Pałac Prasy w Krakowie


Pałac Prasy to szczególny biurowiec oraz jednocześnie zabytek, który znajduje się w sercu Krakowa, w dzielnicy Wesoła. Jego lokalizacja to róg ulic Wielopole 1 oraz Starowiślnej.

Ten zabytkowy budynek przyciąga uwagę swoim unikalnym stylem architektonicznym oraz znaczeniem w historii miasta. Pałac Prasy nie tylko pełni funkcję biurową, ale także stanowi ważny element krajobrazu i kultury Krakowa.

Historia

Bazar Polski

Obszar, na którym powstał ten znaczący gmach, wcześniej nosił nazwę „Psia górka”. Grupa finansistów, z myślą o utworzeniu centrum handlowego, zakupiła tę nieruchomość. Znakomitą wizję architektoniczną przygotowali Tadeusz Stryjeński oraz Franciszek Mączyński. W wrześniu 1920 roku rozpoczęto intensywne prace budowlane, a już rok później obiekt był gotowy w stanie surowym.

Budynek oparty jest na żelazno-betonowej konstrukcji, w której zastosowano cegły jako wypełnienie. Wykonanie robót budowlanych powierzone zostało firmie „Spójnia budowlana” Stryjeński-Mączyński-Korn z Krakowa. Zakres prac obejmował również instalacje elektryczne realizowane przez firmę Sokolnicki i Wiśniewski oraz centralne ogrzewanie, za które odpowiadała firma Drzewiecki i Jeziorański. Roboty stolarskie zlecono firmie Nowotarski z Wadowic i Muranyi z Krakowa, natomiast prace związane ze stalą wykonała firma J. Oremus z Krakowa.

Pierwotnie budynek był przeznaczony na dom handlowy dla SA „Bazar Polski”, zbudowany w latach 1920-1922. Po pewnym czasie przeszedł przebudowę, stając się siedzibą „Ilustrowanego Kuryera Codziennego”, a w późniejszym okresie gościł kilka redakcji lokalnych pism. Do października 2011 roku używany był przez „Dziennik Polski”. Aktualnie budynek jest wynajmowany głównie przez koncern ABB.

Olgierd Jędrzejczyk poświęcił temu obiektowi monografię, publikując książkę zatytułowaną „Krążownik Wielopole”.

Opis budynku

Budynek ten charakteryzuje się osiem kondygnacjami, w skład których wchodzą nie tylko suteryny, ale również inne poziomy, które pełniły różne funkcje. W chwili oddania do użytku, suteryny wykorzystywane były do przechowywania materiałów oraz jako miejsce na opał dla centralnego systemu ogrzewania.

Na parterze oraz mezaninie zlokalizowane były przestrzenie przeznaczone do działalności handlowej, co miało na celu wspieranie różnorodnych usług dostępnych dla mieszkańców i odwiedzających. Na drugim oraz trzecim piętrze również przewidziano takie funkcje, co umożliwiało rozwój lokalnych przedsiębiorstw.

Na czwartym piętrze planowano wydzielić przestrzeń na biura, co miało zapewnić wygodę pracy dla różnych instytucji. W budynku zainstalowano również rozwiązania techniczne, w tym windy oraz pomieszczenia techniczne do ich obsługi. Dodatkowo, z tej kondygnacji znajdował się taras, który mógł służyć jako miejsce relaksu i spotkań.

Budowla posiada trzy wejścia z poziomu ulicy, a wewnątrz znajdują się centralne schody oraz dwie windy, co zapewnia komfortowe poruszanie się pomiędzy kondygnacjami. Toalety także zostały uwzględnione w projekcie, aby zaspokoić potrzeby użytkowników budynku.

Frontowa część budynku mierzy 15 metrów, natomiast długości jego boków wynoszą po 36 metrów, co stanowi solidne podstawy architektoniczne tej imponującej struktury.

Przypisy

  1. Dom Towarowy Bazar Polski S.A., potem siedziba redakcji Ilustrowanego Kuriera Codziennego. mapa.sarp.krakow.pl. [dostęp 03.11.2023 r.]
  2. Ewa Łosińska: Dziennik Polski zmienia naczelnego i siedzibę. Rzeczpospolita, 27.10.2011 r. [dostęp 03.11.2023 r.]
  3. Nowe biuro Centrum Systemów Informatycznych ABB w Krakowie oficjalnie otwarte!. ABB, 02.08.2012 r. [dostęp 09.04.2014 r.]
  4. a b c d e f Bazar Polski w Krakowie Architekt 1923 nr 2 s.9

Oceń: Pałac Prasy w Krakowie

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:12