Rogatka na Zakrzówku, zwana również innymi rogatkami Krakowa jako urząd liniowy podatku spożywczego, jest interesującym przykładem architektury modernistycznej. Znajduje się ona w dzielnicy VIII, przy ulicy Kobierzyńskiej 87, na osiedlu Ruczaj-Zaborze.
Ten budynek, pełen historycznego znaczenia, świadczy o rozwijającej się infrastrukturze Krakowa i odzwierciedla zmiany, jakie miały miejsce w mieście na przestrzeni lat. Jego modernistyczny styl przyciąga uwagę miłośników architektury oraz mieszkańców, którzy doceniają lokalne dziedzictwo kulturowe.
Historia
Rogatka na Zakrzówku, zbudowana w 1919 roku, jest przykładem architektury modernistycznej, stworzonej na podstawie projektu autorstwa Alfreda Kramarskiego. Jej powstanie było ściśle związane z rozporządzeniem Krajowej Dyrekcji Skarbu we Lwowie, które z dnia 1 stycznia 1911 roku określało nowe regulacje dotyczące przesunięcia linii akcyzowej, obejmującej dodatkowe dzielnice Krakowa.
W rezultacie tego działania w mieście zrealizowano budowę 17 rogatek miejskich, wśród których wyróżnia się rogatka na Zakrzówku.
W dniu 11 maja 2009 roku, rogatka została oficjalnie wpisana do rejestru zabytków, a ponadto znalazła się w gminnej ewidencji zabytków, co podkreśla jej znaczenie dla miejskiego dziedzictwa kulturowego.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 24.05.2024 r.]
- Gminna ewidencja zabytków – Kraków. [w:] Biuletyn Informacji Publicznej [on-line]. bip.krakow.pl. [dostęp 24.05.2024 r.]
- a b Encyklopedia Krakowa. Warszawa-Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000.
Pozostałe obiekty w kategorii "Bramy":
Rogatka Pod Kasarnią w Krakowie | Brama Wazów na Wawelu | Brama Herbowa na Wawelu | Brama Bartłomieja Berrecciego na Wawelu | Ostrogi bramne 3A i 3B | Brama Tyniecka | Brama Bernardyńska na Wawelu | Brama Floriańska w KrakowieOceń: Rogatka na Zakrzówku w Krakowie