Stefan Wolas


Stefan Wolas, urodzony 13 czerwca 1897 roku w Krakowie, był znaczącą postacią w historii miasta. Pełnił funkcję prezydenta Krakowa w latach 1945-1947.

Jego kadencja przypadła na okres powojenny, kiedy to miasto zmagało się z wieloma wyzwaniami i przekształceniami.

Ważnym fragmentem życia Stefana Wolasa jest jego upamiętnienie, które przypomina o jego wkładzie w rozwój Krakowa i jego społeczności.

Życiorys

Stefan Wolas przyszedł na świat w rodzinie robotniczej, co ukształtowało jego późniejsze pragnienia i cele życiowe. W 1915 roku zdobył zawód składacza ręcznego w Drukarni Związkowej. Wyjątkowym zwrotem w jego życiu było powołanie do armii austriackiej, gdzie w czerwcu 1916 roku dostał się do niewoli rosyjskiej. Od tego momentu jego życie nabrało innego wymiaru, gdyż w Rosji przebywał aż do 1922 roku, biorąc aktywny udział w pracy w wydawnictwach oraz drukarniach, a także przeżywając wielkie wydarzenia rewolucji lutowej i październikowej.

Po powrocie do Polski znalazł zatrudnienie w wielu drukarniach, takich jak „Związkowiec”, „Sarmacja”, oraz w drukarni Anczyca i UJ. Jego aktywność zawodowa była ściśle związana z działalnością związków zawodowych, co niestety doprowadziło do kilkukrotnego aresztowania z powodu udziału w organizacji strajków. W pewnym okresie pełnił funkcję sekretarza Komitetu Miejskiego PPS-Lewicy w Krakowie.

Również aktywnie uczestniczył w kampanii wrześniowej, gdzie ponownie doszło do jego uwięzienia. Po powrocie do Krakowa w grudniu 1940 roku, jego życie uległo dalszym zmianom. Należał do PPR, a w 1944 roku wszedł w skład konspiracyjnej Wojewódzkiej Rady Narodowej. Jego determinacja doprowadziła do tego, że w czerwcu zastąpił Alfreda Fiderkiewicza na stanowisku prezydenta Krakowa, pełniąc tę funkcję od 14 czerwca 1945 do 6 października 1947 roku. Zrezygnował z urzędu z uwagi na pogarszający się stan zdrowia.

Po dłuższej chorobie, Stefan Wolas powrócił do pracy w poligrafii w 1948 roku, gdzie objął stanowisko dyrektora Państwowych Zakładów Graficznych w Szczecinie oraz pełnił funkcję korektora w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zarówno jego życie, jak i praca miały znaczący wpływ na lokalne środowisko. Stefan Wolas spoczywa na cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera D33-5-3).

Ordery i odznaczenia

Stefan Wolas przyjął szereg wyróżnień i odznaczeń, które potwierdzają jego zasługi.

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Złoty Krzyż Zasługi (12 czerwca 1946),
  • Medal 10-lecia Polski Ludowej (28 lipca 1955).

Przypisy

  1. Wyszukiwarka cmentarna – Warszawskie cmentarze. cmentarzekomunalne.com.pl. [dostęp 27.11.2019 r.]
  2. M.P. z 1955 r. nr 125, poz. 1624 - Uchwała Rady Państwa z dnia 28.07.1955 r. nr 0/1349 - na wniosek Prezesa Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa.
  3. M.P. z 1946 r. nr 140, poz. 260 „za zasługi położone w walce z okupantem i udział w pracach konspiracyjnych w okresie okupacji”.

Oceń: Stefan Wolas

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:7