Osiedle Kalinowe to interesujący obszar w Krakowie, który należy do większej jednostki administracyjnej. Dzielnicy XVI Bieńczyce. Warto zaznaczyć, że osiedle to nie jest uznawane za jednostkę pomocniczą niższego rzędu w ramach tej dzielnicy.
Obszar ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców oraz turystów, dzięki swojej unikalnej lokalizacji i charakterystyce. Współczesne osiedle Kalinowe to miejsce, które łączy w sobie bogate dziedzictwo historyczne z nowoczesnym stylem życia.
Historia
Osiedle Kalinowe znajduje się w obrębie Bieńczyc Nowych, blisko serca urbanistycznego przedsięwzięcia, które miało na celu rozwój dzielnicy Nowa Huta w kierunku północno-zachodnim. Oficjalne prace nad tym unikalnym założeniem rozpoczęły się w 1959 roku, kiedy to w ogłoszonym konkursie na projekt wybrano koncepcję autorstwa warszawskiej architekt Jadwigi Guzickiej. W jej zespole kluczowymi rolami pełnili Anna Basista i Jan Lewandowski jako odpowiedzialni za projekt urbanistyczny oraz Kazimierz Chodorowski, Stefan Golonka i dr inż. Tadeusz Kantarek, którzy zajmowali się architekturą. Realizacja tego projektu była przemyślana z myślą o przyszłych mieszkańcach, z założeniem, że osiedle pomieści około 30 tysięcy osób, z czego 5,5 tysięcy miało znaleźć zakwaterowanie w ramach samego osiedla.
Charakterystyczną cechą tego osiedla jestluźna zabudowa budynkami wolnostojącymi, w której dominuje architektura pięciokondygnacyjna oraz jedenastokondygnacyjna. Centralnym punktem osiedla jest park Planty Bieńczyckie, który został zaprojektowany na wzór Plant Krakowskich i pełni rolę łącznika między osiedlami, integrując je w jedną spójną całość urbanistyczną.
Wzdłuż parku przewidziano budowę różnych obiektów użyteczności publicznej, takich jak szkoły, przedszkola, domy handlowe oraz instytucje kulturalne, w tym biblioteki. Oprócz Osiedla Kalinowego, w skład Bieńczyc Nowych wchodzą również inne osiedla, takie jak Strusia, Na Lotnisku, Wysokie, Kazimierzowskie, Jagiellońskie, Przy Arce, Niepodległości, Albertyńskie oraz Złotej Jesieni. Budowa kompleksu urbanistycznego odbywała się w latach 1962–1979, a realizacja Osiedla Kalinowego trwała do końca lat 60. XX wieku. Wszystkie budynki, które stanowiły część pierwotnego projektu, zostały zakończone do roku 1970.
Usytuowanie i rozplanowanie
Osiedle Kalinowe jest starannie zlokalizowane w obrębie miasta, ograniczone ulicami: od północy Mikołajczyka, od wschodu Dunikowskiego, od południa Plantami Bieńczyckimi, a od zachodu Okulickiego. To strategiczne usytuowanie sprawia, że osiedle jest dobrze skomunikowane, co ułatwia codzienne życie jego mieszkańców.
W obrębie osiedla dominuje zabudowa mieszkaniowa, w której przeważają bloki czteropiętrowe – jest ich aż 11. Dodatkowo, w zachodniej części osiedla, można znaleźć 5 bloków dziesięciopiętrowych, co zapewnia różnorodność w ofercie mieszkań i zaspokaja potrzeby lokalnej społeczności.
Na terenie osiedla znajdują się także istotne obiekty użyteczności publicznej, takie jak szkoła podstawowa i kościół św. Józefa. Oprócz tego, w Młodzieżowym Domu Kultury im. Janusza Korczaka zainstalowane jest boisko ze sztuczną trawą i oświetleniem, na którym od 2005 roku odbywają się rozgrywki Nowohuckiej Ligi Piłkarskiej.
W pawilonie pod numerem 4, mieszczącym się na terenie osiedla, swoje siedziby ma Rada i Zarząd Dzielnicy XVI Bieńczyce. W tym samym budynku znajduje się również Poczta Polska, Filia 51 Biblioteki Kraków oraz inne punkty handlowe i usługowe, co tworzy wygodne miejsce dla mieszkańców do załatwiania codziennych spraw.
Przypisy
- a b c d Bieńczyce osiedla mieszkaniowe i Planty Bieńczyckie. [w:] Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków [on-line]. [dostęp 02.05.2020 r.]
- Ortofotomapa 1970. [w:] MSIP Kraków [on-line]. [dostęp 02.05.2020 r.]
- Google Maps [online], Google Maps [dostęp 26.06.2020 r.]
- Szkoła Podstawowa nr 82 im. św. Jadwigi Królowej Polski [online], sp82krakow.pl [dostęp 23.06.2020 r.]
- Rzymskokatolicka Parafia św. Józefa w Krakowie na os. Kalinowym [online] [dostęp 23.06.2020 r.]
- Biuletyn Informacji Publicznej Młodzieżowego Domu Kultury [online], www.bip.krakow.pl [dostęp 23.06.2020 r.]
- Regulamin NLP - Nowohucka Liga Piłkarska [online], nlplotto.futbolowo.pl [dostęp 23.06.2020 r.]
- Bieńczyce - założenie urbanistyczne. [w:] Krakowski Szlak Modernizmu [on-line]. [dostęp 28.06.2019 r.]
- a b c d Nowa Huta Architektoniczny portret miasta drugiej połowy XX wieku. Kraków: Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida, 2018.
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Osiedle Oświecenia (Kraków) | Osiedle Podlesie | Osiedle Robotnicze w Krakowie | Osiedle Sportowe | Osiedle Tysiąclecia (Kraków) | Osiedle Wysokie | Osiedle Zielone (Kraków) | Jugowice (Kraków) | Olsza II | Osiedle Centrum B | Osiedle Nowy Bieżanów | Osiedle Medyków | Prądnik Biały Zachód | Osiedle Wandy | Osiedle Szkolne (Kraków) | Osiedle Szklane Domy | Osiedle Strusia | Osiedle Srebrnych Orłów | Osiedle Kombatantów | Osiedle RżąkaOceń: Osiedle Kalinowe