UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Ulica Kurkowa w Krakowie


Ulica Kurkowa, zlokalizowana w Krakowie, jest interesującym miejscem, które zasługuje na bliższe przyjrzenie się. Mieści się ona w dzielnicy I Stare Miasto, w popularnej okolicy znanej jako Wesoła.

Ulica ta pełni funkcję komunikacyjną, łącząc ulicę Zygmunta Augusta z ulicą Rakowicką. Należy zaznaczyć, że Kurkowa jest ulicą jednojezdniową, co sprawia, że ruch na niej jest regulowany i zorganizowany.

Przemierzając tę ulicę, można dostrzec nie tylko historyczną architekturę Krakowa, ale także delektować się atmosferą tego malowniczego miasta. Ulica Kurkowa jest zatem nie tylko elementem sieci komunikacyjnej, ale również miejscem, gdzie można poczuć historyczną aurę Krakowa.

Historia

Historia ulicy Kurkowej sięga końca lat dziewięćdziesiątych XIX wieku, kiedy to została wytyczona w swoim obecnym kształcie. Powstała w wyniku rozparcelowania fragmentu Ogrodu Strzeleckiego, który miał miejsce w 1899 roku.

Ten teren został nabyty przez Bractwo Kurkowe od rodziny Steinkellerów w 1833 roku. Stąd też wywodzi się nazwa tej ulicy, która przypomina o długiej tradycji strzeleckiej i społecznych działaniach bractwa.

W 1903 roku, na wniosek Rady Miasta Krakowa, ulica zyskała swoją oficjalną nazwę, co podkreśliło jej znaczenie w miejskiej przestrzeni. Dziś ulica Kurkowa jest miejscem o dużym znaczeniu historycznym i kulturowym w Krakowie.

Zabudowa

Ulica Kurkowa w Krakowie jest znana z ciekawej zabudowy, która cieszy oko zarówno mieszkańców, jak i turystów. Na tej ulicy znajduje się kilka interesujących kamienic, które zazwyczaj przyciągają wzrok swoim stylem architektonicznym.

Przykłady zabudowy ulicy Kurkowej obejmują:

  • ul. Kurkowa 1 (ul. Zygmunta Augusta 9) – kamienica zaprojektowana przez Ludwika Gutmana w roku 1911,
  • ul. Kurkowa 3 – kamienica, której twórcą był Kazimierz Zieliński, realizacja miała miejsce w 1907 roku,
  • ul. Kurkowa 5 – kamienica stworzona przez Juliana Grabowskiego w 1908 roku,
  • ul. Kurkowa 7 (ul. Rakowicka 8) – inna kamienica, zaprojektowana przez Edmunda Oraczewskiego w latach 1910–1911.

Opracowano na podstawie źródła: Gminnej ewidencji zabytków – Kraków.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 07.02.2024 r.]
  2. Gminna ewidencja zabytków – Kraków. [w:] Biuletyn Informacji Publicznej [on-line]. bip.krakow.pl. [dostęp 07.02.2024 r.]
  3. a b Elżbieta Supranowicz: Nazwy ulic Krakowa. Kraków: Wydawnictwo Instytutu Języka Polskiego PAN, 1995 r., s. 88. ISBN 83-85579-48-6.

Oceń: Ulica Kurkowa w Krakowie

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:25