Duża Biedzinka


Duża Biedzinka, osiągająca wysokość 230 m, jest interesującym obiektem geograficznym położonym w Tyńcu w Krakowie. Administracyjnie wzgórze to przypisana jest do Dzielnicy VIII Dębniki, a pod względem geograficznym należy do Wzgórz Tynieckich. Te malownicze wzgórza znajdują się na Pomoście Krakowskim, w obrębie makroregionu Bramy Krakowskiej. Ich wyjątkowa przyroda została włączona do Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, co podkreśla ich znaczenie ekologiczne.

Choć Duża Biedzinka nie jest szczególnie wysoka, charakteryzuje się doskonałym wyodrębnieniem i jest jednocześnie najbardziej na północ wysuniętym wzniesieniem Wzgórz Tynieckich. Znajduje się tuż po południowej stronie zjazdu z autostrady A4 do Tyńca, w pełni porośnięta zielonym lasem.

Na północnych zboczach wzgórza można znaleźć Źródło Świętojańskie, które ma swoje korzenie w lokalnych legendach. Na południowo-wschodnich stokach z kolei ukrywa się niewielki schron jaskiniowy, znany jako Schronisko w Biedzince. Przez przełęcz oddzielającą Dużą Biedzinkę od pozostałych wzniesień Wzgórz Tynieckich, biegnie oznakowany szlak turystyczny, co czyni to miejsce atrakcyjnym dla miłośników pieszych wędrówek.

Legenda związana z tym wzgórzem opowiada o wędrującym do Krakowa świętym, który narzekał (w dawnym języku "biedził"), że nie może nigdzie napić się wody. Z tegoż powodu, u jego stóp wytrysnęło źródło, które zyskało miano Źródła Świętojańskiego.

Przypisy

  1. Zbigniew Sikora, Miłosz Podwika. Szlak lasów miejskich Krakowa. [w:] Biuletyn Informacji Publicznej – Miasto Kraków [on-line]. 31.03.2017 r. [dostęp 16.11.2017 r.]
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 08.04.2017 r.]
  3. a b Okolice Krakowa. Mapa 1:50 000. Kraków: Compass, 2008 r. ISBN 978-83-89165-99-2. Brak numerów stron w książce
  4. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998 r. ISBN 83-01-12479-2. Brak numerów stron w książce

Oceń: Duża Biedzinka

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:8