Parafia Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy to wyjątkowa jednostka religijna, która znajduje się w sercu Krakowa. Jest to parafia prawosławna, włączona w struktury dekanatu Kraków, który podlega diecezji łódzko-poznańskiej.
Na obszarze tej parafii można znaleźć jedną cerkiew, która pełni funkcję parafialną:
- cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie – pełniąca ważną rolę w życiu duchowym lokalnej społeczności.
Historia
Historia parafii sięga roku 1918, kiedy to została założona jako wyjątkowa placówka. W okresie międzywojennym pełniła funkcję jednostki wojskowej, a do cerkwi przystosowano budynek dawnej ujeżdżalni koni, znajdujący się przy ulicy Lubicz. W 1922 roku parafia stała się częścią dekanatu krakowskiego, jedynego w swoim rodzaju, wchodzącego w skład diecezji warszawsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
W roku 1927 nastąpiło przeniesienie cerkwi do „Wielkiej Sali” koszar zlokalizowanych przy Placu Na Groblach. W ramach tego przedsięwzięcia wnętrze zyskało ikonostas przywieziony z nieczynnej cerkwi w Miechowie, który później został uzupełniony zarówno zabytkowymi, jak i nowymi ikonami. Niestety, w czasie II wojny światowej, hitlerowcy zmusili wspólnotę do opuszczenia koszar.
W 1940 roku kolejną świątynię zorganizowano w dawnej synagodze Ahawat Raim, która była wykorzystywana przez okupantów niemieckich jako stolarnia, przy ulicy Szpitalnej. Budynek ten dostosowano do liturgii prawosławnej i konsekrowano jako cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy Maryi. W latach 1940–1945 Kraków stał się oficjalną siedzibą biskupa krakowskiego i łemkowskiego w Generalnej Guberni.
Rok 1948 przyniósł zmiany, ponieważ parafia, wraz z całym dekanatem, weszła w skład diecezji łódzko-poznańskiej. W tym samym roku wspólnota uzyskała stałego proboszcza, co miało znaczący wpływ na jej rozwój. Pod koniec lat 60. XX wieku rozpoczęto generalny remont i przebudowę świątyni, w czym pomogły znaczne fundusze państwowe. Prace zakończono w 1984 roku, a cerkiew wzbogacono o nowy ikonostas, stworzony przez prof. Jerzego Nowosielskiego. Po remoncie cerkiew została ponownie konsekrowana, co stanowi ważny krok w jej historii.
Na przełomie lat 90. ubiegłego wieku w refektarzu cerkwi wykonano polichromie pod kierunkiem Jerzego Nowosielskiego. W dniu 10 stycznia 2014 roku, na mocy dekretu arcybiskupa łódzkiego i poznańskiego Szymona, otwarto przy parafii Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe, które zajmuje się organizowaniem wyjazdów do prawosławnych sanktuariów.
Od marca 2022 roku parafia zajmuje swoją kwaterę na cmentarzu komunalnym w Podgórkach Tynieckich, co świadczy o ciągłym rozwoju i adaptacji do aktualnych potrzeb wspólnoty.
Filia w Zakopanem
Od 2005 roku duchowny z krakowskiej parafii regularnie prowadzi nabożeństwa prawosławne w Zakopanem w dniu 7 stycznia, przypadającym na Boże Narodzenie według starego stylu, w rzymskokatolickim „starym kościółku” przy ulicy Kościeliskiej. Od roku 2019 działa tam stały punkt duszpasterski, w którym nabożeństwa odbywały się w rzymskokatolickiej kaplicy Najświętszego Serca Jezusa na Jaszczurówce w ostatnią sobotę każdego miesiąca. Z powodu licznej obecności uchodźców z Ukrainy w regionie, od marca 2022 roku nabożeństwa są odprawiane w „starym kościółku” co drugą niedzielę.
Wykaz proboszczów
W poniższym zestawieniu znajduje się lista proboszczów, którzy mieli zaszczyt prowadzić parafię w Krakowie na przestrzeni lat.
- 1948–1950 – ks. Aleksander Surwiłło,
- 1950–1962 – ks. Aleksander Czubuk-Podolski,
- 1962 – ks. Mikołaj Ościanko,
- 1962–1985 – ks. Eugeniusz Lachocki,
- 1985–2004 – ks. Witold Maksymowicz,
- od 2004 – ks. Jarosław Antosiuk.
Przypisy
- ks. Jarosław Antosiuk: Powstała Prawosławna Kwatera na Cmentarzu w Krakowie. diecezjalp.cerkiew.pl, 29.03.2022 r. [dostęp 30.03.2022 r.]
- o. Dionizy (Awksietijuk): Ważna informacja, Zakopane. diecezjalp.cerkiew, 20.03.2022 r. [dostęp 21.03.2022 r.]
- ks. Jarosław Antosiuk: Prawosławne nabożeństwa w Zakopanem. orthodox.p, 17.05.2019 r. [dostęp 18.05.2019 r.]
- ks. Marcin Bielawski: Zakopane – Liturgia Święta. diecezjalp.cerkiew.pl, 31.10.2019 r. [dostęp 20.11.2019 r.]
- Paweł Krysa: W Krakowie powstało Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe. cerkiew.pl, 22.01.2014 r. [dostęp 25.04.2021 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Cerkwie":
Cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie | Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie (greckokatolicka) | Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w KrakowieOceń: Parafia Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie