Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. Stanisława Konarskiego w Krakowie


Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów to ważna instytucja edukacyjna w Krakowie, która posiada bogatą historię sięgającą 1909 roku. Szkoła ta jest zarządzana przez zakon pijarów i funkcjonuje jako szkoła prywatna, jednocześnie zyskując uprawnienia, które przynależą do instytucji publicznych.

W liceum kontynuowana jest tradycja szkolnictwa pijarskiego, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Warto zwrócić uwagę, że pijarzy nawiązują do dziedzictwa pierwszej nowożytnej szkoły powszechnej w Europie, która została założona przez hiszpańskiego księdza Józefa Kalasancjusza w Rzymie w 1597 roku.

Historia

W 1909 roku, na ulicy Pijarskiej 2 w Krakowie, zainaugurowano działalność Gimnazjum Rozwojowe im. ks. Stanisława Konarskiego. W tym okresie zakon nabył teren od dominikanów w Rakowicach, gdzie na początku XX wieku wzniesiono nowoczesny budynek edukacyjny, oddany do użytku w 1912 roku. W trakcie I wojny światowej obiekt został zarekwirowany przez armię austro-węgierską i zamieniony na szpital wojskowy oraz później na placówkę dla inwalidów wojennych.

Po wojnie, w 1919 roku, liceum wznowiło swoją działalność, a już w 1920 roku szkoła uzyskała status placówki państwowej, co umożliwiło jej przeprowadzanie egzaminu dojrzałości. Niestety, podczas II wojny światowej, budynek znowu został zarekwirowany, tym razem przez niemieckie jednostki wojskowe. Szkoła, obok pobliskich koszar oraz lotniska w Rakowicach, stała się częścią operacji niemieckiej Luftwaffe. W wyniku tego wyposażenie dydaktyczne, materiały edukacyjne oraz biblioteka szkoły zostały zrabowane lub zniszczone, a sama placówka przystosowana do potrzeb okupantów.

W styczniu 1945 roku, wycofując się, Niemcy wysadzili hangary oraz inne budynki na lotnisku, a także podpalili budynek szkoły, który przez całą dobę płonął. Po zakończeniu wojny, zakon pijarów odzyskał swoją szkołę, przeprowadził niezbędne naprawy, a nauka została wznowiona w 1947 roku. Niestety, już w 1951 roku budynek ponownie został zarekwirowany, tym razem przez radzieckie wojsko, a następnie przez Ludowe Wojsko Polskie.

Pijarzy kontynuowali swoją działalność edukacyjną w innych lokalizacjach w Krakowie, w tym w budynkach przy ulicach Pijarskiej oraz Czapskich. Po demokratycznych zmianach, które miały miejsce w Polsce w 1989 roku, zakon odzyskał swoją własność. Po ośmiomiesięcznym remoncie, szkoła wznowiła działalność edukacyjną w Rakowicach przy ul. Akacjowej 5 w roku szkolnym 1990/91, wprowadzając tym samym koedukacyjne nauczanie, które wcześniej dotyczyło tylko mężczyzn.

W szkole zainicjowano nowy program nauczania, który polegał na nauczaniu przez pierwsze dwa lata w oparciu o program podstawowy, a następnie przez kolejne dwa lata programu ukierunkowanego na przyszłe studia.

Absolwenci

W kontekście naszego omówienia istotnie poruszamy kwestię absolwentów liceum, które nosi zaszczytne imię Stanisława Konarskiego oraz należy do Zakonu Pijarów w Krakowie.

W tej kategorii znajdują się wszystkie informacje oraz osiągnięcia, które są związane z byłymi uczniami tej szacownej instytucji edukacyjnej.

Przypisy

  1. Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie [online], liceum.pijarzy.pl [dostęp 12.02.2023 r.]

Oceń: Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. Stanisława Konarskiego w Krakowie

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:18