Jan Kanty Turski


Jan Kanty Turski to postać, która na trwałe wpisała się w historię polskiej literatury. Urodził się w 1832 roku w Krakowie, gdzie również zmarł 4 sierpnia 1870 roku. Był osobą multifunkcyjną, posiadającą talent, który z powodzeniem wykorzystywał w różnych dziedzinach sztuki.

Jako polski poeta, pisarz, dramaturg oraz publicysta, Turski przyczynił się do rozwoju literatury polskiej, pisząc dla czasopism krakowskich, lwowskich oraz warszawskich. Jego działalność literacka oraz publicystyczna była zróżnicowana, co odzwierciedlało jego wszechstronność i zaangażowanie w życie kulturalne Polski. Poza twórczością pisarską, Jan Kanty Turski pełnił także funkcję nauczyciela, co podkreśla jego znaczenie również jako pedagoga.

Życiorys

Jan Kanty Turski był synem Szczepana Turskiego, napoleończyka, który zmarł podczas jego dzieciństwa. Jego matka, pochodząca z rodziny Stanclów, odeszła, gdy Turski wkraczał w dorosłość. W czasach szkolnych oraz przez dwa lata studiów prawniczych przyjaźnił się z Władysławem Tarnowskim, po czym przeniósł się na wydział filologiczno-historyczny. Pomimo trudnych warunków finansowych, udało mu się ukończyć ten kierunek.

Po studiach rozpoczął naukę w seminarium w Tarnowie, lecz szybko zrezygnował, decydując się na pracę jako guwerner. W tym czasie stworzył dzieło Artysta bez sławy. Następnie podjął pracę nauczyciela w gimnazjum w Nowym Sączu, jednak jego losy się skomplikowały, gdy został aresztowany na kilka miesięcy z powodu powiązań z bratem, którego podejrzewano o spisek. W jego domu znaleziono wiele patriotycznych wierszy, co dodatkowo pogorszyło jego sytuację.

W obliczu zakazu nauczania, Turski rozpoczął publikowanie w „Dodatku do Czasu”, a od końca 1860 do 1862 roku redagował pismo „Niewiasta”, w którym zamieszczał swoje utwory. Był również współpracownikiem „Gwiazdki Cieszyńskiej” oraz przez wiele lat pisał dla „Dziennika Literackiego”. Jego życie było naznaczone biedą, co skłoniło go do współpracy z pismem politycznym „Kronika”, co jednak zaowocowało wyrokiem więzienia za przestępstwo prasowe.

Po tych wydarzeniach wyjechał do Warszawy, gdzie objął redakcję „Bazaru”. Swoje teksty publikował także w takich gazetach jak „Dzwonek”, „Przyjaciel dzieci”, „Kłosów” oraz „Tygodnik Ilustrowany”. W 1866 roku ożenił się z Lidią Filippi, córką rzeźbiarza Pawła Filipiego z Krakowa. Rok później wrócił do Krakowa, jednak w tym mniejszym mieście znów napotkał na kłopoty finansowe.

Turski kontynuował swoją działalność literacką, publikując w „Mrówce”, a także pod pseudonimem w „Ogniwie” wydawanym w Czerniowcach. Wkrótce powrócił do zawodu nauczyciela, jednak w 1869 roku zachorował. Pod koniec roku po raz kolejny powrócił do Krakowa, gdzie zmarł 4 sierpnia 1870 roku. Jego pasją były Tatry, które odwiedzał od początku swojej kariery literackiej, publikując również swoje przemyślenia na ich temat w prasie.

Utwory

Poetyckie

Wśród dzieł poetyckich Jana Kantego Turskiego znajduje się „Artysta bez sławy”, powieść poetyczna wydana po raz pierwszy w Krakowie w 1858 roku przez K. Budweisera, a następnie wznowiona w Lwowie w 1866 roku przez „Dziennik Literacki”. Kolejnym istotnym dziełem jest zbiór „Poezye Jana Kantego Turskiego”, który ujrzał światło dzienne w Krakowie u Ż. J. Wywiałkowskiego w 1862 roku, a także został wydany ponownie przez Redakcję Niewiasty tego samego roku. „W jassyrze”, poemat historyczny, został opublikowany w 1862 roku w Krakowie przez Druk „Czasu”, co również zasługuje na uwagę. Nie można zapomnieć o „Licytacji”, poemacie, który pojawił się na łamach „Mrówki”.

Prozatorskie

Wśród pracy prozatorskiej Turskiego wyróżniają się tytuły takie jak „Protekcje i intrygi”, monografia, która zyskała sobie szersze uznanie, publikowana w „Niewieście”. „Życie bez jutra”, powieść, została wydana po raz pierwszy w Lwowie w 1864 roku przez Redakcję „Dziennika Literackiego”, a następnie w 1902 roku w Gródku przez J. Czaińskiego. Kolejną interesującą pozycją są „Kulig”, wydawany pod pseudonimem J.K. Rogala, który zagościł w zeszytach miesięcznych „Dodatku do Czasu”. „Wielkie początki” to powieść składająca się z dwóch części, zilustrowana wspomnieniami krakowskimi, wydana w Lwowie przez K. Wilda w 1865 roku. „Dalecy krewni”, powieść współczesna, również została wydana w Lwowie w 1866 roku przez Dziennik Literacki. Inne nagłośnione tytuły to „Ocalona” opublikowana w „Bazaru” oraz „List zabójczy”, powiastka autorstwa Turskiego i Juliusa Evoli z 1867 roku. „Ostatnia wola” przedstawia życie górskiego ludu, wydana w Poznaniu przez F. Bażyńskiego w 1868 roku, a wznowiona z kolei w 1887 i 1900 roku. „Niespodzianka królewska” to opowiadanie związane z czasami Stefana Batorego, zaś „Zochna Hrabianka” ukazała się w Lwowie w 1870 roku. „Nieszczęsny legat”, powieść współczesna, jest publikowana w Poznaniu przez M. Leitgebera w 1871 roku. „Oczekiwany”, powiastka znalazła swoje miejsce w piśmie „Towarzysz”, a „Wnuczka”, to powieść zamówiona przez pismo „Kalina”.

