Andrzej Duda


Andrzej Sebastian Duda, urodzony 16 maja 1972 roku w Krakowie, to wybitny prawnik oraz polityk i doktor nauk prawnych. Od 6 sierpnia 2015 roku pełni funkcję prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, co stanowi znaczący krok w jego karierze.

W swojej dotychczasowej drodze zawodowej, Duda zajmował różnorodne stanowiska. W latach 2006–2007 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, a w kolejnych latach, od 2008 do 2010, sprawował funkcję podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, którą kierował Lech Kaczyński.

W dodatku, w okresie od 2007 do 2011 roku był członkiem Trybunału Stanu. W ramach swojej działalności politycznej, Duda był również posłem na Sejm VII kadencji, a następnie posłem do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji w latach 2014–2015. Te różnorodne doświadczenia zdobyte w polskim życiu publicznym znacznie wpłynęły na jego obecny stan jako lidera kraju.

Życiorys

Dzieciństwo i młodość

Andrzej Duda przyszedł na świat 16 maja 1972 roku w Krakowie. Jest potomkiem Jana Dudy, który pracował jako elektrotechnik oraz profesor nauk technicznych, a także Janiny Milewskiej-Dudy, profesora nauk chemicznych. Obydwoje rodzice powiązani byli z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie. Ma dwoje młodszych sióstr, Annę oraz Dominikę. Ponadto, jego stryj Antoni Duda był znanym politykiem.

W latach 1984–1990 młody Duda był członkiem harcerstwa, a swoje przygody zwieńczył rolą drużynowego 5 Krakowskiej Drużyny Harcerskiej „Piorun”, która działała w ramach Związku Harcerstwa Polskiego, wchodząc w skład Szczepu 5 KDH „Wichry”. Tamten okres życia wielokrotnie opisywał jako kluczowy dla jego rozwoju osobistego.

Wykształcenie i praca zawodowa

Andrzej Duda uczęszczał w latach 1979–1987 do Szkoły Podstawowej im. Janka Krasickiego w Krakowie, znanej obecnie jako SP nr 33 im. Króla Stefana Batorego. Ówczesna placówka była częścią badań Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. To właśnie tam działał Szczep 5 KDH „Wichry”, którego aktwnym członkiem był Duda.

Później, od 1987 roku, kontynuował naukę w klasie humanistycznej II Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, gdzie zdał maturę w 1991 roku. Następnie, w 1996 roku ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, pisząc pracę magisterską na temat wywłaszczenia nieruchomości w kontekście budowy autostrad płatnych. Duda był również aktywnym uczestnikiem Akademickich Mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim.

W 2003 roku jednak nie zdołał uzyskać pozytywnego wyniku na egzaminie aplikacyjnym adwokackim. Po próbie odwołania, w grudniu 2003 roku rada adwokacka w Krakowie odmówiła jego wpisania na listę aplikantów, co spowodowane było brakiem wystarczającej liczby punktów na egzaminie. W lutym 1997 rozpoczął pracę naukową w Katedrze Postępowania Administracyjnego UJ, a od 2001 roku był asystentem w Katedrze Prawa Administracyjnego UJ.

24 stycznia 2005 roku obronił swoją rozprawę doktorską pt. „Interes prawny w polskim prawie administracyjnym”, napisaną pod kierunkiem profesora Jana Zimmermanna. Wraz z rozwojem kariery prawniczej, w 2005 roku założył własną kancelarię prawną, a w latach 2003–2007 zasiadał w radzie nadzorczej Krakowskiego TBS Południe. Dodatkowo, prowadził zajęcia na Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu.

Wczesna aktywność polityczna

W 1989 roku, w czasie realizacji kampanii Komitetu Obywatelskiego, Duda aktywnie wspierał Lecha Wałęsę jako wolontariusz w jego kampaniach wyborczych w 1990 i 1995 roku. Z perspektywy lat wyznał: Cztery razy głosowałem na niego w wyborach prezydenckich, w obydwu turach w 1990 i 1995! Choć mając dzisiejszą wiedzę, nie wiem, czyby mi ręka nie drgnęła.

