Przedsionek w Kurzej Stopce na Wawelu


Przedsionek to jedno z fascynujących pomieszczeń w tzw. Kurzej Stopce, która stanowi integralną część Zamku Królewskiego na Wawelu. Ten XIV-wieczny salon przeszedł liczne etapy renowacji, a jego historia sięga przez wieki - przekształcany był kolejno w XVI i XVII wieku, by w okresie międzywojennym zyskać nowy blask dzięki XVIII-wiecznym kurdybanom, którymi oklejono jego ściany.

Interesującym elementem tego pomieszczenia są malowidła, które ozdabiają plafony i są dziełem Zygmunta Waliszewskiego. Przedsionek zachwyca również swoim oryginalnym wystrojem, w tym niepowtarzalnymi portalami, które datowane są na około 1600 rok.

Na ścianach możemy dostrzec dwa skrzydła tryptyku autorstwa niderlandzkiego malarza Ambrosiusa Bensona, działającego w pierwszej połowie XVI wieku. Dodatkowym atutem tego wnętrza jest piec gdański, datowany na XVIII stulecie, który doskonale wpisuje się w całość aranżacji. Meble, wśród których znajdują się francuskie szafki oraz charakterystyczny fotel zwany caquetoire, również pochodzą z XVIII wieku, co dodaje elegancji i historycznego klimatu temu wyjątkowemu miejscu.


Oceń: Przedsionek w Kurzej Stopce na Wawelu

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:18