Osiedle Robotnicze w Krakowie


Osiedle Robotnicze w Krakowie to ważny element architektury socialnego budownictwa, zlokalizowane przy ulicy Praskiej. Warto dodać, że, podczas jego budowy, nosiła ona nazwę ul. Czarodziejskiej. Położone w dzielnicy VIII, w obrębie Dębników, osiedle powstało w latach 30-tych XX wieku z inicjatywy Towarzystwa Osiedli Robotniczych.

Głównym celem akcji budowlanej było zaspokojenie pilnych potrzeb mieszkaniowych robotników. Warto zaznaczyć, że niektóre z mieszkań przekazano bezpłatnie osobom, które osiągnęły 50. rok życia i miały zasługi w walce o niepodległość Polski. Projekt stworzony przez Stefana Piwowarczyka przewidywał budowę czternastu jednopiętrowych bloków, zaplanowanych jako odpowiedź na program existenzminimum, którego celem było zapewnienie podstawowych potrzeb mieszkaniowych.

Mieszkania, o powierzchni wynoszącej 36 m², składały się z pokoju, kuchni, przedpokoju oraz łazienki. Prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu 1935 roku w zachodniej części ówczesnej XI dzielnicy Dębniki, w dogodnej lokalizacji, blisko Wisły, z jednoczesnym oddaleniem od istniejącej zabudowy. Na początku prace postępowały bardzo szybko, ponieważ pierwsze dwa bloki oddano do użytku już w listopadzie tego samego roku. Niestety, po kilku latach, w 1938 roku, proces budowlany został wstrzymany ze względu na brak środków finansowych.

W okresie tym powstało osiem budynków po nieparzystej stronie ulicy oraz dwa budynki po stronie parzystej. W kolejnej dekadzie miały miejsce znaczące zmiany; na początku lat 50-tych wszystkie bloki zostały nadbudowane o jedno piętro, a także dobudowane trzy nowe budynki oraz szkoła, co ostatecznie zmieniło pierwotny projekt osiedla i wpłynęło na jego architektoniczną bryłę.

Przed wybuchem II wojny światowej w ramach osiedla zbudowano również Dom Społeczny, obecnie funkcjonujący jako Dębnicki Ośrodek Kultury „Tęcza” oraz siedziba Rady Dzielnicy VIII Dębniki. Budynek ten pełnił szereg funkcji społecznych, w tym salę widowiskową, przedszkole, bibliotekę oraz sklepy, stanowiąc przykład nowoczesnej architektury funkcjonalistycznej.

Przypisy

  1. Barbara Zbroja: Architektura międzywojennego Krakowa 1918-1939. Kraków: Wysoki Zamek, 2013 r., s. 320. ISBN 978-83-936117-7-5.
  2. Krzysztof Jakubowski: Kraków na starych widokówkach. Osiedle robotnicze. Gazeta Wyborcza, 2012 r. [dostęp 01.09.2015 r.]
  3. Szczegółowy plan Krakowa z przyległymi gminami. 1947 r. [dostęp 01.09.2015 r.]
  4. Plan miasta Krakowa. 1937 r. [dostęp 01.09.2015 r.]

Oceń: Osiedle Robotnicze w Krakowie

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:19