Brama Bernardyńska na Wawelu


Brama Bernardyńska, znajdująca się na wzgórzu wawelskim, to jedna z kluczowych bram wjazdowych, ulokowana w południowej części tego historycznego terenu, w bliskim sąsiedztwie baszty Sandomierskiej. Jej powstanie miało miejsce podczas okupacji hitlerowskiej, opierając się na projekcie znanego architekta Adolfa Szyszko-Bohusza.

Brama została wzniesiona na miejscu wcześniejszej budowli, która była mostem zwodzonym. Ta nowa konstrukcja jest jedną z czterech bram fortecznych, które powstały w okresie od 1849 do 1854 roku na zlecenie Austriaków, w ramach przekształcania Wawelu w potężną cytadelę twierdzy Kraków.

Prace projektowe nad nową bramą rozpoczęły się w kwietniu 1941 roku. Po odrzuceniu pierwszego planu, przystąpiono do tworzenia drugiego projektu, który był realizowany od sierpnia do września 1942 roku. W czerwcu 1941 roku, po ogłoszeniu przetargu, prace budowlane rozpoczęła firma Hochtief, która po rozbiórce austriackiej bramy, ukończyła konstrukcję najpóźniej do 13 marca 1943 roku.

W zakresie wykończenia, prace kamieniarskie, a zwłaszcza detale z ciosów wapiennych, zrealizowała krakowska firma H. Gryzmołowicza. Co ciekawe, pierwotnie planowano montaż orła na bramie, jednak pomysł ten ostatecznie nie został zrealizowany. Korpus bramy został ukończony pod koniec grudnia 1942 roku, a przejazd zamknięto przy pomocy broną, zmechanizowaną według projektu fabryki Zieleniewskich z Krakowa.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 02.02.2024 r.]
  2. a b c d e Malopolska Biblioteka Cyfrowa [online], mbc.malopolska.pl [dostęp 22.04.2020 r.]

Oceń: Brama Bernardyńska na Wawelu

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:5