31 maja 2000 roku wstąpił do Unii Wolności, a w październiku został wiceprzewodniczącym koła Podgórze Zachód, starając się o mandat na regionalnym zjeździe partii. W 2001 roku uzyskał mandat delegata, ale nawiązując do doświadczeń w UW, później wspominał: wystarczyło, żeby się zrazić.

Kariera polityczna

Po wyborach parlamentarnych w 2005 roku rozpoczął współpracę z Klubem Parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości, gdzie piastował funkcję doradcy legislacyjnego.

Ministerstwo Sprawiedliwości

W rządzie Jarosława Kaczyńskiego, od 1 sierpnia 2006 do 15 listopada 2007, pełnił rolę podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie ministrem był Zbigniew Ziobro. Odpowiadał za legislację, nadzór współpracy międzynarodowej oraz nadzorowanie procesów informatyzacji sądów, co obejmowało wprowadzenie nowego systemu przesłuchania na odległość.

W 2007 roku bez powodzenia kandydował w wyborach do Sejmu, uzyskując 11 158 głosów z ostatniego miejsca na liście PiS, co skwitował zaangażowaniem Zbigniewa Ziobro. Odwołano go z funkcji wiceministra 15 listopada 2007 roku z powodu jego wyboru do Trybunału Stanu.

Kancelaria Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

16 stycznia 2008 roku Lech Kaczyński powołał go na stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Objął nadzór nad Biurem Prawa i Ustroju, a od 2008 roku nad Biurem Obywatelstw i Prawa Łaski. Spełniał obowiązki związane z legislacją prezydencką oraz brał udział w pracach nad projektami ustaw w Sejmie.

W dniu katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku, Duda nadzorował przejazd ciała Marii Kaczyńskiej, zmarłej w wyniku tragicznego wypadku, po zdarzeniu, które wstrząsnęło Polską. 5 lipca 2010 złożył rezygnację z zajmowanej funkcji i została ona przyjęta przez Bronisława Komorowskiego, tymczasowo pełniącego obowiązki Prezydenta RP.

Rada Miasta Krakowa, Sejm RP i Parlament Europejski

W wyborach samorządowych w 2010 roku ubiegał się o urząd prezydenta Krakowa, zajmując 3. miejsce w pierwszej turze z wynikiem 22,38% głosów, ale uzyskał mandat radnego. Jako radny skupił się na kwestiach dotyczących komunikacji, infrastruktury oraz mieszkań komunalnych. Jego działania były istotne przy powołaniu Okrągłego Stołu Mieszkaniowego.

W 2011 roku wystąpił w filmie dokumentalnym o katastrofie smoleńskiej pt. „Mgła” i współzałożył Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, pełniąc rolę przewodniczącego komisji rewizyjnej do 2015 roku. W wyborach parlamentarnych w 2011 roku uzyskał mandat posła VII kadencji, rezygnując z mandatu radnego. W związku z rozłamem w PiS, pozostał w partii i przyjął na swoją sytuację filozofię: do polityki wprowadzili mnie Arek Mularczyk i Zbyszek Ziobro, ale skoro w kampanii wyborczej składałem obietnice jako człowiek PiS, to zmiana partii po miesiącu bycia posłem byłaby niemoralna.

W Sejmie Duda zaangażował się w prace Komisji Ustawodawczej i Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, a także reprezentował Sejm w postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym. W czasie swej kadencji wystąpił 139 razy na posiedzeniach Sejmu, sprzeciwiając się jednocześnie przystąpieniu Polski do strefy euro i zajmując się m.in. nowelizacją kodeksu karnego.

Wybory prezydenckie w 2015

6 grudnia 2014 rada polityczna PiS zatwierdziła jego kandydaturę na prezydenta w wyborach zaplanowanych na 2015 rok (decyzję o wystawieniu Dudy ogłosił 11 listopada 2014 prezes partii, Jarosław Kaczyński). W marcu 2015 jego kandydatura została zarejestrowana przez Państwową Komisję Wyborczą. Wsparcia udzieliły mu również inne partie, w tym Stronnictwo „Piast”, Solidarna Polska, Liga Obrony Suwerenności oraz Polska Razem, a także komisja związku zawodowego „Solidarność”.

