Salon Dzieł Sztuki Connaisseur to wyjątkowe miejsce, które stanowi wizytówkę polskiej sztuki przedwojennej. Znajduje się ono przy krakowskim Rynku Głównym, w sercu jednej z najpiękniejszych części Krakowa.
Galeria ta nie tylko sprzedaje dzieła sztuki, ale też przyciąga miłośników sztuki z całego kraju, oferując im możliwość zapoznania się z bogatym dziedzictwem artystycznym Polski. W ofercie znajduje się wiele unikalnych obrazów i rzeźb, które świadczą o kunszcie i talentach polskich artystów sprzed drugiej wojny światowej.
Historia
Salon Dzieł Sztuki Connaisseur, który ma bogatą historię, został założony w kwietniu 1991 roku przez Konstantego Węgrzyna. Jego pierwsza siedziba znajdowała się na pierwszym piętrze Domu Weneckiego, z malowniczym widokiem na płytę Rynku Głównego oraz kościół św. Wojciecha.
W 1999 roku Salon wykazał się innowacyjnością, wprowadzając stronę internetową, co było sporym osiągnięciem w ówczesnych czasach. W 2009 roku nastąpiła zmiana właściciela, gdy nowym gospodarzem Salonu Connaisseur zostały Maciej Jakubowski, doświadczony ekonomista oraz antykwariusz, działający w branży rodzinnej.
Sukcesywna przeprowadzka Salonu odbyła się następnie do oficyny, gdzie mieścił się przez kolejne siedem lat. W 2016 roku nastał nowy rozdział, kiedy to galeria przeniosła się do frontowego lokalu w Kamienicy Montelupich przy Rynku Głównym 7 w Krakowie, ponownie na pierwszym piętrze.
Działalność
Salon Dzieł Sztuki Connaisseur to miejsce, które od samego początku swojej działalności skupiło się na handlu sztuką dawną. W początkowych latach istnienia, główną specjalizacją galerii stały się XIX-wieczne meble oraz różne formy rzemiosła artystycznego. Z biegiem czasu, oferta Salonu zaczęła koncentrować się na polskim malarstwie, w szczególności na dziełach klasyków Młodej Polski oraz artystów związanych z krakowską szkołą pejzażową. Dodatkowo, Salon ma w swojej ofercie prace członków Grupy Krakowskiej, co potwierdza jego różnorodność i zaangażowanie w promowanie polskiej sztuki.
Kolejnym ważnym obszarem działalności jest malarstwo familii Kossaków, a także twórczość Nikifora, który jest najbardziej znanym polskim malarzem nieprofesjonalnym. Salon Connaisseur przez wiele lat działał jako jeden z wiodących sprzedawców dzieł sztuki na platformie Allegro, zyskując uznanie w tej branży od 2016 roku. Od 2018 roku, galerie aktywnie wspiera różne inicjatywy Strefy Kolekcjonera Allegro, uczestnicząc w cyklicznych aukcjach dzieł sztuki organizowanych w trybie on-line.
Oferta Salonu obejmuje głównie sprzedaż galeryjną oraz aukcje na Allegro. Co więcej, od 2020 roku regularnie organizowane są dwa razy do roku aukcje dzieł sztuki, które odbywają się wiosną i jesienią, co dodatkowo rozszerza dostęp do sztuki dla kolekcjonerów i miłośników.
Wyjątkowe znaczenie mają również działania edukacyjne, w które angażuje się Salon. Pracownicy Connaisseura, posiadający bogate doświadczenie, wykładają na podyplomowych studiach „Rynek Sztuki i antyków”, organizowanych przez Akademię Krakowską im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz Stowarzyszenie Antykwariuszy i Marszandów Polskich. Ponadto, w 2018 roku uruchomiono profesjonalny portal dla kolekcjonerów i entuzjastów sztuki, SztukiPiękne.pl, gdzie dzielą się wiedzą i informacjami na temat rynku sztuki. Portal prezentuje także artykuły dotyczące polskiej sztuki XIX i XX wieku, które są autorstwa pracowników Salonu oraz niezależnych twórców, takich jak Marek Sołtysik, Leszek Lubicki oraz Bogdan Karski.
W wyniku inicjatywy Salonu Dzieł Sztuki Connaisseur powstały dwa nowoczesne serwisy internetowe – WycenaObrazow.pl, który umożliwia dokonanie wyceny dzieł sztuki na odległość oraz SztukaNaPrezent.pl, w którego ofercie znajdują się niewielkie dzieła sztuki, idealne na prezent dla bliskich.
Warto również wspomnieć o wydaniu przez Salon ostatniej książki autorstwa Andrzeja Banacha, pt. „Spotkania”. Publikacja ta została wydana w 2016 roku przez Małe Wydawnictwo w Krakowie, co stanowi kolejny dowód na zaangażowanie Salonu w promowanie kultury i sztuki.
Wystawy
Salon Dzieł Sztuki Connaisseur przez ponad trzy dekady swojej działalności zorganizował i współorganizował imponującą liczbę ponad 40 wystaw polskich artystów. Wśród nich można wymienić wystawę, na której zaprezentowano osiem prac Zygmunta Waliszewskiego, odkrytych w krakowskim dworku w 1993 roku. W 1997 roku miała miejsce wystawa obrazów Jacka Malczewskiego, a w 2001 zorganizowano wspólnie z domem aukcyjnym Rempex wystawę i aukcję prac Romana Kochanowskiego.
