Danuta Rinn, znana w rzeczywistości jako Danuta Smykla, a przez pewien okres także jako Danuta Czyżewska, była wybitną polską piosenkarką i aktorką. Urodziła się 17 lipca 1936 roku w malowniczym Krakowie, a swoje życie zakończyła 19 grudnia 2006 roku w Warszawie.
W ciągu swojej kariery artystycznej stworzyła wiele niezapomnianych utworów, które na stałe wpisały się w historię polskiej muzyki.
Do jej najpopularniejszych piosenek zaliczają się między innymi:
- „Na deptaku w Ciechocinku”,
- „Żeby choć raz” (oba w duecie z Bogdanem Czyżewskim),
- „Polskie skrzydła”,
- „Tyle wdzięku”,
- „Gdzie ci mężczyźni?”.
Życiorys
Danuta Rinn była utalentowaną artystką, która ukończyła średnią szkołę muzyczną w Krakowie, gdzie specjalizowała się w grze na fortepianie. W trakcie swojej edukacji kontynuowała naukę na Wydziale Kompozycji w Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. W czasie studiów nawiązała współpracę z wieloma instytucjami muzycznymi, pełniąc rolę pianistki i akompaniatorki dla szkoły tańca Mariana Wieczystego oraz dla Rozgłośni Krakowskiej Polskiego Radia. Ponadto, jako wokalistka współdziałała z Teatrem na Wozie oraz kabaretem Centuś.
Jej debiut artystyczny miał miejsce w Krakowie, a w 1963 roku postanowiła przenieść się do Warszawy, co stało się punktem zwrotnym w jej karierze piosenkarskiej. W stolicy kraju śpiewała w duecie z Bogdanem Czyżewskim oraz z polskimi big bandami, zdobywając uznanie i sympatię publiczności. W roku 1974 podjęła decyzję o rozpoczęciu solowej kariery, a jej interpretacja piosenki „Gdzie ci mężczyźni?” przyniosła jej nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Opola podczas 12. KFPP w Opolu.
W ciągu pięciu lat współpracy z Teatrem na Targówku w Warszawie oraz występów z Kabaretem pod Egidą, Rinn brała również udział w Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W latach 70. zagrała w wielu filmach, takich jak Nagrody i odznaczenia, Zazdrość i medycyna, Bilans kwartalny, Doktor Murek oraz Kariera Nikosia Dyzmy. W późniejszych latach życia, często pojawiały się jej występy w popularnych serialach, w tym w Niani, Graczykowie, czyli Buła i spóła, Samo życie oraz Adam i Ewa.
W drugiej połowie lat 70. uczestniczyła w radiowej audycji 60 minut na godzinę, gdzie przez pewien czas występowała obok Andrzeja Zaorskiego i Mariana Kociniaka, zyskując sympatię słuchaczy w cyklicznym słuchowisku Przygody radiowych piratów. W czasach „Solidarności” oraz podczas stanu wojennego nie pozostała obojętna na losy prześladowanych, występując m.in. w kościołach dla wsparcia.
Od roku 2002, z powodu problemów zdrowotnych, mieszkała w Domu Aktora w Skolimowie. Mimo poważnej choroby, jaką była zaawansowana cukrzyca, wciąż dążyła do organizowania koncertów, w tym charytatywnych. Wystąpiła także w teledysku do utworu zespołu Big Cyc „Każdy facet to świnia”. Danuta Rinn zmarła 19 grudnia 2006 roku o godz. 22:15 w szpitalu przy ulicy Wołoskiej w Warszawie, w wyniku powikłań związanych z cukrzycą. Jej pogrzeb odbył się 22 grudnia 2006 roku na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 21-5-1).
Warto dodać, że 5 września 2020 roku artystka za pomocą technologii cyfrowej pojawiła się w występie Eweliny Lisowskiej podczas 57. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, co tylko podkreśla jej niezatarte ślady w polskiej kulturze muzycznej.
Życie prywatne
Danuta Rinn, osoba z bogatym życiorysem, była dwukrotnie rozwiedziona. Jej pierwszym mężem był lekarz, Andrzej Rynduch, od którego nazwiska przyjęła artystyczny pseudonim Rinn. Ten związek na stałe wpisał się w jej życie.
W latach 1964–1974, artystka była żoną piosenkarza Bogdana Czyżewskiego, co również znacząco wpłynęło na jej karierę. Mimo licznych związków, Danuta nie miała dzieci, co czyniło jej życie osobiste nieco odmiennym od wielu innych artystów.
Warto również zaznaczyć, że była matką chrzestną znanej dziennikarki Kingi Rusin. Ten fakt dodaje niezwykłego kolorytu do jej życiorysu.
