Krystian Waksmundzki


Krystian Andrzej Bolesław Waksmundzki, urodzony 19 sierpnia 1940 roku w Krakowie, to postać o wszechstronnych umiejętnościach oraz szerokim zakresie działalności społecznej i naukowej.

Obecnie pełni funkcję Komendanta Naczelnego Związku Legionistów Polskich, a również Komendanta Głównego Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny. Jego dorobek obejmuje specjalizację w dziedzinie sozologii oraz badania historyczne, co czyni go autorytetem w tych dziedzinach.

Życiorys

Krystian Waksmundzki to postać, której życie zawodowe jest bogate w osiągnięcia. W latach 1958–1963 zdobywał wykształcenie na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uczęszczał na wydział geografii. Od 1979 roku był aktywnym członkiem Związku Legionistów Polskich, co zaowocowało jego szybkim awansem w strukturach organizacji.

W tym samym roku został przyjęty do Komendy Naczelnej Związku. Następnie, w 1983 roku, objął stanowisko I. Zastępcy Komendanta Naczelnego, a dziesięć lat później wybrany został na Komendanta Naczelnego ZLP. W grudniu 2008 roku powierzone mu zostało stanowisko Komendanta Głównego Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny.

Waksmundzki pełnił także rolę Przewodniczącego Naczelnego Obywatelskiego Komitetu Uczczenia Pamięci Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza. Jako współorganizator krakowskiego Muzeum Czynu Niepodległościowego, u boku Zofii Korczyńskiej, obecnie przewodniczy Radzie Muzeum, wciąż angażując się w działania na rzecz upamiętnienia historii.

Wyjątkowym przedsięwzięciem, w które zaangażował się obok dra Romana Łazarskiego, było uratowanie krakowskiego Kopca Józefa Piłsudskiego na Sowińcu. Krystian Waksmundzki był współzałożycielem Komitetu Opieki nad tym kopcem oraz sprawował funkcję jego pierwszego Prezesa w latach 1980–1998.

Jego wysiłki dały również efekt w postaci wpisania do rejestru zabytków zarówno Kopca Józefa Piłsudskiego, jak i Domu im. Józefa Piłsudskiego na krakowskich Oleandrach. W kolejnym kroku, dzięki jego inicjatywie przywrócone zostały niektóre historyczne nazwy ulic w Krakowie oraz odpowiednie tablice pamiątkowe.

w dniu 27 listopada 2017 roku, ówczesny minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, doceniając zasługi Waksmundzkiego dla obronności kraju, nadał mu stopień majora Wojska Polskiego.

Sprawa buławy Edwarda Śmigłego-Rydza

W 1994 roku Krystian Waksmundzki wypożyczył ze skarbca klasztoru jasnogórskiego niezwykle cenne artefakty: buławę Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza oraz pamiątkową szablę Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jednakże, nieoddanie wymienionych pamiątek w ustalonym terminie doprowadziło do działań ze strony paulistów, którzy zgłosili tę sprawę organom ścigania. W wyniku postępowania, w 1999 roku, Sąd Rejonowy w Krakowie orzekł skazanie Krystiana Waksmundzkiego na karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu, po przesłuchaniu 39 świadków.

Pomimo orzeczenia sądowego Waksmundzki odmówił zwrotu zagarniętych dóbr kultury. W rezultacie sąd, dostrzegając powagę sytuacji, podjął decyzję o odwieszeniu wyroku. W czerwcu 2001 roku Waksmundzki miał rozpocząć odbywanie kary, jednak z powodu złego stanu zdrowia został osadzony dopiero w listopadzie 2001.

Po odbyciu roku kary, w 2002 roku, Krystian Waksmundzki został ułaskawiony przez ówczesnego Prezydenta RP, Aleksandra Kwaśniewskiego. Niestety, buława oraz szabla, które miały być zwrócone na Jasną Górę, do dziś nie zostały odnalezione i ich obecne miejsce pobytu pozostaje nieznane.

Przypisy

  1. MaciejM. Gawlikowski MaciejM., Na szlaku Kadrówek 1981–1989, wyd. II, Warszawa 2018, ISBN 978-83-949058-1-1, OCLC 1104504696 [dostęp 05.12.2022 r.].
  2. Anna Szulc: Obława na buławę, Polityka, nr 4 (2334) z dnia 26.01.2002 r.; s. 76–77.
  3. Okopy komendanta, Gazeta krakowska.

Oceń: Krystian Waksmundzki

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:11