Sala Saska na Wawelu


Sala Saska to fascynująca komnata znajdująca się w obrębie Zamku Królewskiego na Wawelu, która obecnie jest częścią ekspozycji Prywatnych Apartamentów Królewskich. Ta wyjątkowa przestrzeń jest nie tylko miejscem spotkań królewskich, ale także skarbnicą historii i sztuki.

W Sali Saskiej można podziwiać imponującą kolekcję porcelany miśnieńskiej, która została ofiarowana dla zamku w 1966 roku przez Tadeusza Wierzejskiego. Zestaw ten jest umiejscowiony głównie w XVIII-wiecznych szafach, a jego zawartość sięga czasów powstania manufaktury miśnieńskiej, która została założona w 1710 roku, i obejmuje również egzemplarze z XIX wieku. Wiele z eksponatów nie tylko nosi znak manufaktury, ale również numery inwentarza królewskiego.

Najstarszym artefaktem w tej kolekcji jest kominkowy czajnik pochodzący z okresu Johanna Gregora Höroldta, datowany na lata 1720-1731. Wśród zbiorów, pozostających w związku z dynastią saską, znajdują się przedmioty, które naśladują chińską i japońską porcelanę, co można zauważyć w takich serwisach jak: Ze czerwonym smokiem, Ze złotym lwem, oraz Łabędziego (po ministrze Brühlu). Nie sposób pominąć także serwis z herbem hr. Józefa Sułkowskiego oraz koronacyjny Augusta III Sasa.

W przestrzeni tej występuje także wspaniała plastyka figuralna, w skład której wchodzi biała grupa Golgota autorstwa Johanna Joachima Kändlera z lat 1743-1744 oraz kolekcja figurek polskich szlachciców, znana jako Polaki. Warto również zwrócić uwagę na obrazy, które zdobią ściany sali – portrety królewskiej dynastii saskiej Wettynów w Polsce, w tym Augusta II Mocnego i Augusta III Sasa, oba namalowane przez Louisa de Silvestre, a także Marii Amalii, córki Augusta III, pędzla Maurice'a de la Tour.


Oceń: Sala Saska na Wawelu

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:9