UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Pomnik Aleksandra Fredry w Krakowie


Pomnik Aleksandra Fredry to ważny zabytek Krakowa, usytuowany na placu Świętego Ducha, tuż przed budynkiem teatru im. Juliusza Słowackiego. Stanowi on nie tylko hołd dla jednego z najważniejszych polskich dramatopisarzy, ale także jest świadectwem bogatej historii tego miasta.

Fundatorem pomnika był Konstanty Wołodkowicz, a jego autorem, odpowiedzialnym za rzeźbę popiersia, był Cyprian Godebski. Pomnik został uroczyście odsłonięty 8 listopada 1900 roku, co czyni go częścią krakowskiego dziedzictwa kulturowego.

Historia

Pomnik Aleksandra Fredry, który znajduje się na placu tuż przed teatrem, był fundowany przez Konstantyna Wołodkowicza. Popiersie, które zostało wykonane z białego marmuru, stworzył Cyprian Godebski. Całość osadzono na postumencie z szarego granitu, zaprojektowanym przez Józefa Pokutyńskiego. Uroczyste odsłonięcie pomnika miało miejsce 8 listopada 1900 roku, w ramach którego w kościele św. Krzyża odbyło się nabożeństwo. W obrzędzie uczestniczyli licznie zgromadzeni przedstawiciele krakowskiego świata teatralnego oraz artystycznego.

Po ceremonii, dyrektor teatru Kotarbiński złożył przed pomnikiem wieniec, co było symbolicznym gestem wdzięczności. Z tej samej okazji w teatrze zorganizowano wieczorne przedstawienie, na którym zaprezentowano utwory takie jak „Śluby panieńskie” oraz „List”. Prezydent Krakowa, podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 9 listopada, wyraził podziękowanie dla K. Wołodkowicza za ufundowanie pomnika.

Kiedy nadeszła zima 1900 roku, popiersie z białego marmuru zostało zabezpieczone poprzez osłonięcie go „drewnianą budą”. W marcu 1901 roku, Cyprian Godebski, odwiedzając Kraków w drodze do Lwowa, zapewnił miasto, że zimowe warunki nie wpłyną negatywnie na stan marmuru, biorąc na siebie pełną odpowiedzialność za możliwe uszkodzenia związane z jego eksponowaniem na świeżym powietrzu.

W 2017 roku odbyła się konserwacja pomnika, którą przeprowadziła firma Vibud. Na zlecenie Zarządu Zieleni Miejskiej zostały poddane renowacji zarówno marmurowe popiersie, jak i cokół z granitu oraz brązowa maska teatralna. Ponadto, przy użyciu mikropali, ustabilizowano pomnik, który wykazywał odchylenia od pionu. Koszt prac konserwatorskich zamknął się w kwocie 55 tysięcy złotych.

Przypisy

  1. MałgorzataM. Mrowiec, Kraków. Pomniki na Plantach w rękach konserwatorów [online], Dziennik Polski, 06.11.2017 r. [dostęp 25.10.2020 r.]
  2. P. Godebski, „Czas” (65), 19.03.1901 r., s. 2.
  3. Uroczystość Fredrowska, „Kurier Lwowski”, 10.11.1900 r., s. 4.
  4. Uroczystość Fredrowska, „Kurier Lwowski”, 09.11.1900 r., s. 5.
  5. Ku uczczeniu pamięci Fredry, „Czas” (274), 08.11.1900 r., s. 2.
  6. Z Rady miasta Krakowa, „Kurier Lwowski”, 10.11.1900 r., s. 4.
  7. Pomnik Fredry w Krakowie, „Kurier Lwowski”, 07.05.1899 r., s. 3. [dostęp 25.10.2020 r.]

Oceń: Pomnik Aleksandra Fredry w Krakowie

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:13