Kurza Stopka na Wawelu


Kurza Stopka, będąca jednym z kluczowych elementów architektonicznych, znajduje się na Wawelu. Jest to część Zamku Królewskiego, który został wystawiony w XIV wieku i do dziś przyciąga wielu turystów oraz miłośników historii.

Warto podkreślić, że Kurza Stopka pełni nie tylko funkcje dekoracyjne, ale także kulturowe, co sprawia, że jest ważnym punktem na mapie Krakowa.

Kurza Stopka (belwederek)

Wysunięta wieża, znana jako belwederek, stanowi integralną część wschodniego skrzydła Zamku Królewskiego na Wawelu. Budynek został wzniesiony w dolnej części tego niesamowitego zamku około połowy XIV wieku. Warto zaznaczyć, że ciosowa okładzina wykonana z wapienia jurajskiego oraz wnętrze pochodzą z końca XIV wieku. Natomiast obecny, oszałamiający barokowy wystrój wnętrza, który możemy podziwiać dzisiaj, datowany jest na pierwszą połowę XVII wieku, a ściśle na czasy panowania Zygmunta III Wazy.

Na elewacji belwederu znajdują się trzy herby: Orzeł, Pogoń oraz podwójny Krzyż Jagielloński, które pochodzą z XV wieku. Wydaje się, że obecny kształt Kurzej Stopki kształtował się w czasie rządów Władysława Jagiełły. W szesnastym wieku dodano nowe obramienia okienne, co przyczyniło się do uatrakcyjnienia wyglądu budowli.

W roku 1595 miało miejsce tragiczne wydarzenie – pożar, który zniszczył dach. Na szczęście pokój króla w górnej części pozostał nietknięty tym incydentem. Po remoncie, który został przeprowadzony w wyniku tego pożaru, dokonano również zmiany wystroju wnętrz na barokowy, co zaowocowało pięknymi dekoracjami w marmurze i innymi ozdobami, które możemy podziwiać dzisiaj.

Kurza Noga

„Budynek, który nosi nazwę Kurza Noga, znajduje się na zachód od znanego belwederka i jest integralną częścią renesansowego pałacu. Został zbudowany około 1350 roku i przeszedł przebudowę w latach 1380-1400. Obecnie, z pierwotnej struktury zachowała się jedynie kondygnacja podziemna oraz parterowa tzw. Sala Kazimierzowska.

Najniższa kondygnacja, będąca pod ziemią, mogła pełnić rolę skarbca i dzisiaj znajduje się w niej część zbiorów prezentowanych w Zbrojowni zamkowej. Powyżej, na poziomie parteru, mieści się niezwykle interesująca gotycka Sala Kazimierzowska, która charakteryzuje się centralnym filarem i gotyckimi sklepieniami o pryzmatycznym kształcie. W tej sali można również zobaczyć kominek, sedilia przy oknach o ozdobnych obramieniach oraz gotycki portal od strony południowej. Sala ta datowana jest na okres około 1350 roku, co oznacza, że powstała za panowania Kazimierza Wielkiego (zm. 1370 r.) lub w czasach rządów Jadwigi oraz Władysława Jagiełły. Sklepienia mogły być natomiast zbudowane w latach 1380-1400.

Obecnie kamera ta służy jako część zbiorów zamku Skarbca i miała podobne znaczenie od momentu, gdy w XVI wieku rozpoczęto budowę renesansowego pałacu, aż do XVIII wieku. Wyżej usytuowana była wysoka gotycka sala, możliwie tronowa, z czasów Jagiełły. Z tej przestrzeni przetrwały jedynie dolne partie filara, który centralnie wspierał sklepienie izby znanej jako Alchemia. Z tej izby pozostały jedynie nasady żeber w dwunastu punktach podparcia, co dało nazwę Kurza Noga. W tej sali odbywały się m.in. narady, które prowadziły do zaprzysiężenia i wystawiania oficjalnych dokumentów.

Niestety, ta sala już nie istnieje, ponieważ została podzielona około lat 1527-1530 na dwa poziomy użytkowe. W wyniku tego podziału powstała tzw. Alchemia, która pełniła funkcję sypialni Zygmunta I Starego, natomiast wyżej znajdowała się znana Sala Pod Ptakami.

Przypisy

  1. Kamil Janicki, Wawel.Biografia, Wydawnictwo Literackie, 2022 r., s. 443, ISBN:978-83-08-07695-8
  2. a b c d e TomaszT. Ratajczak TomaszT., Wieże mieszkalne na zamku wawelskim – badania nad chronologią gotyckiej architektury rezydencji królewskiej, "Rocznik Historii Sztuki" XXXIX, 2014 r., s. 177-190. [online] [dostęp 26.02.2018 r.]
  3. a b c A. Fischinger, Czym była Kurza Noga na Zamku Królewskim na Wawelu, „Rocznik Krakowski”, 1989 r., s.75-87

Oceń: Kurza Stopka na Wawelu

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:9