Dyskografia
Dyskografia Danuty Rinn obejmuje szereg wydawnictw zarówno w kooperacji z innymi artystami, jak i w ramach solowej kariery.
Współpraca z Bogdanem Czyżewskim zaowocowała następującymi utworami:
- 1966 – Całujmy się,
- 1969 – Pamiętaj o mnie,
- 1971 – Nie obiecuj nie przyrzekaj.
W ramach kariery solowej Danuta Rinn wydała szereg albumów, w tym:
- 1975 – Gdzie ci mężczyźni,
- 1977 – Danuta Rinn,
- 1989 – Polska baba,
- 1998 – Jeszcze jestem CD, wyd. MTJ,
- 2000 – Złota kolekcja: Tyle wdzięku CD, wyd. Pomaton,
- 2007 – Dziecięce Zoo CD, wyd. Pomaton EMI,
- 2011 – Gdzie ci mężczyźni? CD, wyd. Polskie Nagrania Muza,
- 2014 – Danuta Rinn 40 piosenek, 2 CD, wyd. Polskie Nagrania Muza.
Wybrane piosenki
Oto zestawienie wybranych utworów, które są nieodłącznym elementem repertuaru Danuty Rinn:
- „Biedroneczki są w kropeczki” (muz. Adam Markiewicz; sł. Artur Tur, A. Feill) z Bogdanem Czyżewskim,
- „Czy to wszystko ma sens” (muz. Włodzimierz Korcz; sł. Jonasz Kofta),
- „Gdy tańczę z panem” (muz. Jan Ptaszyn Wróblewski; sł. Ireneusz Kocyłak),
- „Gdzie ci mężczyźni” (muz. Włodzimierz Korcz; sł. Jan Pietrzak),
- „Ja go znajdę” (muz. Andrzej Bianusz; sł. Czesław Majewski),
- „Jak w musicalu…” (muz. Zygmunt Apostoł; sł. Jan Zalewski),
- „Nie mam o to żalu” (muz. Jerzy Abratowski; sł. Edward Fiszer),
- „Nie mam woli do zamęścia” (muz. Adam Sławiński; sł. Adam Kreczmar),
- „Niestety to nie ty” (muz. Włodzimierz Korcz; sł. Jan Pietrzak),
- „Obejmę…” (muz. Włodzimierz Korcz; sł. Agnieszka Osiecka; „dozorcostwo”),
- „Portret w oknie” (muz. Jan Ptaszyn Wróblewski; sł. Jan Zalewski),
- „Prowizorycznie” (muz. Janusz Sent; sł. Wojciech Młynarski; 1975),
- „Tyle wdzięku” (muz. Jerzy Bekker; sł. Andrzej Kudelski),
- „Wszystkiego najlepszego” (muz. Romuald Żyliński; sł. Janusz Odrowąż) z Bogdanem Czyżewskim.
Przypisy
- Gwiazdy i celebryci [online], kobieta.pl [dostęp 23.04.2024 r.]
- Telewizja PolskaT.P. S.A., Ewelina Lisowska & Danuta Rinn – „Gdzie ci mężczyźni” [online], festiwalopole.tvp.pl [dostęp 15.05.2022 r.]
- Tak o mężczyznach śpiewała tylko ona. „Retro Wspomnienia”. 4, s. 6-7, 2020 r. ISSN 2544-8323.
- Tygodnik „Życie na Gorąco” nr 30, 28.07.2016 r., s. 32-33.
- Cmentarz Stare Powązki: DANUTA RINN, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 19.12.2019 r.]
- Krzysztof Skiba, Jakub Jabłonka, Paweł Łęczuk: Skiba. Autobiografia łobuza. Ciągle na wolności. Kraków: Sine Qua Non, 2018 r., s. 417. ISBN 978-83-8129-293-1.
- XII Festiwal Piosenki Radzieckiej, Zielona Góra, 09-12.06.1976 r.
- Piosenkarka i aktorka Danuta Rinn nie żyje – Wiadomości24.
- Danuta Rinn nie żyje.
- Spotkanie twórców i artystów polskiej estrady. „Nowiny”. 146, s. 2, 02.07.1979 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Janusz Wojewoda | Natan Grunsweig | Stanisław Węgrzyn (scenograf) | Jacek Zieliński (muzyk) | Andrzej Mrożewski | Katarzyna Grabowska | Janina Biesiadecka | Jacek Stryjeński | Tomasz Klimczyk | Maria Nowotarska | Aleksander Janicki (artysta) | Roman Kochanowski | Adam Fiut | Leon Mieczysław Zawiejski | Kazimiera Skalska | Stanisław Dąbrowiecki | Monika Kotowska | Krzysztof Kasprzyk (muzyk) | Maria Lorek | Adam KlocekOceń: Danuta Rinn