Kościół św. Wojciecha w Krakowie (Rynek Główny)


Kościół św. Wojciecha to zabytkowy rzymskokatolicki kościół rektoralny, który z dumą stoi na Rynku Głównym w Krakowie. Jego historia sięga czasów romańskich, jednak w XVII i XVIII wieku przeszedł on istotne zmiany, które nadały mu barokowy styl.

Kościół ten nie tylko zachwyca swoim wyglądem, ale także stanowi ważny punkt na mapie kulturalnej i historycznej Krakowa.

Historia

Według legendy, w tym miejscu kazania miał głosić św. Wojciech. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia stworzono drewnianą budowlę. W trakcie badań archeologicznych odkryto pod dzisiejszym kościołem pozostałości wcześniejszej, murowanej struktury pochodzącej z przełomu X i XI wieku. Obecna budowla w stylu romańskim została wzniesiona w drugiej połowie XI wieku lub na początku XII wieku.

Warto zaznaczyć, że w 1404 roku, dzięki biskupowi Piotrowi Wyszowi Radolińskiemu, kościół zyskał status prebendy uniwersyteckiej. W 1453 roku swoje kazania wygłaszał tutaj Jan Kapistran. Na początku XVII wieku świątynia przeszła znaczną przebudowę w stylu barokowym: wysokość ścian została podniesiona, całą budowlę przykryto kopułą, a romańskie mury wykończono tynkiem. W tym czasie wprowadzone zostało również nowe wejście od strony zachodniej.

Prace budowlane prowadzone były pod nadzorem prof. Walentego Fontany oraz księdza Sebastiana Mirosza. W 1711 roku dodano do budynku zakrystię, a w1788 roku wybudowano kaplicę bł. Wincentego Kadłubka. Kościół jest jednonawowy, zwieńczony eliptyczną kopułą, z prostokątnym prezbiterium. Do nawy przylegają dwie nisze, znane jako pastoforia. Od strony północnej znajduje się zakrystia o formie zbliżonej do półkolistej absydy, natomiast od strony południowej, prostokątna kaplica poświęcona Kadłubkowi.

Do wnętrza prowadzi późnobarokowy portal z drugiej połowy XVIII wieku. Wyposażenie kościoła jest barokowe i pochodzi z około połowy tego samego stulecia. W ołtarzu głównym znajduje się XVII-wieczna kopia obrazu Matki Boskiej Większej. Kopuła jest zdobiona współczesną polichromią stworzoną przez Eugeniusza Czuhorskiego. W tęczy można podziwiać XV-wieczny krucyfiks. Kaplica, w której znajduje się obraz Kadłubka, posiada sklepienie kolebkowe z lunetami, a obraz ten przypisywany jest Szymonowi Czechowiczowi.

W podziemiach kościoła zorganizowano ekspozycję poświęconą historii Rynku, co czyni to miejsce nie tylko świątynią, ale również istotnym punktem kulturalnym.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 11.01.2022 r.]
  2. Podziemia Kościoła św. Wojciecha w Krakowie [online], museo.pl.

Oceń: Kościół św. Wojciecha w Krakowie (Rynek Główny)

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:8