Goethe-Institut w Krakowie


Goethe-Institut w Krakowie, znane również pod nazwą Goethe-Institut Krakau, jest ważnym ośrodkiem kultury, który działa jako przedstawicielstwo niemieckiego instytutu zajmującego się promocją. Jego głównym celem jest rozpowszechnianie języka oraz kultury niemieckiej w Polsce, zwłaszcza w regionach Południowej Polski.

Instytut obejmuje obecnie sześć województw, w tym Dolny Śląsk, co jest wyrazem jego dynamicznego rozwoju i zaangażowania w promocję niemieckich tradycji oraz wartości w tym regionie.

Historia

„Po zjednoczeniu Niemiec zlikwidowano Ośrodek Kultury i Informacji NRD, a w jego miejsce utworzono Goethe-Institut w 1990 roku, z oficjalnym otwarciem zaplanowanym na maj 1992, które zbiegło się z otwarciem biblioteki instytutu. Na początku działalności Dział Programowy był mocno zaangażowany w analizę transformacji, organizując różnorodne konferencje oraz seminaria przy współpracy z socjologami i politologami z Uniwersytetu Jagiellońskiego, które poruszały najistotniejsze kwestie związane z okresem przejściowym. Dział Językowy wdrożył intensywny program dokształcania dla nauczycieli, którzy po zmianach systemowych zaczęli masowo przekwalifikowywać się z języka rosyjskiego na inne języki, w tym również na niemiecki.

W 1993 roku Goethe-Institut w Krakowie w partnerstwie z Stowarzyszeniem Artystycznym Muzyka Centrum zainicjował Festiwal Audio Art, który do dziś cieszy się dużym uznaniem w krakowskim krajobrazie kulturalnym. Festiwal ten, skupiający się na nowoczesnych brzmieniach oraz unikalnych instalacjach muzycznych, przyciąga zarówno młodą publiczność, jak i starsze pokolenia. Z biegiem lat wydarzenie stało się symbolem współpracy wielu instytucji kulturalnych.

W ramach współpracy z Międzynarodowym Triennale Grafiki zorganizowano wystawę prac takich artystów jak Josef Albers, Joseph Beuys oraz Schumacher. Ważną częścią działalności programowej Goethe-Institut są także spotkania literackie oraz odczyty. W historycznych murach dawnej siedziby instytutu, mieszczącej się w Pałacu Potockich, gościli wybitni pisarze, wśród których byli Hans Magnus Enzensberger, Günter Grass oraz Herta Müller.

W 2002 roku instytut, razem z Fundacją TONE, zainicjował międzynarodowy festiwal UNSOUND, który od tamtej pory odbywa się corocznie i stał się istotnym elementem kulturalnej oferty Krakowa. Krakowski Goethe-Institut także zapoczątkował cykl wykładów pod tytułem „Co to jest architektura?” oraz „Projektowanie nowoczesności”. Obecnie liczba osób zainteresowanych działalnością kulturalną oraz informacyjną instytutu przekracza 27 000, co stanowi imponującą statystykę. W 2009 roku ponad 750 uczestników wzięło udział w kursach języka niemieckiego, które były organizowane przez Goethe-Institut w Krakowie.

Instytut obejmuje swoim zakresem pięć województw: podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie, śląskie i opolskie, a od 2011 roku także Dolny Śląsk wraz z Wrocławiem. Inne województwa są w zasięgu kompetencji Goethe-Institut w Warszawie.

Dyrektorzy Instytutu

W historii Goethe-Institut w Krakowie pełnoprawną rolę odgrywały różne osoby, które sprawowały funkcję dyrektora. Instytut przetrwał przez ponad dwie dekady jego działalności, a każdy dyrektor wniósł coś unikalnego do jego rozwoju.

  • 1991-1994 – dr Peter C. Seel,
  • 1994-1998 – Heinz Jürgens,
  • 1999-2005 – dr Stephan Wackwitz (inne języki),
  • 2005-2009 – dr Angelika Eder,
  • 2009-2012 – dr Roland Goll,
  • 2013-2018 – Daniel Göpfert,
  • 2018- – Charlotte Hermelink.

Siedziba

Pierwsza siedziba Goethe-Institut znajdowała się w historycznym miejscu, przy Rynku Głównym 20, w latach 1990-2020. Budynek ten, znany jako Pałac Potockich, wyróżnia się klasycystyczną fasadą, która została ozdobiona alegorycznymi postaciami i pochodzi z roku 1773. Arkadowy dziedziniec tego pałacu inspirowany był stylem wawelskim.

W historycznym pałacu hrabiego Potockiego w 1880 roku gościł cesarz Franciszek Józef, co podkreśla znaczenie tego miejsca. W 2020 roku instytut został przeniesiony czasowo na Plac Na Groblach. Natomiast w 2021 roku nastąpiło ostateczne przeniesienie do Galerii Kazimierz, która znajduje się przy ul. Podgórskiej 34.

Przypisy

  1. Pracownicy - Goethe-Institut w Krakowie - Polska [online], goethe.de [dostęp 23.04.2024 r.]
  2. Goethe-Institut wyprowadził się z rynku. Jego miejsce zajmie klaster kultury - Aktualności - LoveKraków.pl [online], pl/aktualnosci/goethe-institut-wyprowadzil-sie-z-rynku-jego-miejsce-zajmie-klaster-kultury_38362.html [dostęp 31.05.2021 r.]
  3. Kontakt i godziny otwarcia - Goethe-Institut Polen [online], goethe.de [dostęp 31.05.2021 r.]

Oceń: Goethe-Institut w Krakowie

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:24