Leon Mieczysław Zawiejski


Leon Mieczysław Zawiejski, który przyszedł na świat 21 lutego 1856 roku w malowniczym Krakowie, był znanym polskim artystą rzeźbiarzem.

Jego wkład w sztukę nie ograniczał się jedynie do lokalnych tradycji, lecz miał szerszy zasięg, co uczyniło go istotną postacią w polskim świecie artystycznym.

Zmarł 3 grudnia 1933 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek, który do dziś inspiruje wielu twórców.

Życiorys

Leon Mieczysław Zawiejski pochodził z rodziny żydowskiej, która z sukcesem zajmowała się kupiectwem. Był synem Leona, a także młodszym bratem Jana, znanego architekta. Swoją edukację artystyczną rozpoczął na Akademii Wiedeńskiej, a następnie kontynuował na Akademii Sztuk Pięknych we Florencji (Accademia di Belle Arti di Firenze).

W trakcie swojej kariery artystycznej, Zawiejski miał okazję pracować w takich miastach jak Florencja, Nowy Jork oraz Wenecja. Jego talent został doceniony podczas studiów w Florencji, gdzie za wykonaną głowę Szaleńca otrzymał medal. Wśród jego najbardziej znanych dzieł znajduje się popiersie kardynała Albina Dunajewskiego, które można zobaczyć w południowej części ambitu katedry na Wawelu.

Poza tym, Zawiejski stworzył popiersia na elewacji Teatru Miejskiego w Krakowie, które są alegorią Wesołości i Smutku. Wnętrze teatrze ozdobił dodatkowo popiersiem Karola Kruzera, a także wyprodukował wiele innych dzieł sztuki. Jego twórczość obejmuje również pomniki, w tym pomnik Teofila Lenartowicza we Florencji, pomnik Aleksandra Szembeka w Parczewie oraz pomnik Józefa Dietla w Krynicy. Warto zaznaczyć, że projekt Zawiejski złożył w konkursie na pomnik Mickiewicza we Lwowie, który zdobył drugie miejsce.

Przypisy

  1. Zmarli. „Kurjer Lwowski” nr 111, z 21.04.1905 r., s. 4
  2. Kronika. Kurjer Lwowski, nr 1, z 01.01.1898 r., s. 4
  3. Nauka, literatura i sztuka. „Dziennik Krakowski” nr 55, z 06.03.1896 r., s. 5

Oceń: Leon Mieczysław Zawiejski

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:10