Chaczkar w Krakowie


W Krakowie znajduje się wyjątkowy chaczkar, czyli ormiański kamień krzyżowy, który pełni rolę pomnika upamiętniającego Ormian polskich. Ten szczególny obiekt usytuowany jest w Dzielnicy I Stare Miasto, przy ul. Kopernika 9, w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła św. Mikołaja.

Chaczkar ukazuje się w postaci kamiennej płyty wotywnej dedykowanej znaczącym wydarzeniom w historii Ormian. Miejsce jego ustawienia, blisko dawnego szlaku komunikacyjnego prowadzącego na wschód, jest symboliczne; ołtarz chaczkaru zwrócony jest bowiem w stronę wschodzącego słońca. Na tylnej, wschodniej ścianie monumentu można dostrzec dużymi literami wykuty tekst w języku polskim, który brzmi:

"TEN / CHACZKAR, / CZYLI / "KAMIEŃ KRZYŻOWY" / Z ORMIAŃSKIM "KRZYŻEM KWITNĄCYM", / UPAMIĘTNIA ORMIAN, / KTÓRZY OD XIV WIEKU MIESZKALI W POLSCE / I POŁOŻYLI WIELE ZASŁUG / DLA RZECZYPOSPOLITEJ. // MONUMENT JEST POŚWIĘCONY RÓWNIEŻ: / OFIAROM LUDOBÓJSTWA DOKONANEGO / NA ORMIANACH W TURCJI W 1915 ROKU, / ORMIANOM I POLAKOM ZAMORDOWANYM / PRZEZ UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW Z UPA / 19-21 IV 1944 W KUTACH NAD CZEREMOSZEM / ORAZ W INNYCH MIEJSCOWOŚCIACH KRESOWYCH, / KSIĘŻOM ORMIAŃSKOKATOLICKIM / ARESZTOWANYM, ZABITYM LUB WYWIEZIONYM NA SYBIR / PRZEZ SOWIECKIE WŁADZE OKUPACYJNE / W LATACH II WOJNY ŚWIATOWEJ."

Na zachodniej części pomnika widoczny jest oryginalny motyw ormiańskiego "kwitnącego krzyża", charakteryzujący się pąkami na końcach ramion oraz palmetowymi liśćmi u jego podstawy. Legendy ormiańskie głoszą, że drzewo krzyża zakwitło po ukrzyżowaniu Zbawiciela, co dla Ormian stanowi ważny symbol "Drzewa Życia".

Twórcą wyjątkowego projektu chaczkaru jest znany krakowski architekt i historyk sztuki Jacek Chrząszczewski. Jego praca opierała się na dogłębnych badaniach dotyczących architektury i sztuki Ormian żyjących w historię Polski. Projekt w pełni wykorzystuje detale i ornamenty typowe dla kultury ormiańskiej, takie jak:

  • "gzyms stalaktytowy" (mukarnas),
  • "łańcuchy seldżuckie" pochodzenia tureckiego,
  • ormiański "krzyż kwitnący", który znajduje się w dużej niszy na fasadzie zachodniej,
  • medaliony z ormiańskimi ligaturami imienia Zbawiciela: "ՅՍ ՔՍ" (ՅԻՍՈՒՍ ՔՐԻՍՏՈՍ = JEZUS CHRYSTUS),
  • napis w językach ormiańskim i polskim: "ՀԱՅԵՐԻՆ / ORMIANOM",
  • zegar słoneczny z ormiańskimi literami,
  • krzyżyki wotywne poświęcone "braciom w podróży" oraz "braciom zmarłym",
  • dedykacyjne napisy oraz gmerki ormiańskich rodzin kupieckich ze Lwowa.

Chaczkar został stworzony w zakładzie kamieniarskim Stanisława Cekiery w Dębniku pod Krakowem, z jasnożółtego piaskowca sprowadzonego z kamieniołomu w Długopolu-Polance koło Bystrzycy Kłodzkiej. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 17 kwietnia 2004 roku, w przeddzień 89. rocznicy tragicznych wydarzeń ludobójstwa, które miały miejsce w 1915 roku, kończąc życie około 1,5 miliona Ormian w Turcji.

Przypisy

  1. JacekJ. Chrząszczewski JacekJ., Ormianie polscy i ich chaczkar w Krakowie = The Polish Armenians and their khachkar in Cracow, Kraków: Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne, 2007.
  2. Jacek Chrząszczewski, Wykorzystanie światła słonecznego w ekspozycji symboliki chaczkaru ormiańskiego przy kościele św. Mikołaja w Krakowie, "Biuletyn Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego", Nr 36/37, 2004, s. 46-47, Kraków: Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne.
  3. Jacek Chrząszczewski, Projekt chaczkaru ormiańskiego przy kościele św. Mikołaja w Krakowie, "Biuletyn Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego", Nr 34/35, 2003, s. 3-10, Kraków: Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne.
  4. JacekJ. Chrząszczewski JacekJ., Kościoły Ormian polskich = Лեհահայոց եկեղեցիները = The Churches of Polish Armenians, Warszawa: Res Publica Multiethnica, 2001.
  5. JacekJ. Chrząszczewski JacekJ., Ormiańskie świątynie na Podolu = Հայկական եկեղեցիները Պոդոլէում = Armenian Churches in Podolia, Kraków: Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne, 1998.

Oceń: Chaczkar w Krakowie

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:17