Dom Jana z Dziekanowic w Krakowie


Dom Jana z Dziekanowic to niezwykle cenny zabytek architektury, znajdujący się w dzielnicy I Krakowa, przy ulicy Kanoniczej 13, na obszarze Starego Miasta. Ta historyczna kamienica została zbudowana na początku XV wieku z inicjatywy kanonika Jana z Dziekanowic.

Niestety, w 1455 roku mury budynku zostały doszczętnie zniszczone przez pożar. Odbudowa miała miejsce pod koniec XV wieku, a w I połowie XVI stulecia dom przeszedł znaczącą przebudowę. W trakcie prac powstały gotycko-renesansowe obramowania okien oraz finezyjne detale architektoniczne, które nadały budynkowi wyjątkowego charakteru.

W 1979 roku, podczas badań archeologicznych prowadzonych w piwnicach tylnej oficyny kamienicy, odkryto cenny skarby archeologiczne. Wśród znalezisk znajdowało się 4212 żelaznych grzywien siekieropodobnych z II połowy IX wieku. Skarb został ukryty w jamie o wymiarach 108 x 210 cm oraz głębokości około 100 cm, której ścianki były częściowo wzmocnione drewnem dębowym i jodłowym. Jamę zlokalizowano w centralnej części wczesnośredniowiecznego wału Okołu, a łączna waga znalezisk wyniosła 3630 kg.

Obecnie znalezisko jest eksponowane w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, które jest odpowiedzialne za jego ochronę oraz udostępnianie szerszej publiczności. Warto również dodać, że 17 maja 1965 roku kamienica wpisana została do rejestru zabytków, a także znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, co podkreśla jej znaczenie i historyczną wartość w kontekście krakowskiego dziedzictwa kulturowego.

Przypisy

  1. a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 11.10.2024 r.]
  2. Gminna ewidencja zabytków Krakowa. Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa. [dostęp 11.10.2024 r.]
  3. Skarb żelaznych grzywien [online], Wirtualne Muzea Małopolski [dostęp 08.03.2022 r.]
  4. Ulica Kanonicza – Przewodnik Kraków

Oceń: Dom Jana z Dziekanowic w Krakowie

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:16