Natalia Zarzecka


Natalia Zarzecka, urodzona 30 sierpnia 1977 roku w Krakowie, to wybitna polska menadżer kultury oraz kurator wystaw i muzealnik. Jej doświadczenie i wiedza w dziedzinie sztuki przyczyniły się do jej uznania w środowisku kulturalnym.

Od 2004 roku pełni rolę dyrektora Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, gdzie angażuje się w różnorodne projekty mające na celu promocję i zachowanie dziedzictwa kulturowego związane ze sztuką Tadeusza Kantora oraz jego wpływem na współczesną sztukę. Zarządzanie takim ośrodkiem wymaga nie tylko talentu artystycznego, ale również umiejętności organizacyjnych oraz wizji rozwoju kulturalnego regionu.

Życiorys

Natalia Zarzecka jest absolwentką zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zdobyła wiedzę teoretyczną i praktyczną, a także miała okazję rozwijać swoje umiejętności podczas rocznego stypendium w Sienie. Od 1997 roku rozpoczęła profesjonalną współpracę z Galerią Krzysztofory, co zaowocowało znaczącymi osiągnięciami w dziedzinie sztuki.

Od 2001 roku Natalia jest związana z Cricoteką, gdzie przez wiele lat piastowała różne ważne stanowiska. Początkowo działała jako kurator wystaw, a jej praca objęła m.in. wystawę w Palazzo Pitti w 2002 roku. Od 2004 roku pełni funkcję dyrektora tej instytucji, co dodatkowo umocniło jej pozycję w świecie sztuki.

Jednym z wybitnych projektów, w który była zaangażowana, była współpraca Cricoteki z SCVA Norwich, która zaowocowała wystawą zatytułowaną „An Impossible Journey. The Art and Theatre of Tadeusz Kantor” zaprezentowaną w 2009 roku. Oprócz tego, współredagowała kilka ważnych publikacji, w tym „Wielopole Wielopole Dossier” w 2007 oraz włoską wersję „Kantor was Here”, wydaną przez Black Dog Publishing w 2011 roku.

Wyróżniającym osiągnięciem Natalii Zarzeckiej były starania o budowę i otwarcie nowej siedziby Cricoteki w 2014 roku, co miało kluczowe znaczenie dla przyszłości tej instytucji oraz dla promocji sztuki w Polsce. Pracowała również nad przetłumaczeniem kompendium biograficznego „Podróż Tadeusza Kantora” na język włoski, co miało na celu przybliżenie postaci Kantora szerszemu audytorium międzynarodowemu, wydanego przez Titivillus w 2002 roku.

Przypisy

  1. Dyrektorki: Natalia Zarzecka – Cricoteka [online], Hygge [dostęp 27.12.2020 r.]
  2. Ciało Język [online], www.cialojezyk.psychoanaliza.com.pl [dostęp 27.12.2020 r.]
  3. MKiDN - Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis [online] [dostęp 27.12.2020 r.]
  4. https://bip.malopolska.pl/api/files/2437987

Oceń: Natalia Zarzecka

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:20