Brama Bartłomieja Berrecciego na Wawelu


Brama Bartłomieja Berrecciego, stanowiąca reprezentacyjną bramę wjazdową do historycznego obiektu, jakim jest Zamek Królewski na Wawelu, prowadzi bezpośrednio na malowniczy dziedziniec arkadowy. Jej struktura architektoniczna składa się z dwóch kondygnacji, w których obecnie znajdują się pomieszczenia związane z ekspozycją Sztuki Wschodu. Nazwa bramy, Berrecciego, pochodzi od jej projektanta, znanego włoskiego architekta.

Uwagę zwraca zachodni portal wjazdu, który pierwotnie nie był ozdobiony bramkami bocznymi. Na eleganckim belkowaniu, wykonanym w gładkim gryzie, możemy dostrzec złocony łaciński napis: SI DEUS NOBISCUM QUIS CONTRA NOS, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Jeśli Bóg z nami, któż przeciw nam.” Ponad gzymsem wieńczącym tej majestatycznej bramy znajdowały się trzy kamienne tarcze – pośrodku z wizerunkiem Orła, z boku z Pogonią oraz Wężem (herb Sforzów).

W pierwszej połowie XVIII wieku przeprowadzono renowację portalu głównego, co wiązało się z wymianą większości elementów na formy bardziej zubożone, bez zachowania niektórych detali dekoracyjnych. Górny fragment fasady był zwieńczony attyką, ozdobioną stylowymi wazonami, a dekorację elewacji, pochodzącą z 1534 roku, namalował Hans Dürer. Jej tematyka obejmowała między innymi postacie świętych Wacława i Floriana, a na pierwszym piętrze można dostrzec cztery wizerunki z dedykacjami LIBERTAS, RELIGIO, IVSTITIA oraz FORTITUDO.

Warto również wspomnieć, że na poziomie drugim znajdowały się dekoracje z „znakami wojennymi”, co potwierdza bogaty kontekst historyczny tego miejsca. W 1736 roku wspomniano, że niedawno odnowiono fasadę, co świadczy o stałym dbaniu o te cenne zabytki. Renesansowa kamieniarka okien, do której należy także element wcześniejszy w postaci kamiennego Orła Piastowskiego z datą 1370, przeniesionego z Pałacu w Łobzowie, z pewnością dodaje charakteru temu miejscu.

Attyka wieńcząca bramę, która powstała pod koniec XVIII wieku, wykazuje wpływy klasycystyczne i zastąpiła wcześniejszą attykę renesansową. Co ciekawe, sama sień bramy zdobiona jest przez trzy tarcze z herbami, przedstawiającymi Polskę, Litwę oraz Sforzów, wykonane przez Bartłomieja Berrecciego. Natomiast rozety na arkadzie, prowadzącej bezpośrednio na dziedziniec, zdobią prace Franciszka Florentczyka oraz Berrecciego, co w jeszcze większym stopniu podkreśla znaczenie i bogactwo historyczne tego niezwykłego miejsca.

Przypisy

  1. a b Andrzej Fischinger, Marcin Fabiański, Dzieje budowy renesansowego zamku na Wawelu, około 1504-1548, Wyd: Zamek Królewski na Wawelu, Kraków 2009 r.
  2. List do Rzymian 8,31
  3. Stanisław Tomkowicz, Wawel - Zabudowania Wawelu i ich dzieje, Tom 1, Kraków 1907 r., s.372

Oceń: Brama Bartłomieja Berrecciego na Wawelu

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:24