Dom Prowincjalny Zgromadzenia Córek Bożej Miłości to imponujący zabytkowy budynek, który znajduje się w sercu Krakowa. Jest położony w wyjątkowej lokalizacji, w dzielnicy I, znanej z bogatej historii oraz pięknej architektury.
Adres tego obiektu to ulica Pędzichów 16–16a, zlokalizowana na Kleparzu, który jest częścią tego malowniczego miasta.
Historia
Gmach, który jest ważnym elementem architektonicznym Krakowa, został wzniesiony w latach 1899–1900 na zlecenie Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, zgodnie z projektem Władysława Kaczmarskiego. Obiekt ten pełnił rolę domu zakonnego oraz kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa, a także mieścił w sobie szkoły prowadzone przez zakon, w tym: szkołę elementarną dla dzieci żołnierzy garnizonu krakowskiego oraz gimnazjum żeńskie z nauczaniem w języku niemieckim.
W 1900 roku w podwórzu zrealizowano projekt Józefa Pakiesa, który zakładał budowę parterowej oficyny, przeznaczonej na infirmerię. W kolejnych latach, dokładnie w 1906–1907, na przedłużeniu tej oficyny, powstała dwupiętrowa budowla dla seminarium nauczycielskiego, także zaprojektowana przez Władysława Kaczmarskiego.
Podczas I wojny światowej, budynek został przekształcony w szpital wojskowy, co stanowiło ważną zmianę w jego dotychczasowej funkcji. Następnie, w latach 1950–1992, część gmachu była wykorzystywana jako szkoła oraz internat dla głuchoniemych uczniów.
W 1993 roku obiekt przeszedł gruntowny remont, który pozwolił na jego odnowienie i przywrócenie do dawnej świetności, a jego nowym właścicielem stał się W. Wink. Biorąc pod uwagę znaczenie tego budynku w historii regionu, w 9 sierpnia 1990 roku, został on ujęty w rejestrze zabytków, a także znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, co podkreśla jego wartość kulturową i architektoniczną.
Architektura
Budynek, który powstał na planie przypominającym literę C, składa się z czterech kondygnacji. Główna jego partia jest nieco odsunięta od ulicy, co nadaje mu szczególny charakter. W architekturze można zauważyć nawiązania do wiedeńskiego domu Córek Bożej Miłości – Margaretenhof. Fasada wyróżnia się eklektycznym stylem, który łączy w sobie elementy zarówno neogotyckie, jak i neorenesansowe.
Zwornik budynku wieńczy ceglany fryz, a także trzy szczyty schodkowe, które zostały ozdobione ornamentalną oraz figuralną dekoracją sgraffitową. Autorem tej dekoracji jest Fryderyk Lachner. W centralnym elemencie szczytu umieszczono dzwon, który dodaje monumentalności całej strukturze.
W otaczającym ogrodzie znajduje się także grota Matki Bożej z Lourdes, która została wzniesiona w 1900 roku. To miejsce nie tylko przyciąga wzrok, ale również stanowi punkt duchowy dla wielu odwiedzających.
Źródła
Oto lista cennych źródeł, które mogą być pomocne dla osób zainteresowanych architekturą i historią Krakowa:
- Praca zbiorowa, Zabytki Architektury i budownictwa w Polsce, Kraków Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków Warszawa 2007, ISBN 978-83-922906-8-1,
- Praca zbiorowa, Encyklopedia Krakowa, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa-Kraków 2000, ISBN 83-01-13325-2.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 13.02.2021 r.]
- Gminna ewidencja zabytków Krakowa
- Rejestr zabytków nieruchomych miasta Krakowa
- a b c Ryszard Burek (red. nacz.): Encyklopedia Krakowa. Kraków: PWN, 2000, s. 318.
Pozostałe obiekty w kategorii "Instytuty":
Jagiellońskie Centrum Innowacji | Instytut Francuski w Krakowie | Instytut Botaniki im. Władysława Szafera Polskiej Akademii Nauk | Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | Pracownia Bibliografii Bieżącej IH PAN | Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego | Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krupkowskiego Polskiej Akademii Nauk | Goethe-Institut w Krakowie | Małopolski Instytut Kultury | Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego | Instytut Konfucjusza w Krakowie | Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w KrakowieOceń: Dom Prowincjalny Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Krakowie