Renata Kijowska, urodzona 10 grudnia 1975 roku w Krakowie, to znana postać w polskim świecie mediów.
Jest ona dziennikarką radiową i telewizyjną, która zyskała uznanie jako reporterka w programie „Fakty” emitowanym przez TVN.
Życiorys
Wykształcenie
Renata Kijowska to absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, którego ukończenie stanowiło pierwszy krok w jej edukacyjnej podróży. Dalsze nauki kontynuowała na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie zgłębiała nauki polityczne oraz dziennikarstwo. Dodatkowo miała możliwość studiowania na Uniwersytecie Poczdamskim w Niemczech, dzięki programowi Deutscher Akademischer Austauschdienst. W zakresie języków obcych biegle mówi po niemiecku, a także zna podstawy hiszpańskiego.
Praca zawodowa
Kariera zawodowa Renaty Kijowskiej rozpoczęła się w programie informacyjnym TVP Kraków, znanym jako Kronika Krakowska. Następnie przed jej angażem w Fakty TVN, była korespondentką w Telewizji Puls, a także pracowała w Radiu Plus. Jej teksty ukazywały się w „Tygodniku Powszechnym” oraz w magazynie „Podróże”. Debiut w Faktach TVN miał miejsce 5 lipca 2001 roku, gdzie zajmuje się tematami społecznymi, a jako korespondentka z Krakowa relacjonuje wydarzenia zachodzące na południu Polski.
W ciągu swojej kariery wielokrotnie relacjonowała wydarzenia z zagranicy dla Faktów TVN oraz kanałów informacyjnych TVN24 i TVN24 Biznes i Świat. Jej zakres pracy obejmował między innymi reportaże z Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy oraz Rumunii.
W 2013 roku zrealizowała wywiad oraz reportaż dotyczący Radosława Agatowskiego, niepełnosprawnego 25-latka skazanego za wielokrotne kradzieże. Decyzję o ułaskawieniu Agatowskiego, podjętą przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w październiku tego roku, uzasadniono względami humanitarnymi, podkreślając, że ułaskawiony wymaga stałej opieki.
Wykładała także dziennikarstwo w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie przez kilka lat. Renata Kijowska zagrała epizodyczne role w filmach biograficznych, takich jak „Krzysztof” z 2010 roku oraz „Nad życie” z 2012 roku, w obu odgrywając postacie dziennikarek związanych z telewizją TVN i TVN24.
W 2019 roku stworzyła film dokumentalny „Na Górze Tyrryry”, opowiadający o działalności zespołu rockowego złożonego z osób niepełnosprawnych. Film ten zdobył uznanie na Festiwalu Form Dokumentalnych „NURT” w Kielcach oraz w „The Best Shorts Competition” w Kalifornii, a także został zaprezentowany na rozmaitych festiwalach filmowych, w tym w Łodzi, Krakowie oraz Amsterdamie.
Publikacje
Renata Kijowska jest autorką kilku interesujących publikacji, które z pewnością przyciągną uwagę miłośników literatury dziecięcej.
- Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry; wyd. znak emotikon (ISBN 978-83-240-5046-8),
- Hela Foka. Historie na fali; wyd. znak emotikon (ISBN 978-83-240-5142-7).
Nagrody
Dziennikarskie
Renata Kijowska to uznana dziennikarka, która zdobyła wiele prestiżowych nagród w swoim zawodzie. Jest laureatką Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii news oraz wzięła udział w konkursie „Tak! Pomagam” dotyczącym wolontariatu dla dziennikarzy, gdzie również zdobyła nagrodę, w kategorii telewizja. W 2012 roku została ponownie nominowana do Nagrody Dziennikarzy Małopolski za przeprowadzony wywiad z chorującym aktorem na nowotwór krtani, Jerzym Stuhrem. Jej zaangażowanie w ochronę zwierząt oraz liczne wartościowe materiały sprawiły, że zdobyła również wyróżnienie „Przyjaciel Zwierząt”.
Literackie
Debiut literacki Renaty Kijowskiej to książka dla dzieci zatytułowana „Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry”. Praca ta została doceniona podczas XXIV Festiwalu Górskiego, gdzie otrzymała tytuł Książki Górskiej Roku 2018, w kategorii – Górska fikcja i poezja. To osiągnięcie podkreśla jej umiejętności nie tylko w obszarze dziennikarstwa, ale także twórczości literackiej.
