Instytut Francuski w Krakowie to znana francuska placówka kulturalna, która została założona w 1946 roku. Jest to jedna z instytucji, która odgrywa istotną rolę w promocji kultury francuskiej w Polsce oraz w nawiązywaniu współpracy między Polską a Francją.
W Krakowie instytut działa jako promotor języka francuskiego oraz organizator licznych wydarzeń kulturalnych, które sprzyjają wymianie międzykulturowej.
Historia
Otwarcie Instytutu Francuskiego w Krakowie miało miejsce 18 czerwca 1947 roku w historycznym pałacu Lubomirskich, który znajduje się na ulicy św. Jana. Niestety, jego działalność została zawieszona w 1949 roku, z powodu zimnej wojny, kiedy to francuscy współpracownicy zostali zmuszeni do opuszczenia kraju. Pomimo trudności, biblioteka instytutu kontynuowała działalność, dzięki współpracy z polskim sekretarzem, który zarządzał nią w latach 1950-1966 w porozumieniu z Konsulem Generalnym oraz Ambasadą.
W 1966 roku instytut wznowił swoją działalność pod nową nazwą – Czytelnia francuska w Krakowie, a od 1979 roku powrócił do pierwotnej nazwy. Po wielu latach działalności w Pałacu Lubomirskich, obecnie instytut zlokalizowany jest w tym samym budynku, co Konsulat Generalny Francji w Krakowie, który znajduje się przy ul. Stolarskiej 15.
Od 1 stycznia 2012 roku instytut stał się częścią Instytutu Francuskiego w Polsce. Jego misją jest promowanie kultury francuskiej w Polsce, a także wspieranie rozwoju wymiany kulturowej między tymi dwoma krajami. Instytut stara się również przyczyniać do kształtowania pozytywnego wizerunku francuskiej sceny artystycznej i kulturalnej, łącząc prestiż z nowoczesnością i otwarciem na różnorodne inspiracje.
Nauczanie języka francuskiego
Institut français de Cracovie jest miejscem, gdzie można zdobyć umiejętności językowe w zakresie francuskiego. Oferuje różnorodne kursy, które są dedykowane zarówno dorosłym, jak i dzieciom, dostosowane do różnych poziomów zaawansowania – od rozpoczęcia nauki aż po poziom zaawansowany.
W ofercie znajdują się także specjalistyczne kursy, które obejmują takie tematy jak francuski prawniczy czy francuski biznesowy. Co więcej, instytut prowadzi również kursy języka polskiego skierowane do osób posługujących się językiem francuskim.
Studenci mają możliwość przygotowania się oraz przystąpienia do oficjalnych egzaminów i testów językowych, takich jak TCF, DELF, oraz DALF, co jest niezwykle ważne dla tych, którzy pragną poświadczyć swoje umiejętności językowe w formalny sposób.
Przypisy
- Instytut Francuski w nowej siedzibie, „Dziennik Polski” (163), 18.06.1947 r., s. 4.
- https://www.institutfrancais.pl/pl/pracownicy#panel-2-1
Pozostałe obiekty w kategorii "Instytuty":
Instytut Botaniki im. Władysława Szafera Polskiej Akademii Nauk | Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | Pracownia Bibliografii Bieżącej IH PAN | Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego | Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krupkowskiego Polskiej Akademii Nauk | Goethe-Institut w Krakowie | Małopolski Instytut Kultury | Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego | Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Krakowie | Instytut Konfucjusza w Krakowie | Jagiellońskie Centrum Innowacji | Dom Prowincjalny Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w KrakowieOceń: Instytut Francuski w Krakowie