Ulica Rękawka w Krakowie


Ulica Rękawka to interesująca i znacząca ulica zlokalizowana w Krakowie. Wchodzi w skład dzielnicy XIII Podgórze, która charakteryzuje się bogatą historią oraz licznymi atrakcjami.

Podgórze, gdzie mieści się Rękawka, to miejsce pełne wyjątkowego klimatu, które przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Znajdują się tutaj różnorodne punkty usługowe, a także tereny rekreacyjne, które sprzyjają spacerom oraz integracji społecznej.

Historia

Ulica Rękawka ma swoje początki w ostatnich latach XVIII wieku, kiedy to rozpoczęto proces miejskiego rozwoju Podgórza. Powstała w miejscu średniowiecznej trasy, która prowadziła od przewozu, a później mostu na Wiśle, w kierunku obszaru Wieliczki. Przez pewien czas była znana jako Pod Rękawką lub Pod Krzemionkami.

Warto zaznaczyć, że aktualna nazwa obowiązuje od około 1914 roku i odnosi się do nieco zniekształconej formy pierwotnej nazwy, związanej z częścią Krzemionek. Co ciekawe, jeszcze w przeszłości termin Rękawka obejmował także Kopiec Krakusa, a od drugiej połowy XIX wieku także wzgórze Lasoty, w którym znajduje się kościółek św. Benedykta.

Obrzęd, którego historia sięga prawdopodobnie tradycji prasłowiańskich, łączony był z lokalnym odpustem, a jego obchody przypadły zazwyczaj na wtorek po Wielkiej Nocy, w rejonie kopca. Władze austriackie jednak zakazały tych uroczystości w 1836 roku. Po tym, jak w latach 1849–1853 Austriacy z przekształcili kopiec w fort, który stał się zamknięty dla ludności cywilnej, obrzęd został przeniesiony w okolice kościoła św. Benedykta, a w ślad za nim, również jego nazwa zaczęła odnosić się do pobliskiej ulicy.

Otoczenie

Otoczenie ulicy Rękawka w Krakowie kryje w sobie wiele cennych historycznie miejsc i atrakcji turystycznych. Wśród nich wyróżnia się fort św. Benedykta, który jest unikalnym przykładem w skali Europy. To jedna z niewielu zachowanych „baszt maksymiliańskich”, które są charakterystyczne dla austriackiej architektury fortyfikacyjnej górskiej.

Na szczególną uwagę zasługuje Wzgórze Lasoty, którego malownicza okolica zapewnia doskonałe widoki oraz możliwość aktywnego wypoczynku, w tym wspinaczki na murach w kamieniołomie pod św. Benedyktem. Miejsce to jest popularne wśród miłośników sportów wspinaczkowych i amatorów przyrody, a szczególnie w skale dostępne są fragmenty można eksplorować przesuwające zjawiska.

Warto również odwiedzić Kościół św. Benedykta oraz Kościół św. Józefa, które stanowią cenne obiekty sakralne w tej okolicy. Ich architektura oraz historia przyciągają zwiedzających, którzy pragną poznać lokalną kulturę i duchowość.

Innym interesującym miejscem jest Budynek Aresztu Śledczego znajdujący się pod adresem ul. Czarnieckiego 3, który został wzniesiony w 1905 roku na podstawie projektu znanego architekta Ferdynanda Lieblinga. Dawniej funkcjonował jako siedziba sądu powiatowego oraz lokalnego urzędu podatkowego.

W spacerze po tej okolicy warto również wspomnieć o dawnym Domu modlitwy Ansche Chail (אנשי חיל) oraz szkole religijnej Talmud Tora, które obecnie zostały przekształcone na biurowce. Znajdują się one przy ulicy Rękawka 30, dodając kolejne ciekawe elementy do lokalnej architektury.

Warto wiedzieć, że na zboczu Wzgórza Lasoty istniało kiedyś miejsce straceń, znane jako Na Zbóju. Obecnie w tym samym miejscu znajduje się ulica Tatrzańska, a historia tego miejsca kryje się w tragicznym incydencie z 18 lipca 1651 roku, kiedy to Kostka Napierski, lider powstania chłopskiego na Podhalu, został wbity na pal.

Przypisy

  1. Leszek Mazan, Mieczysław Czuma, Michał Kozioł, To jest Kraków, mości książę! (fragment), Kraków 2007 r., ISBN 978-83-85931-16-4
  2. Kraków – Dom modlitwy Ansche Chail, w portalu Wirtualny Sztetl
  3. Żydowskie Domy modlitwy w Krakowie w latach 1918-1939
  4. Krótka historia miasta Podgórza, strona Domu Kultury „Podgórze”
  5. Anna Wilk (m.in.), Społeczność żydowska przed 1989 – Polska / małopolskie, w portalu Wirtualny Sztetl
  6. Mapy Krakowa z lat 1912-1916. [dostęp 28.01.2007 r.]

Oceń: Ulica Rękawka w Krakowie

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:15