Rok 2001 to również kooperacja z Galerią Nautilus, gdzie można było zobaczyć dzieła Leopolda Lewickiego. Kolejne lata to wystawa rysunków Wlastimila Hofmana (2002) oraz prezentacja prac Zbigniewa Gostwickiego (2006). Tak intensywna działalność wystawiennicza, jaką prowadził Salon, została kontynuowana przez nowego właściciela, Macieja Jakubowskiego.
W ramach tej współpracy zorganizowano m.in. wystawę prac Wojciecha Weissa w 2009 roku oraz pokaz dzieł Weissa i Aneri w 2010 roku. Wystawy Nikifora (2012) oraz Mai Berezowskiej (2014) także wzbogaciły ofertę artystyczną Salon. Plany organizacyjne obejmowały również rzeźby Romana Siwulaka w kooperacji z krakowską Galerią Raven, co miało miejsce w latach 2016 i 2019.
W 2017 roku widzowie mogli podziwiać prace na papierze Zbigniewa Pronaszki oraz rzeźby Stanisława Popławskiego, które zostały zaprezentowane w Muzeum Śląskim w Katowicach. To samo dotyczy malarstwa Mikołaja Kochanowskiego oraz grafik i fotografii Zdzisława Beksińskiego, które wystawiano w latach 2017 oraz 2021.
Wśród innych ważnych wydarzeń można wymienić rysunki Tadeusza Kantora (2018) i wystawę dzieł Jana Szancebacha w ramach festiwalu KRAKERS (2019). Dodatkowo, wystawiono rzeźby Henryka Burzeca we współpracy z Zakopiańskim Centrum Kultury (2019), a także prezentację prac Andrzeja Szewczyka (2020) oraz największą komercyjną wystawę grafik Jana Piotra Norblina (2020).
Ostatnie lata działalności to także prezentacje współczesnego artysty Sławomira Chrystowa (2021) oraz pokaz rysunków Jana Gąsienicy-Szostaka (2022), co świadczy o rosnącym znaczeniu Salonu na artystycznej mapie Polski.
Przypisy
- KatarzynaK. Łomnicka, Kolekcja z dworku Mitery. Nieznane prace Zygmunta Waliszewskiego [online], Sztuki Piękne, 09.06.2021 r.
- MarekM. Sołtysik, SŁAWOMIR CHRYSTOW: MALARSTWO I GRAFIKA, katalog wystawy, Kraków: Salon Dzieł Sztuki Connaisseur, 2021 r.
- Wojciech Weiss i rozkosz malowania [online], Dziennik Polski, 26.03.2009 r.
- Galerie i Antykwariaty w Polsce. Przewodnik, Kraków: Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich, 2006 r.
- Reklama prasowa, „Gazeta Antykwaryczna” (3/4/5 (120/121/122)), maj 2006 r.
- Krakowskie antykwariaty, „Gazeta Antykwaryczna”, cz. II (nr 2 (71)), 2002 r.
- Historia Salonu Dzieł Sztuki Connaisseur [online].
- Członkowie Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich [online].
- Kalendarz wydarzeń [online], Niezła Sztuka.
- DariaD. Duszyńska, Antyki na Allegro, czyli nobliwy e-biznes [online], mambiznes.pl.
- Rozmowa z Maciejem Jakubowskim w cyklu Sprzedawcy Allegro [online].
- Archiwum aukcji Salonu Dzieł Sztuki Connaisseur na portalu OneBid.pl [online].
- Wykłady Salonu Dzieł Sztuki Connaisseur [online].
- Portal internetowy Sztuki Piękne [online].
- Lista autorów portalu Sztuki Piękne [online].
- Strona internetowa WycenaObrazow.pl [online].
- Sklep internetowy SztukaNaPrezent [online].
- Lubimyczytać.pl [online].
- MIKOŁAJ KOCHANOWSKI MALARSTWO READY MADE 06.09. – 19.09.2017 [online], 2019 r.
- Jan Szancenbach, wystawa Pogodny pesymista [online], Cracow Art Week.
- Zakopane, [w:] Henryk Burzec – internetowa galeria rzeźby, malarstwa, rysunku i grafiki [online], 2019 r.
- Andrzej Szewczyk (1950 – 2001): Obrazy pisane [online].
- JAN PIOTR NORBLIN (1745-1830): Twórczość graficzna [online].
- Jan Gąsienica-Szostak (1895-1949): Rysunki [online].
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki handlowo-usługowe":
Galeria BB | Nautilus (dom aukcyjny) | Austeria Promnicka w Krakowie | Dom Zdrowia dra Jana Gwiazdomorskiego w Krakowie | Galeria Krakowska | Handlowa Spółdzielnia „Jubilat” | Kuchnie Królewskie na Wawelu | Kramy Dominikańskie w Krakowie | Ratusz (stary) miasta Podgórza | Nowe Czyżyny | Dom Społeczny na Osiedlu Robotniczym w Krakowie | Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego | Hala Targowa „Okrąglak” w Krakowie | Centrum Handlowe Serenada | Centrum Handlowe M1 w Krakowie | Gmach Państwowego Banku Rolnego w Krakowie | Galeria Kazimierz | Expo Kraków | Budynek Komunalnej Kasy Oszczędności Miasta Podgórza w Krakowie | Sukiennice w KrakowieOceń: Salon Dzieł Sztuki Connaisseur