Herbewo International S.A. to wiodąca polska firma, specjalizująca się w kompleksowym zarządzaniu nieruchomościami.
W swojej działalności skupiają się na skutecznym administrowaniu różnorodnymi obiektami, co pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni oraz zapewnia satysfakcję ich właścicieli.
Historia
W 1924 roku, w sercu Krakowa, powstała firma Herbewo, rezultat współpracy trzech znaczących przedsiębiorstw: „Polonia”, „Noris” oraz „Kosmos”. Ich założyciele, Rudolf Herliczka, Władysław Bełdowski oraz Stanisław Wołoszyński, sprawili, że nowa marka zaczęła dynamicznie się rozwijać. Nazwa firmy powstała w oparciu o pierwsze litery nazwisk jej twórców.
Firma specjalizowała się w produkcji różnorodnych wyrobów papierowych, w tym zwijek, gilz, tutek oraz bibułek papierosowych. Jej produkty zdobyły międzynarodowe uznanie, docierając do klientów w Europie, Azji, obu Amerykach oraz Australii. W szczególności, zwijki MORWITAN zdobyły popularność, a ich logo i nazwa były objęte ochroną prawną dzięki posiadanemu patentowi.
Marketing przedwojenny tej firmy był niczym innym jak symbolem nowoczesności. Stworzono szereg piosenek, w tym popularne tanga: „Morwitan – to nasz znak” w wykonaniu Eugeniusza Bodo oraz „Nikotyna” śpiewane przez Alberta Harrisa. W ramach promocji powstały także kreskówki oraz filmy reklamowe, z najważniejszym z nich pt. „Od Bałtyku do Karpat”, który ukazywał Polskę w czasach po odzyskaniu niepodległości. Produkty reklamowano także poprzez samochody firmowe oraz na budynkach fabrycznych.
W latach trzydziestych, firma rozpoczęła budowę nowych obiektów przy alei Słowackiego. Mimo wyzwań II wojny światowej i okupacji, działalność Herbewo przetrwała, aż w 1948 roku, gdy cały majątek został znacjonalizowany, a budynki fabryczne trafiły do Drukarni Narodowej.
Na nowo odrodzona historia tej marki rozpoczęła się w 1992 roku, kiedy Andrzej Barański, potomek Stanisława Wołoszyńskiego, odzyskał majątek firmy. W wyniku jego działań przy al. Słowackiego powstał dom towarowy, gdzie znalazło się 70 firm. Z biegiem lat obiekt został przekształcony w biura dla polskich start-upów.
W 2001 roku, Herbewo zrealizowało projekt nowoczesnego budynku przy ulicy Lubelskiej, który połączono ze starym obiektem. A. Mirek z firmy Kontrapunkt był projektantem, a Hochtief (dawny KPIS Cracovia) przypieczętował wykonanie projektu. Witraż „Wyłaniający się horyzont”, autorstwa Piotra Ostrowskiego, stanowi dekorację nowego budynku.
W 2015 roku firma oddała do użytku biurowiec Regent Office przy ul. Prądnickiej 20A, którego fasada wykonana z ręcznie formowanej cegły i kamienia nawiązuje do pobliskich fortów Nowy Kleparz. Projekt biurowca stworzył Adam Bielański z BS-Arch.
Obecnie, Herbewo International S.A. zajmuje się zarządzaniem powierzchniami biurowymi, handlowymi oraz mieszkaniowymi w centrum Krakowa, kontynuując tradycję innowacyjności i jakości, która rozpoczęła się niemal sto lat temu.
Przypisy
- a b O firmie Herbewo [online] [dostęp 04.11.2020 r.]
- Biurowiec z duszą – Archiwum Rzeczpospolitej [online], archiwum.rp.pl [dostęp 06.11.2020 r.]
- MichałM. Witkowski MichałM., Kawiarnia literacka [online], www.polityka.pl, 2012 [dostęp 06.11.2020 r.]
- Mobilna reklama fabryki tutek Herbewo S.A.: Reklama wizualna w Polsce przedwojennej [zdjęcie/grafika] [online], Signs.pl – Polska Reklama i Poligrafia [dostęp 06.11.2020 r.]
- Prądnicka 20A Regent Office | Herbewo Kraków [online] [dostęp 06.11.2020 r.]
- Przedwojenna kreskówka reklamowa firmy rodzinnej HERBEWO – YouTube [online], www.youtube.com [dostęp 06.11.2020 r.]
- Przedwojenna reklama firmy rodzinnej Herbewo – czasy kina niemego! – YouTube [online], www.youtube.com [dostęp 06.11.2020 r.]
- Tango – reklama: „Morwitan, to nasz znak !”, Adam Aston, 1937 – YouTube [online], www.youtube.com [dostęp 06.11.2020 r.]
- Triki, jakimi mamią nas firmy, znane były już od dawna [online], Forbes.pl [dostęp 06.11.2020 r.]
- Wystawa „Kupując oczami. Reklama w przedwojennym Krakowie” [online], dzieje.pl [dostęp 06.11.2020 r.]
- a b Nabijarka do tytoniu – Muzeum Etnograficzne – etnomuzeum [online], etnomuzeum.eu [dostęp 06.11.2020 r.]
- Z Matejką na ścianie i witrażami [online], Kraków Nasze Miasto, 25.08.2001 r. [dostęp 06.11.2020 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki biurowe":
Biprostal | Ratusz (nowy) miasta Podgórza | Unity Centre | Budynki biurowe „Żyletkowce” w Krakowie | Gmach Narodowego Banku Polskiego w Krakowie | Gmach Radia Kraków | Pałac Prasy w Krakowie | Ratusz kazimierski w KrakowieOceń: Herbewo