Historyczne

W obszarze monografii historycznych Turski stworzył takie dzieła jak „Maryna Mniszchówna”, „Maria Kazimiera” oraz „Jadwiga królowa polska” – wszystkie te prace opublikowane zostały w „Niewieście”. „Abecadlnik historyczny”, wydany w Krakowie przez J. Bensdorffa w 1862 roku oraz jego II edycja z 1864 roku, również zasługuje na uwagę. „Marcin Lelewel Borelowski” jest kolejną monografią wydaną przez Ż. J. Wywiałkowskiego w 1863 roku. „Antoni Morawski, rzeźnik, konfederat: historja prawdziwa” została wydana w 1867 roku w Krakowie w nakładzie własnym, drukiem Uniwersytetu Jagiellońskiego. „Przewodnik dla zwiedzających kopalnie Wieliczki” to publikacja z 1868 roku, na podstawie najnowszych źródeł, wydana przez Księgarnię Wydawnictw Dzieł Tanich i Pożytecznych.

Dramatyczne

W dziedzinie dramatu Turski napisał „Małżeństwo zaimprowizowane”, komedię w jednym akcie, wydaną w Krakowie w 1860 roku przez „Czas”. Jego „Ulicznik krakowski”, został wydany przez autora w Lwowie w 1862 roku, a także w Krakowie u różnych wydawców. „Dobosz rozbójnik karpacki” to obrazek dramatyczny w trzech aktach, wydany w Krakowie przez J. Bensdorffa w 1865 roku. „Ostatnie chwile Stańczyka” to jednoaktówka opublikowana w „Tygodniku Ilustrowanym”. „Astolf, król duchów alpejskich”, bajeczka czarodziejska w trzech aktach, została wydana w Krakowie w 1865 roku oraz ponownie w Tarnowie w 1878 roku. „Cesarz Rudobrody” to kolejna bajeczka czarodziejska w dwóch aktach z 1865 roku. „Cyk, cak, cyk, czyli Kto siędzie jeszcze do stołu”, komedyjka w jednym akcie, również z tego samego roku. „Cud, czyli Krakowiacy i Górale” to dramat ludowy w dwóch aktach, oparte na dziełach Bogusławskiego. „Szopka krakowska”, także z 1865 roku, to ważny element krakowskiej tradycji teatralnej. „Rozjemca po ukazie” to obrazek powieściowy wydany w Toruniu w 1868 roku, a „Faworyt” to komedyjka w jednym akcie, wydana przez H. Jasieńskiego w Lwowie w 1869 roku.

Przekłady

Friedrich Schiller również znalazł swoich polskich interpretatorów w osobie Turskiego. Jego dzieła, takie jak „Don Carlos”, miały swoje pierwsze wydanie w Krakowie w 1865 roku przez J. Bensdorffa, a kolejne wydanie z 1878 roku w Tarnowie. „Zbójcy” to kolejny dramat Schillera, również przekład z 1865 roku, przedstawiony przez tego samego wydawcę.

Przypisy

  1. Wzmiankowana w katalogu dzieł J.K. Turskiego pozostających w zbiorach British Library
  2. Egzemplarz uwzględniony w katalogu British Library.
  3. Była to według portalu Zakopiańskiego jedna z pierwszych powieści tatrzańskich.
  4. Opowiadanie to, jak podaje prof. Estreicher ukazało się w r. 1869 w „Kalendarzu Ilustrowanym”.
  5. M.in. artykuł o Fryderyku Chopinie z 1866 r., o którym wzmianka na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
  6. „Tygodnik Ilustrowany” 1860, nr 50 i 52; „Kłosy” 1865, nr 18; 1866, nr 32; oraz o Walerym Rzewuskim – fotografie krakowskim, także zafascynowanym Tatrami – „Tygodnik Ilustrowany” 1865, nr 300 (na podstawie Biogramu na Portalu Zakopiańskim).
  7. Jan Kanty Turski (Wspomnienie) zamieszczone w Dzienniku Literackim z r. 1870 na stronach 380 i 381.
  8. Zbieżne informacje o studiach prawniczych Władysława Tarnowskiego w jego biogramie (zamieszczonym w: Nowy Korbut, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1982, t. 16, cz. 1, s. 25) i wspomnieniu pośmiertnym o J.K. Turskim.
  9. Wynika to choćby z treści wiersza Władysława Tarnowskiego Pamięci J.K. Turskiego.
  10. Rok 1832 podają: Katalog Biblioteki Narodowej, K. Estreicher, Bibliografia XIX wieku, t. 4, s. 544 i Wielka Encyklopedia Tatrzańska (Zofia i Witold H. Paryscy: Turski Jan Kanty. [w:] Wielka Encyklopedia Tatrzańska [on-line]. z-ne.pl. [dostęp 23.03.2013 r.])

Oceń: Jan Kanty Turski

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:24