W czasie kampanii, która miała miejsce od 7 lutego do 22 maja 2015 roku, odwiedził 241 miejscowości w kraju, a także udał się do Londynu. Jego strategia polegała na spotkaniach lokalnych, wielu z nich nie transmitowanych przez media. Duda złożył obietnice obniżenia wieku emerytalnego i wprowadzenia pomocy dla „frankowiczów”.

W pierwszej turze wyborów, które miały miejsce 10 maja 2015 roku, Andrzej Duda zajął pierwsze miejsce, zdobywając 5 179 092 głosy, co stanowiło 34,76% głosów. Z uwagi na brak większości w głosach, wszedł do drugiej tury z Bronisławem Komorowskim, który otrzymał 33,77% głosów. Po pierwszej turze wsparcia dla Dudy osobiście udzielił Grzegorz Braun.Rafał Trzaskowski była jego przeciwnikiem w drugiej turze, która miała miejsce 24 maja 2015 roku; Duda wygrał 51,55% głosów (8 630 627 głosów) i po ogłoszeniu wyników zrezygnował z członkostwa w PiS.

Wybory prezydenckie w 2020

5 lutego 2020 roku Duda ogłosił swój zamiar ubiegania się o reelekcję, a 10 dni później Rada Polityczna PiS wsparła jego kandydaturę. Przez cały czas kampanii, w obliczu kryzysu gospodarczego spowodowanego epidemią COVID-19, Duda krytykował rządzące partie z lat 2007–2015, oskarżając je o gorsze skutki dla gospodarki niż epidemia wirusa.

W pierwszej turze wyborów 28 czerwca 2020 roku zajął pierwsze miejsca z wynikiem 8 450 513 głosów, co stanowiło 43,50% wszystkich głosów. Drugą turę rozegrał z Rafałem Trzaskowskim, uzyskując poparcie od konserwatywnych, katolickich oraz narodowych grup, a także od kilku partii. Ostatecznie doszło do głosowania w drugiej turze 12 lipca 2020, gdzie Duda zdobył 10 440 648 głosów, uzyskując 51,03% poparcia, a jego konkurent 48,97% głosów.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Po raz pierwszy Andrzej Duda objął stanowisko prezydenta Polski 6 sierpnia 2015 roku, składając przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. Pełniąc tę funkcję, także przyjął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP. Po reelekcji 6 sierpnia 2020 roku, ponownie przysięgę złożył wobec Zgromadzenia Narodowego, mimo bojkotu części przedstawicieli zgromadzenia.

Andrzej Duda jest drugim prezydentem w III RP, którego kadencja odbywa się na podstawie drugiej reelekcji, po Aleksandrze Kwaśniewskim.

Polityka krajowa

Kancelaria Prezydenta RP

W trakcie swojej kadencji jako prezydent, Andrzej Duda powołał czterech szefów Kancelarii Prezydenta RP:

Nominacje i powołania
Rada Ministrów

W swoim okresie prezydentury, Andrzej Duda czterokrotnie desygnował nowych premierów oraz powołał Radę Ministrów wyłonioną w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego. W dniu 16 listopada 2015 złożył przysięgę rządowi Beaty Szydło, a następnie w 2017 i 2019 roku powołał dwa rządy Mateusza Morawieckiego. 27 listopada 2023 roku dokonał powołania trzeciego gabinetu Morawieckiego oraz 13 grudnia 2023 roku rządu Donalda Tuska.

Prezesi najwyższych organów władzy sądowniczej

Na fotel prezesa Trybunału Konstytucyjnego wyznaczył Julię Przyłębską. Na prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego desygnował prof. Marek Zirk-Sadowskiego oraz Jacka Chlebnego.

