Kamienica Ligęzów w Krakowie


Kamienica Ligęzów, znana również jako Kamienica Lupiego lub Kamienica Szulcowska, to zabytkowy budynek, który zachwyca swoją architekturą i historią. Znajduje się w dzielnicy I w pięknym Krakowie, pod adresem ulica Gołębia 4, w sercu Starego Miasta.

Warto zwrócić uwagę na jej architekturę oraz znaczenie w kontekście krakowskiego dziedzictwa kulturowego. Budynek ten jest nie tylko świadectwem przeszłości, ale również przykładem pięknej architektury, która przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Historia

Kamienica Ligęzów, zbudowana w XIV lub XV wieku, posiada bogatą historię sięgającą średniowiecza. Przez długie wieki stanowiła własność zarówno rodów szlacheckich, jak i mieszczańskich. Niestety, na początku XIX wieku budynek zaczął popadać w ruinę i został opuszczony.

W latach 30. XIX wieku przeszedł gruntowny remont i został nadbudowany o drugie piętro, co zostało zrealizowane przez A. Ziobrowskiego. Niestety, kamienica znacznie ucierpiała podczas wielkiego pożaru Krakowa w 1850 roku. Jej odbudowa miała miejsce w latach 1857–1858, według projektu znanego architekta Kajetana Szydłowskiego.

Na początku XX wieku budynek stał się siedzibą Drukarni Narodowej. W 1910 roku władanie kamienicą przejął Robert Jahoda, który urządził w niej zakład introligatorski. Od 1982 roku aż do połowy lat 90. XX wieku, znajdowała się tam także „Oficyna Introligatorska Roberta Jahody” Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

2 grudnia 1982 roku kamienica została wpisana do rejestru zabytków, co podkreśla jej znaczenie w kontekście dziedzictwa kulturowego regionu. Obecnie jest także uwzględniona w gminnej ewidencji zabytków, co dodatkowo chroni jej historyczne walory.

Architektura

Kamienica Ligęzów, znajdująca się w Krakowie, zyskała swój obecny wygląd w wyniku odbudowy, która miała miejsce w latach 1857–1858. Budynek ten składa się z trzech kondygnacji, co stanowi istotny element jego konstrukcji.

Fasada kamienicy jest czteroosiowa i charakteryzuje się eleganckim wystrojem neoklasycystycznym. Parter budynku, który jest wsparty szkarpami, został oddzielony od pozostałych pięter szerokim gzymsem, co nadaje mu majestatyczny wygląd. Ozdobą okien na pierwszym piętrze są gzymsy nadokienne, które podkreślają ich architektoniczne wartości.

Na zakończenie struktury budynku można dostrzec gzyms koronujący, który zwieńcza całość i dodaje niepowtarzalnego charakteru tej ciekawej kamienicy.

Przypisy

  1. a b Praca zbiorowa Encyklopedia Krakowa, wydawca Biblioteka Kraków i Muzeum Krakowa, Kraków 2023 r., ISBN 978-83-66253-46-9 t. I s. 609
  2. Gminna ewidencja zabytków Krakowa
  3. Rejestr zabytków nieruchomych miasta Krakowa

Oceń: Kamienica Ligęzów w Krakowie

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:14