickiewicza 5 w Krakowie.

W okresie przed I wojną światową aktywnie działał w Związku Strzeleckim. W trakcie wojny został przydzielony do urzędów konserwatorskich, gdzie zajmował się ochroną zabytków sztuki. Pełnił funkcje w wielu instytucjach, w tym był członkiem okręgowej komisji konserwatorskiej w województwie krakowskim i kieleckim. Zasiadał również w radzie artystycznej oraz w komisji muzealnej zarządu miejskiego w Krakowie.

Wiesław Zarzycki aktywnie uczestniczył w pracach dotyczących odnowienia kilku ważnych zabytków, w tym Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Wawelu. Był także członkiem dyrekcji Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

W roku 1949 Wiesław Zarzycki przeprowadził renowację Obrazu Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa (znanego również jako Matka Boża Płaszowska), znajdującego się w kościele Księży Najświętszego Serca Jezusowego w Krakowie-Płaszowie.


Oceń: Wiesław Zarzycki

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:16