Jako prezydent, przedstawił także kandydaturę Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz powołał Andrzeja Sabatowskiego i Janusza Kaweckiego do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Wybrane nominacje i powołania
  • 16 listopada 2015 przyjął dymisję rządu Ewy Kopacz, a następnie mianował Beatę Szydło na urząd premiera, który następnie złożył przysięgę na tym stanowisku 16 listopada 2015.
  • 1 grudnia 2015 na prośbę prezesa Rady Ministrów powołał ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.
  • 19 lipca 2016 powołał Andrzeja Kazimierczaka na członka zarządu NBP.
  • 26 lipca 2016 wpisał Juliusza Brauna i Grzegorza Podżornego do Rady Mediów Narodowych.
  • W lutym 2016 do Rady Polityki Pieniężnej dołączyli Łukasz Hardt oraz Kamil Zubelewicz.
  • W maju 2016 zaproponował kandydaturę Adama Glapińskiego na prezesa NBP.
  • Na grudzień 2016 powołał Julię Przyłębską na stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego.
  • 8 grudnia 2017 powołał Mateusza Morawieckiego na urząd premiera oraz na kolejne lata.
Rada Gabinetowa

Posiedzenia Rady Gabinetowej zwołane przez Andrzeja Dudę miały miejsce m.in.: 7 stycznia 2020, dotyczące polityki międzynarodowej oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie, oraz 13 lutego 2024, koncentrując się na planach dotyczących strategicznej infrastruktury Polski.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego

Posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego obejmowały; 9 marca 2016, inaugurujące spotkanie o bezpieczeństwie, 7 czerwca 2016 związane z szczytem NATO, oraz 10 marca 2020 dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

Polityka zagraniczna

Trójmorze

W 2015 roku, z inicjatywy prezydentów Duda i Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović, zainaugurowano spotkania 12 krajów Unii Europejskiej w ramach inicjatywy Trójmorza, której celem jest zwiększenie współpracy infrastrukturalnej.

Rada Bezpieczeństwa ONZ

Andrzej Duda prowadził kampanię na niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018–2019, odnosząc się do kwestii suwerenności państw oraz integralności terytorialnej.

Stosunki polsko-amerykańskie

Po objęciu stanowiska prezydenta, Duda zintensyfikował kontakty z USA. Kluczowymi momentami były wizyta Donalda Trumpa w Warszawie w 2017 oraz podpisanie wspólnej deklaracji o strategicznym partnerstwie między Polską a USA.

Stosunki polsko-ukraińskie

W kontekście relacji z Ukrainą, Duda do współpracy zapraszał prezydenta Petera Poroszenkę oraz wspierał postulaty dotyczące integralności terytorialnej Ukrainy między innymi w rozmowach na forum międzynarodowym.

Polityka bezpieczeństwa

Wschodnia flanka NATO

Format Bukareszteńskiej Dziewiątki (B9) odegrał ważną rolę w zbiór niezbędnych preparatów w obronie regionu Europy Środkowo-Wschodniej przed zagrożeniami ze strony Rosji.

Szczyt NATO w Warszawie 2016

W lipcu 2016 roku Duda zorganizował szczyt NATO w Warszawie, podkreślając znaczenie bezpieczeństwa w obliczu globalnych zagrożeń.

Polityka historyczna

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości (2018)

Prezydent Duda zainicjował obchody stulecia niepodległości Polski, podejmując działania na rzecz rządowej ustawy dotyczącej organizacji uroczystości.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

W 2020 roku przyjęto ustawę o Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów, datowaną na 24 marca, a prezydent otworzył Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.

Polityka społeczna

Nagroda „Dla dobra wspólnego”

Nagroda prezydenta „Dla Dobra Wspólnego” została wprowadzona w 2016 roku jako forma honorowania zaangażowanych społecznościowo przedsięwzięć i projektów.

Akcje charytatywne wspierane przez parę prezydencką

Andrzej Duda i jego małżonka angażują się w liczne akcje charytatywne, takie jak „Tornister pełen uśmiechów” oraz zbiórki żywności. Wspierają również Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Kontrowersje podczas prezydentury

Kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego (2015)

Prezydent Duda nie podpisał ślubowania sędziów wybranych przez Sejm, co wywołało kryzys i liczne protesty społeczne. Zarzuty o naruszeniu zasady niezależności sądów i atrybutów władzy zostały wysunięte podczas tych wydarzeń.

