Klatka Schodowa Poselska na Wawelu


Klatka schodowa Poselska stanowi jedną z dwóch kluczowych klatek schodowych w Zamku Królewskim na Wawelu. Usytuowana jest w wschodnim skrzydle zamku, gdzie pełniła rolę ważnego elementu architektonicznego. Zbudowana została w latach 1527-1529, a jej projekt opracował Bartłomiej Berecci.

Klatka ta była głównym szlakiem, którym prowadzono gości królewskich do ekskluzywnych apartamentów, podkreślając w ten sposób majestatyczny charakter zamku. Charakteryzuje się ona wyrafinowanymi detalami kamieniarskimi, w tym wyjątkowymi lizenowymi arkadami oraz profilowanymi gzymsami. Te architektoniczne rozwiązania mają swoje źródła w stylu florenckich pałaców, które były dziełem słynnych twórców z kręgu Sangallów.

Warto zwrócić uwagę, że do dnia dzisiejszego w Klatce Schodowej Poselskiej zachowały się oryginalne kamienne obramienia drzwi, zaprojektowane przez Benedykta z Sandomierza, co czyni to miejsce niezwykle cennym z perspektywy historycznej i artystycznej.

Sień na parterze

Na podwyższonym poziomie parteru można dostrzec zachowane gotycko-renesansowe portale, które dodają uroku temu miejscu.

W skład dekoracji wnętrza wchodzi również gobelin flamandzki Kwiecień, pochodzący z serii Dwanaście miesięcy, datowany na początek XVIII wieku.

Sień na I piętrze

W sieni na I piętrze można podziwiać dwa barokowe portrety hiszpańskich dam, które stanowią niezwykle cenne przykłady sztuki tego okresu. Dodatkowo, w tej przestrzeni znajdują się arrasy wchodzące w skład znakomitej kolekcji Zygmunta II Augusta.

Warto zwrócić uwagę na portret włoskiego mężczyzny, którego autorem jest znany artysta Sebastian Bombelli, działający w drugiej połowie XVII wieku. Uzupełnieniem tej galerii jest portret chłopięcy, stworzony przez holenderskiego malarza Jana van Noorta, datowany na około 1654 rok.

Sień na II piętrze

Najwyżej położona część schodów Poselskich na Wawelu kryje w sobie cenne dzieła sztuki. W tej sieni znajduje się flamandzki gobelin, który przedstawia krajobraz i pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku.

Wśród zgromadzonych tu portretów niderlandzkich uwagę przyciąga portret męski autorstwa Jana Lievensa, nawiązujący do klasycznych dzieł Rafaela. Możemy tu również zobaczyć rzeźbione popiersie cesarza, które datowane jest na I wiek n.e., obok którego znajduje się renesansowe popiersie włoskie.

Dodatkowym elementem wyposażenia sieni jest stara włoska szafa, która nosi datę 1643.

Warto również zwrócić uwagę na małe arrasy-supraporty umieszczone nad wejściami, które zdobione są wymownymi przedstawieniami krajobrazowo-zwierzęcymi oraz herbami Polski i Litwy.

Przypisy

  1. StanisławS. Mossakowski StanisławS., Pałac królewski Zygmunta I na Wawelu jako dzieło renesansowe, 2015 r. Brak numerów stron w książce

Oceń: Klatka Schodowa Poselska na Wawelu

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:13