Austeria Promnicka w Krakowie


Austeria Promnicka, obecnie znana jako Zajazd Kościuszkowski, to zabytek z bogatą historią mieszczący się w dzielnicy IV Prądnik Biały, w rejonie Prądniku Białym na ulicy Białoprądnickiej 3. Jest to dawny budynek karczmy, który pełnił wiele funkcji na przestrzeni wieków.

W latach 1546–1548, biskup krakowski Samuel Maciejowski zlecił budowę pałacu o włoskim stylu willi na Białym Prądniku. Z kolei w połowie XVIII wieku, biskup Andrzej Stanisław Kostka Załuski rozszerzył ten zespół pałacowy, dodając m.in. długo oczekiwaną budowlę karczmy. Nad wejściem do austerii można zauważyć kartusz z inicjałami "PK", które należą do pierwszego dzierżawcy, Piotra Kalickiego. To dzieło prawdopodobnie zaprojektował Franciszek Placidi.

Wnętrze budynku było proste, z sienią zamykaną drewnianymi wrotami, a po lewej stronie znajdowały się pomieszczenia szynku, a po prawej izby gościnne. Po rozbiorze Polski, dobra biskupie zostały skonfiskowane przez Austriaków, co negatywnie wpłynęło na stan budynku, który w 1910 roku popadł w ruinę. Remont, który przeprowadzono potem, przyniósł zmianę przeznaczenia karczmy, a w okresie powojennym został ona przejęta przez lokalne władze.

Niestety, życie austerii nie było łatwe. Zdewastowany budynek, wraz z dworkiem, ostatecznie przeszedł na własność miasta. Pomimo kolejnych prób rewitalizacji, austeria nadal pełniła głównie funkcje mieszkalne. Problemy z odnalezieniem inwestorów i kwestiami konserwatorskimi w latach 80. XX wieku prowadziły do wykwaterowania mieszkańców.

Po 1989 roku sytuacja budynku stała się szczególnie skomplikowana. Deweloper z kapitałem zagranicznym zainwestował w karczmę, planując obok nową zabudowę, lecz jego działania tylko pogłębiły stan ruiny. Różnorodne zniszczenia, w tym dwa pożary w latach 1998 i 2000, jeszcze bardziej osłabiły konstrukcję budynku. Ostatecznie w 2001 roku dewastacja stała się przyczyną wywłaszczenia, na podstawie przepisów ochrony zabytków.

W wyniku tego, miasto podjęło decyzję o odbudowie austerii w stanie z 1958 roku. Proces rewaloryzacji ujawnił, że większość oryginalnych murów nie nadaje się do renowacji. Mimo to, środkową część fasady oraz piwnice zachowano w takim stanie, w jakim były pierwotnie.

Obecnie austeria jest użytkowana i administrowana przez Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki i to tu ma swoją siedzibę Rada Dzielnicy IV. Nazwa Zajazd Kościuszkowski, jak wskazuje Michał Rożek, wywodzi się z lokalnych legend, które mówią, że Tadeusz Kościuszko w przededniu bitwy pod Racławicami spędzał czas w pobliskim parku z kosynierami.

W dniu 2 czerwca 1948 roku, budynek został wpisany do rejestru zabytków, a także figuruje w gminnej ewidencji zabytków, co świadczy o jego znaczeniu w kontekście dziedzictwa kulturowego Krakowa.

Źródła

W bogatej historii Austerii Promnickiej w Krakowie bardzo ważne są różnorodne źródła, które przyczyniają się do jej zrozumienia. Oto lista kluczowych publikacji:

  • Praca zbiorowa Encyklopedia Krakowa, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa-Kraków 2000, ISBN 83-01-13325-2,
  • Praca zbiorowa Zabytki Architektury i budownictwa w Polsce. Kraków, Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji, Warszawa 2007, ISBN 978-83-9229-8-1,
  • Paweł Dettloff Tak zwany Zajazd Kościuszkowski w Krakowie. Burzliwe dzieje jednego zabytku,
  • Michał Rożek Przewodnik po zabytkach Krakowa, Wydawnictwo WAM, Kraków 2012, ISBN 978-83-7505-661-7.

Przypisy

  1. a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 08.02.2024 r.]
  2. Gminna ewidencja zabytków Krakowa. Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa. [dostęp 07.10.2024 r.]

Oceń: Austeria Promnicka w Krakowie

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:7