Artur Grabowski


Artur Grabowski, urodzony w 1967 roku w Krakowie, jest wybitną postacią w polskiej literaturze, znanym zarówno jako poeta, jak i dramaturg oraz eseista. Jego wszechstronność jako prozaika oraz twórcy teatralnego sprawia, że jest istotną osobą w kulturalnym krajobrazie Polski.

Obecnie piastuje również stanowisko profesora doktora habilitowanego, na którym dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego prace literackie oraz działalność pedagogiczna mają znaczący wpływ zarówno na młodych twórców, jak i na miłośników literatury.

Twórczość

Artur Grabowski to wielki polski autor, znany ze swojej różnorodnej twórczości, która obejmuje zarówno poezję, jak i eseistykę, dramaty oraz powieści. Jego dorobek literacki składa się z siedmiu tomów wierszy, wśród których znajdują się: „Z didaskaliów”, „Pojedynek”, „Ziemny początek”, „Szary człowiek”, „Jaśnienie”, „Ładne kwiatki”, „Trzy wyspy”, oraz zbioru wierszy „Wersje” wydanego przez PIW w Warszawie w 2018 roku.

Oprócz poezji, Grabowski opublikował również liczne eseje takie jak „Klatka z widokiem”, poświęcony europejskiemu modernizmowi (Kraków 2004), „Uzmysłowienia”, dotyczący teatru, filmu i plastyki (Kraków 2011), oraz „Co myślą wiersze”, w analizie filozofii poezji polskiej XX wieku (Kraków 2021).

W jego twórczości dramatycznej wyróżniają się dwa tomy: „Do trzech razy sztuka” (Kraków 1999) oraz „Trzy, cztery – tragedia!” (Kraków 2015). Ponadto, jego praca teoretyczna „Wiersz – forma i sens” (Kraków 1999) znacząco przyczynia się do badań w zakresie semantyki nowoczesnego wiersza. Grabowski napisał także książkę „Herbert-Hermes” (Kraków 2013), analizującą twórczość Zbigniewa Herberta w kontekście porównawczym, oraz monografię „Prawdziwy Dramat Teatru. O metateatrze i metadramacie Bogusława Schaeffera” (Kraków 2017).

Jako powieściopisarz, Grabowski jest autorem książki w formie dziennika zatytułowanej „Am. Dziennik z drugiej strony” (PIW, Warszawa 2018). Ponadto, pełni funkcję profesora na Wydziale Polonistyki UJ oraz wykłada na uniwersytetach amerykańskich w Chicago, Seattle i Buffalo. Jest także kierownikiem podyplomowych Studiów Literacko-Artystycznych.

Grabowski współtworzy ważne projekty wydawnicze jako współredaktor naukowy serii „Dramat polski. Reaktywacja” (IBL PAN) oraz jako założyciel i redaktor serii „Nasze dramaty” (Księgarnia Akademicka). Dodatkowo, aktywnie prowadził warsztaty teatralne w różnych krajach, w tym w Polsce, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Francji, Indiach oraz Gruzji.

Warto również podkreślić, że jest autorem przekładów poezji z języków angielskiego i włoskiego, co wzbogaca jego interdyscyplinarną działalność twórczą. Jego dramat „Derby. Białoczerwoni”, wystawiony przez łódzki teatr Chorea pod reżyserią Tomasza Rodowicza, zdobył prestiżową nagrodę Złotej Maski za sezon 2014/15. Również jego powieść „Am. Dziennik z drugiej strony” była nominowana do nagrody im. Mackiewicza.

Grabowski jest również stypendystą takich instytucji jak Fundacja Fulbrighta, Fundacja Kościuszkowska, Komisja Europejska, MKiDN oraz Baltic Center w Visby, co świadczy o jego znaczeniu w krajobrazie kulturowym.

Przypisy

  1. Dr hab. Artur Grabowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 25.05.2022 r.]
  2. Strona Artura Grabowskiego

Oceń: Artur Grabowski

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:9