Ułaskawienie Mariusza Kamińskiego (2015)

16 listopada Duda ułaskawił Mariusza Kamińskiego i trzech funkcjonariuszy CBA, co wywołało zamieszanie dotyczące legalności takiego działania. Sąd Najwyższy zasugerował, że prawo łaski prezydenta powinno być stosowane tylko w kontekście prawomocnych osądów.

Kryzys wokół Sądu Najwyższego (2017)

Z trzema ustawami o reformie Sądu Najwyższego dziewiątego lipca złożono protest oraz opozycja zwróciła uwagę na naruszenia. W czerwcu 2019 roku mając na uwadze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości, Duda stanął w obliczu zarzutów o niezgodności z prawem jego zapisów.

2 miliardy złotych na TVP i Polskie Radio (2020)

W marcu Duda podpisał ustawę przewidującą wsparcie mediów państwowych, co spotkało się z krytyką ze strony opozycji oraz oskarżeniem o upolitycznienie TVP.

„Karta Rodziny” i krytyka tzw. „ideologii LGBT” (2020)

W programie prezydenckim Duda wprowadził „Kartę Rodziny”, co wywołało kontrowersje związane z wypowiedziami krytykującymi tzw. „ideologię LGBT”. Wiele uniwersytetów i stowarzyszeń wyraziło sprzeciw wobec tych komentarzy.

Wypowiedź dotycząca szczepień (2020)

W czerwcu 2020 na antenie TVP Andrzej Duda zasugerował, że obowiązkowe szczepienia nie powinny istnieć, co spotkało się z dużą krytyką ze strony ekspertów zdrowia i instytucji zajmujących się zdrowiem publicznym.

Pozostałe

W 2016 roku Duda wielokrotnie odmawiał powołania sędziów wskazanych przez Krajową Radę Sądownictwa. Spowodowało to nieporozumienia oraz pytania o zasadność jego decyzji w kontekście nowelizacji prawa.

Polityka Dudyy wobec Europy była czasami kontrowersyjna; w 2018 roku podkreślał, że Polska posiada prawo do samostanowienia swoich spraw wobec Unii Europejskiej.

Wykorzystując fundusze publiczne angażował się również w kampanię wyborczą Wojciecha Kolarskiego na eurowybory w 2024 roku.

Życie prywatne

21 grudnia 1994 roku Andrzej Duda ożenił się z germanistką Agatą Kornhauser. Para ta ma córkę, Kingę, urodzoną w 1995 roku. Prezydent ma dwie młodsze siostry – Annę oraz Dominikę. Interesującym faktem jest, że jego stryjem jest polityk Antoni Duda. Jego teściem jest poeta Julian Kornhauser, a szwagrem Jakub Kornhauser.

Andrzej Duda identyfikuje się jako osoba praktykująca katolickie wartości. Utrzymuje aktywną obecność w mediach społecznościowych, samodzielnie prowadząc swoje konta na platformach takich jak Twitter oraz Instagram. Tam często angażuje się w dyskusje z internautami, co stało się na tyle interesujące, że doczekało się publikacji dotyczącej jego działalności w tym obszarze, opublikowanej przez Uniwersytet Rzeszowski.

W wyniku incydentu, do którego doszło we wrześniu 2024 roku, prezydent stracił końcówkę środkowego palca prawej dłoni podczas prac w swoim domu, co zwróciło uwagę mediów i opinii publicznej.

Wyniki wyborcze

Przedstawiamy wyniki wyborcze Andrzeja Dudy, które odzwierciedlają jego zaangażowanie w politykę oraz preferencje wyborców w kolejnych latach. W poniższej tabeli zebrano kluczowe dane dotyczące jego wystąpień w wyborach.

