Budynek Komunalnej Kasy Oszczędności Miasta Krakowa


Budynek dawnej Kasy Oszczędności Miasta Krakowa to zabytkowa kamienica, która znajduje się w malowniczej dzielnicy I pod adresem ul. Szpitalnej 13, na Starym Mieście w Krakowie.

Gmach został zaprojektowany w latach 1881–1883 przez znanych architektów Karola Borkowskiego oraz Karola Knausa i początkowo służył jako siedziba Kasy Oszczędności Miasta Krakowa. W latach 1929–1930 budynek przeszedł znaczną rozbudowę pod okiem Stanisława Filipkiewicza oraz Juliusza Kolarzowskiego.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów architektonicznych budynku są witraże, które ozdabiają klatkę schodową. Te unikalne dzieła sztuki zaprojektował znany artysta Józef Mehoffer. Na pierwszym piętrze można zobaczyć witraż przedstawiający alegorię „Oszczędności”, natomiast na drugim piętrze znajduje się witraż z alegorią „Dobrobytu”, który dodatkowo intonowany jest łacińską sentencją SUÆ QUISQUE FABER FORTUNÆ (każdy kowalem swego losu). Obie kompozycje zostały wykonane w 1933 roku w Krakowskim Zakładzie Witrażów S.G. Żeleński.

Aktualnie w pomieszczeniach budynku mieści się Bank Pekao SA Oddział III Kraków. Dnia 7 grudnia 1983 roku, po kilkudziesięciu latach od jego powstania, kamienica została wpisana do rejestru zabytków, co podkreśla jej historyczne oraz architektoniczne znaczenie. Dodatkowo budynek znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, co zapewnia mu dalszą ochronę i dbałość o jego unikalny charakter.

Przypisy

  1. a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 05.10.2024 r.]
  2. Gminna ewidencja zabytków Krakowa. Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa. [dostęp 05.10.2024 r.]

Oceń: Budynek Komunalnej Kasy Oszczędności Miasta Krakowa

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:24