Wieża Srebrnych Dzwonów


Wieża Srebrnych Dzwonów, znana również jako Wieża Wikaryjska, jest jedną z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych struktur katedry wawelskiej.

Ta wieża, będąca istotnym elementem architektury Krakowa, znajduje się w sercu Wawelu, przyciągając uwagę turystów i miłośników historii.

Do jej unikalnych cech należy zaliczyć nie tylko piękne dzwony, ale również bogatą historię, która czyni ją miejscem wartym odwiedzenia. Jeśli chciałbyś zgłębić więcej informacji na temat katedry wawelskiej, zdecydowanie warto to zrobić.

Historia

Wieża Srebrnych Dzwonów ma bogatą historię, sięgającą czasów średniowiecznych. Jej podstawa, która sięga wysokości 12 metrów, pochodzi z drugiej katedry znanej jako hermanowska, datowanej na XII wiek. W XIV wieku doszło do pożaru Wieży Wikaryjskiej, który zniszczył większość budynku, pozostawiając jedynie dolną część. Wówczas zbudowano czworoboczną część, wykonaną z cegły, również w XIV wieku.

W 1530 roku do wieży dobudowano wieloboczną część, która została zwieńczona ozdobnym hełmem w stylu gotyckim. Jednak w 1796 roku ten gotycki hełm został zastąpiony przez nowy, ostrosłupowy. Wieża słynie z czterech dzwonów: Maciek, Nowak, Goworek oraz Jan Paweł II. Legenda głosi, że w spiżu trzech pierwszych dzwonów znajduje się domieszka srebra, co miało wpływać na ich wyjątkowy, melodyjny dźwięk. Dlatego też, w XIX wieku, wieża zyskała miano Wieży Srebrnych Dzwonów.

Wcześniej, wieża oraz dzwony były określane mianem wikaryjskich, ponieważ dzwoniły na nabożeństwa prowadzane przez wikariuszy katedry. Dodatkowo, w przyziemiu wieży znajduje się kaplica rodu Szafrańców, co podkreśla historyczne znaczenie tego miejsca.

Dzwony

Dzwon Maciek

Dzwon Maciek został ufundowany przez Krakowską Kapitułę Katedralną w roku 1669. To najmniejszy dzwon, który znajduje się w katedrze wawelskiej. Jego klosz ma średnicę 72 cm i waży 210 kg, co czynią go wyjątkowym elementem tego znakomitego miejsca. Dzwon wytwarza ton cis.

Dzwon Nowak

Jest to dzwon znany również pod nazwą Herman. Ufundowany został przez kanonika Hermana około 1271 roku, w czasach panowania księcia Bolesława Wstydliwego oraz św. Kingi. Dzwon Nowak jest najstarszym dzwonem w katedrze wawelskiej. Jego klosz charakteryzuje się średnicą 83 cm i wagą 420 kg, również dzwoni tonem cis.

Dzwon Goworek

Dzwon Goworek, znany także jako Zbyszek, został ufundowany w okolicach 1423 roku przez biskupa Zbigniewa Oleśnickiego, który był bohaterem bitwy pod Grunwaldem oraz późniejszym kardynałem. Średnica klosza wynosi 98 cm, a jego waga to 732 kg. Ten dzwon dzwoni tonem h.

Dzwon Jan Paweł II

Dzwon Jan Paweł II został ufundowany przez kapitułę katedry na Wawelu z okazji kanonizacji „Papieża Polaka”. Posiada wagę pół tony i średnicę 93 cm, uderza z częstotliwością 60 razy na minutę. Na jego powierzchni umieszczono herb Jana Pawła II oraz hasło jego pontyfikatu w języku łacińskim: „Nie lękajcie się”. Dodatkowo, w dzwon wtopiono złoty medal podarowany przez kardynała Stanisława Dziwisza, który upamiętnia 50-lecie kapłaństwa Karola Wojtyły. Dzwon został odlany w odlewni dzwonów Jana Felczyńskiego w Przemyślu, a jego ton to a.

Przypisy

  1. a b c Wieża Srebrnych Dzwonów – Parafia Archikatedralna św. Stanisława B. M. i św. Wacława M. [dostęp 11.08.2023 r.]
  2. Wieża Srebrnych Dzwonów – Parafia Archikatedralna św. Stanisława B. M. i św. Wacława M. [dostęp 03.09.2022 r.]

Oceń: Wieża Srebrnych Dzwonów

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:14