Filmowe
W dziedzinie filmowej Renata Kijowska zyskała uznanie dzięki swoim dokumentom, zwłaszcza za projekt „Na Górze. Tyrryry”, który zdobył szereg nagród, w tym:
- Grand Prix na Festiwalu Filmów Optymistycznych „Happy End” (Rzeszów, 2020),
- Nagrodę za najlepszy profesjonalny film dokumentalny na Festiwalu Filmów Optymistycznych „Happy End” (Rzeszów, 2020),
- Nagrodę publiczności na Festiwalu Filmów Optymistycznych „Happy End” (Rzeszów, 2020),
- Nagrodę Specjalną na Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” (Poznań, 2020),
- Nagrodę publiczności Motyl 2020 na Europejskim Festiwalu Filmowym „Integracja Ty i Ja” (Koszalin, 2020),
- I Nagrodę w Konkursie Polskim w kategorii „Etnografia i społeczeństwo” na festiwalu Korporoacyjno-Telewizyjnym FilmAT (Warszawa, 2020),
- Wyróżnienie w kategorii „Humanitarian Award” na Best Short Competition (USA, 2020),
- Doroczną Nagrodę Specjalną Radia Kielce na Festiwalu Form Dokumentalnych NURT (Kielce, 2019),
- Wyróżnienie Komisji Artystycznej na Festiwalu Form Dokumentalnych NURT (Kielce, 2019),
- Wyróżnienie w kategorii Best Features Doc na Global Short Awards (2019),
- Nagrodę za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny na The Best Shorts Competition (Kalifornia, 2019),
- Finalistę na European Cinematography Awards (Amsterdam, 2019),
- Nominację do Nagrody Białej Kobry na Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” (Łódź, 2019).
Te osiągnięcia filmowe ukazują różnorodność jej projektów i zaangażowanie w twórczość dokumentalną.
Przypisy
- a b c d NAGRODY NURT 2019 – NURT [online] [dostęp 18.05.2021 r.]
- Festiwal Mediów 2019 - Filmweb [online], www.filmweb.pl [dostęp 18.05.2021 r.]
- "Niech toną" Wojciecha Bojanowskiego z nagrodą Festiwalu FilmAT [online], TVN24 [dostęp 18.05.2021 r.]
- XVII Europejski Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja" - dobiegł końca [online], www.pfron.org.pl [dostęp 18.05.2021 r.]
- Start [online], www.17celow.pl [dostęp 18.05.2021 r.]
- a b c Festiwal Filmów Optymistycznych w Rzeszowie za nami. Znamy werdykt jury [online], Kurier Rzeszowski, 17.10.2020 r. [dostęp 18.05.2021 r.]
- Na Górze Tyrryry – Film 60. KFF [online], Krakowski Festiwal Filmowy [dostęp 29.05.2020 r.]
- RadioR. Łódź RadioR., Filmy i reportaże powalczą o „Białą Kobrę” Festiwalu „Człowiek w Zagrożeniu” [online], Radio Łódź [dostęp 29.05.2020 r.]
- Na Górze Tyrryry [online], naEKRANIE.pl [dostęp 29.05.2020 r.]
- a b Na Górze Tyrryry [online], FilmPolski [dostęp 29.05.2020 r.]
- Renata Kijowska. filmweb.pl. [dostęp 07.10.2012 r.]
- Renata Kijowska. filmpolski.pl. [dostęp 07.10.2012 r.]
- Prezydent ułaskawił Radka Agatowskiego. tvn24.pl. [dostęp 06.04.2014 r.]
- Przestępca. fakty.pl. [dostęp 06.04.2014 r.]
- Renata Kijowska. fakty.pl. [dostęp 06.04.2014 r.]
- Renata Kijowska. wse.krakow.pl. [dostęp 21.10.2011 r.]
- Renata Kijowska. tvnfakty.pl. [dostęp 21.10.2011 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Aleksander Menhard | Tadeusz Pikulicki | Ewa Drzyzga | Henryk Woźniakowski (wydawca) | Roman Młodkowski | Katarzyna Kolenda-Zaleska | Krystyna Lasoń | Róża Nowotarska | Dominika Ćosić | Marcin Wrona (dziennikarz) | Janusz Cichalewski | Stefan Papée | Roman Paszkowski (dziennikarz) | Maria Przełomiec | Stefan Rzeszot | Budda (youtuber) | Michał Szułdrzyński | Olimpia Górska-Żukowska | Maciej Miezian | Bartosz RdułtowskiOceń: Renata Kijowska