UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Marek Tomaszewski


Marek Tomaszewski, urodzony 20 listopada 1943 roku w Krakowie, jest uznawanym za wybitnego polskiego pianisty. Jego pasja do muzyki fortepianowej towarzyszy mu od najmłodszych lat, a jego talent przyczynił się do powstania znanego duetu fortepianowego.

Razem z partnerem scenicznym, Wackiem, wspólnie tworzą duet Marek i Wacek, który zyskał uznanie na krajowej scenie muzycznej.

Życiorys

Marek Tomaszewski oraz Wacław Kisielewski poznali się w czasach młodzieńczych, mając po 18 lat. Obaj byli studentami w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Ich muzyczna podróż rozpoczęła się w 1963 roku, kiedy to zaczęli występować na antenie Polskiego Radia. Już rok później zagrali swoje pierwsze koncerty w Polsce.

W 1966 roku, zakończywszy pierwszy etap studiów muzycznych pod okiem profesora Zbigniewa Drzewieckiego, Marek i Wacek zaczęli intensywek pracę artystyczną. Po ukończeniu edukacji, Marek występował m.in. z Ewą Demarczyk, Violettą Villas i Anną German, a także z legendarną Marlene Dietrich podczas jej występów w Polsce.

Ich kariera nabrała tempa, co zaowocowało koncertami w USA i Kanadzie, a także zagrali dla paryskiej Olimpii. Na Festiwalu Variette w Rennes w 1967 roku Marek i Wacław otrzymali prestiżową nagrodę „Złotego Gronostaja”. W czasie pobytu w Paryżu, Tomaszewski miał okazję spotkać pianistę Artura Rubinsteina, który wpłynął na jego spojrzenie na muzykę, podkreślając, że „nie ma gorszej czy lepszej muzyki. Musi być tylko dobrze zagrana”.

W 1970 roku, w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, Marek z Wackiem nagrywali kolędy, kiedy do ich wiadomości dotarła tragedia stoczniowców, co miało ogromny wpływ na ich działalność artystyczną. Kolejne lata, w szczególności 1973, przyniosły liczne sukcesy, kiedy to koncertowali w wielu krajach europejskich, w tym w Skandynawii.

Pod koniec lat siedemdziesiątych Marek Tomaszewski osiedlił się na stałe we Francji, gdzie często spotykał się z Wacławem Kisielewskim w Paryżu oraz Warszawie, by wspólnie tworzyć nowy repertuar. Ich koncerty w NRD w latach 80. zakończyły się skandalem, gdy zostali wydaleni z powodu znaczków „Solidarności” na odzieży.

12 lipca 1986 roku, tragicznie zginął Wacław Kisielewski w wypadku samochodowym, co zakończyło współpracę duetu. Po tej stracie, Marek Tomaszewski zredukował swoje publiczne występy, jednak kontynuował działalność artystyczną w duecie z Michelem Prezmanem, z którym nagrał płytę „America” wydaną w 1988 roku. Ponadto, Marek przygotował solowy album „Premiere” w Polskim Radiu.

Jako członek Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników oraz Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego, mieszka obecnie w Parmain niedaleko Paryża. Obecnie skupia się na nauczaniu gry na fortepianie w swojej szkole improwizacji i jazzu, a jego publiczne występy są niezwykle rzadkie.

Przypisy

  1. Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego – O Stowarzyszeniu. wolnaeuropa.pl. [dostęp 14.12.2023 r.]
  2. Marek Tomaszewski – możemy wystąpić w Sanoku. „Gazeta Sanocka – Autosan”, s. 6, nr 22 (421) z 01.08.1987 r.

Oceń: Marek Tomaszewski

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:6