WyboryKomitet wyborczyOrganOkręgWynik
2007_Prawo i SprawiedliwośćSejm VI kadencjinr 1511 158 (3,97%)
2010Prezydent miasta Krakowa56 302 (22,38%)
Rada Miasta Krakowanr 26 887 (16,77%)
2011Sejm VII kadencjinr 1379 981 (15,79%)
2014Parlament Europejski VIII kadencjinr 1097 996 (10,71%)
2015_KW Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej
Polskiej
Andrzeja Dudy
Prezydent RP5 179 092 (34,76%)
8 630 627 (51,55%)
20208 450 513 (43,50%)
10 440 648 (51,03%)

Odznaczenia i wyróżnienia

Andrzej Duda, obejmując urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, został kawalerem Orderu Orła Białego, a także pełni rolę Wielkiego Mistrza oraz przewodniczącego Kapituły tego odznaczenia. Dodatkowo, zasłużył na miano kawalera Orderu Odrodzenia Polski I Klasy, również jako jego Wielki Mistrz i przewodniczący Kapituły.

W zakresie zamiejskich odznaczeń, Duda otrzymał szereg wyróżnień, w tym:

  • Krzyż Wielki Orderu Zasługi – 2008, Portugalia,
  • Wielka Wstęga Orderu Leopolda – 2015, Belgia,
  • Krzyż Wielki z Łańcuchem Orderu Lwa Białego – 2016, Czechy,
  • Order Stara Płanina I klasy ze wstęgą – 2016, Bułgaria,
  • Krzyż Wielki Orderu Świętego Olafa – 2016, Norwegia,
  • Krzyż Wielki z Łańcuchem Orderu Gwiazdy – 2016, Rumunia,
  • Krzyż Wielki Orderu Białej Róży Finlandii – 2017, Finlandia,
  • Krzyż Wielki Orderu Zbawiciela – 2017, Grecja,
  • Krzyż Wielki z Łańcuchem Orderu Trzech Gwiazd – 2018, Łotwa,
  • Krzyż Wielki ze Złotym Łańcuchem Orderu Witolda Wielkiego – 2019, Litwa,
  • Order Podwójnego Białego Krzyża I klasy – 2019, Słowacja,
  • Krzyż Wielki Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą – 2020 (nadanie), 2021 (wręczenie), Węgry,
  • Order Księcia Jarosława Mądrego I klasy – 2021, Ukraina,
  • Wielka Kollana Orderu Makariosa III – 2021, Cypr,
  • Order 8 Września – 2022, Macedonia Północna,
  • Order Westharda I klasy – 2023, Łotwa,
  • Kawaler Krzyża Wielkiego Udekorowany Wielką Wstęgą Orderu Zasługi Republiki Włoskiej – 2023, Włochy,
  • Krzyż Wielki Orderu Krzyża Pogoni – 2023, Litwa,
  • Wielki Łańcuch Orderu Infanta Henryka – 2023, Portugalia,
  • Wielki Order Hibiskusa (Mugunghwa) – 2023, Korea Południowa.

Wśród wyróżnień i odznaczeń, jakie otrzymał Duda znajdują się:

  • Wyróżnienie tygodnika „Polityka” w rankingu najlepszych posłów Sejmu RP VII kadencji (2013),
  • Tytuły honorowego obywatela Wolbromia (2015), honorowego obywatela Starego Sącza (2016), Seulu (2018), Bochni (2018), Gminy Zakliczyn (2019), Środy Śląskiej (2019) oraz Wielunia (2020),
  • Tytuł honorowego członka Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego (2015),
  • „Człowiek Wolności 2015” tygodnika „W Sieci” (2016),
  • „Człowiek 2015” Klubów „Gazety Polskiej” (2016),
  • Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego (2016),
  • Honorowa Odznaka GROM (2017),
  • Nagroda Prometejska im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (2019),
  • Złoty Order Olimpijski (2022),
  • Doktor honoris causa Państwowego Uniwersytetu Mongolskiego (2023),
  • Krzyż Dobrosąsiedztwa – Zjednoczony Gabinet Przejściowy Białorusi, 2024.

Oceń: Andrzej Duda

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:10