Technikum Komunikacyjne nr 25 w Krakowie


W Krakowie znajduje się Technikum Komunikacyjne nr 25, które jest częścią Zespołu Szkół nr 1 imienia św. Rafała Kalinowskiego. Jest to placówka oferująca kształcenie na poziomie ponadpodstawowym.

Szkoła ta, zlokalizowana w sercu Krakowa, przyciąga uczniów zainteresowanych nie tylko teorią, ale również praktyką w dziedzinie komunikacji.

Historia

„Edukacja na poziomie średnim w dziedzinie kolejnictwa w Krakowie zainaugurowała swoje istnienie od momentu powstania państwowego Technikum Ekonomiczno-Kolejowego, które obejmowało kompetencje Ministerstwa Kolei. Szkoła została założona na przełomie 1949 oraz 1950 roku, lokując się przy ulicy Basztowej 9, w obiekcie stanowiącym wcześniej siedzibę zlikwidowanego Prywatnego Koedukacyjnego Gimnazjum Handlowego Towarzystwa Szkoły Kupieckiej. Pierwszym dyrektorem tejże instytucji został Józef Machejek, który z sukcesem przejął klasy licealne, a także podjął się organizacji szkoły zawodowej II stopnia o profilu kolejowym. Na początku funkcjonowania, technikum kształciło uczniów w dwóch głównych kierunkach: Finanse w kolejnictwie oraz Statystyka kolejowa, a w późniejszych latach do grupy specjalności dołączono Planowanie w transporcie kolejowym.

W dniu 1 września 1968 roku, szkoła przeniosła się do nowo wybudowanego kompleksu edukacyjnego znajdującego się przy ulicy Ułanów 3, w sąsiedztwie nieczynnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Całkowity koszt budowy wyniósł 36 milionów złotych, z czego 12 milionów przeznaczono na nowoczesne wyposażenie naukowo-techniczne. Był to moment bezprecedensowy w historii polskiego kształcenia zawodowego w branży kolejowej, ponieważ nowopowstała placówka stała się jedną z najlepiej wyposażonych w kraju. Technikum zaczęło oferować 9 specjalności w 25 oddziałach, a ich liczba z tygodnia na tydzień stale rosła, osiągając 32 w roku szkolnym 1973/1974. Uczniowie uczęszczali do tej szkoły przez 5 lat, a wyjątkowo w przypadku studiów na specjalizacji Ruch i przewozy kolejowe czas nauki wynosił 4 lata.

Do końca 1998 roku technikum pozostawało pod opieką Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej. Jednakże, po reformie samorządowej, która miała miejsce od 1 stycznia 1999 roku, jego organem prowadzącym została Gmina Kraków. W roku szkolnym 2000/2001 do technikum dołączyły nowe placówki, m.in. Gimnazjum nr 73 oraz Gimnazjum Nr 1 dla Dorosłych, kształcące w kierunkach przygotowujących do podjęcia pracy. W wyniku reformy systemu oświaty z 2017 roku, wszystkie gimnazja w Polsce zostały zlikwidowane.

Od września 2002 roku, tradycje związane z branżą kolejową kontynuuje Technikum Komunikacyjne, które oferuje kształcenie w zawodach takich jak technik telekomunikacji, elektronik, elektryk, mechanik, logistyk (od 1 września 2005 roku), informatyk (2006), pojazdów samochodowych (2009) oraz programista (2020). 21 listopada 2005 roku szkoła nawiązała współpracę z węgierską instytucją Energettikkai Szakkozepiskola es Kollegium w Paks, w ramach programu Leonardo da Vinci, realizując inicjatywy związane z energią jądrową i konwencjonalną.

W maju 2006 roku, uczniowie Technikum przystąpili do swojego pierwszego egzaminu maturalnego w nowej formule, a w tym samym roku również do pierwszego egzaminu zawodowego. W czasie realizacji projektu edukacyjnego „Uczniowie i Mistrz” w 2011 roku, młodzież miała zaszczyt spotkać się z reżyserem Krzysztofem Zanussim oraz aktorem Wojciechem Skibińskim.

Od roku 2015 w Technikum Komunikacyjnym funkcjonuje sekcja Inspektorat Ruchu Drogowego, która aktywnie angażuje się w działania związane z bezpieczeństwem na drogach w trakcie masowych wydarzeń, takich jak Cracovia Maraton czy Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej. Patronat nad tymi działaniami sprawuje Komenda Miejska Policji w Krakowie. W roku szkolnym 2016/17 szkoła przyjęła ponad 800 uczniów w 33 klasach kształcenia, oferując różnorodne kierunki: technik informatyk, elektronik, mechanik, logistyk, transportu kolejowego oraz mechatronik.

W szkole uczyło wówczas 106 nauczycieli oraz 22 pracowników obsługi. Funkcję dyrektora objęła mgr Beata Śliwa, będąca wieloletnim nauczycielem tej placówki. Szkoła zrealizowała szereg projektów finansowanych z funduszy krajowych i unijnych, w tym Modernizację Kształcenia Zawodowego w Małopolsce II, a także Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej – w ramach tego drugiego programu, 17 nauczycieli wyjechało na intensywne szkolenia do krajów takich jak Wielka Brytania, Niemcy oraz Malta. Uczniowie odnosili sukcesy w różnych konkursach, zdobywając 2. i 3. miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Transporcie Kolejowym, organizowanym przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górnicznej.

W szkole nawiązała się współpraca z Zakładem Linii Kolejowych w Krakowie oraz Oddziałem Małopolskim Przewozów Regionalnych w Krakowie. Realizowane były również projekty z partnerami medycznymi w ramach Szkolnego Inspektoratu Ruchu Drogowego oraz z Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie. 30 listopada 2016 roku szkołę odwiedził Prezydent Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski, podczas wizyty gospodarczej skoncentrowanej na remoncie internatu.

W placówce gościli także popularni pisarze, tacy jak Andrzej Pilipiuk oraz Przemysław Babiarz. W roku szkolnym 2017/18 rozpoczęto wdrażanie projektu „Centrum Kompetencji Zawodowych w branży: mechanicznej (M), elektryczno-elektronicznej (E), administracyjno-usługowej (A) w Gminie Miejskiej Kraków”, który trwał od 2017 do 2019 roku. Oferowane w ramach niego były kursy oraz szkolenia dla uczniów oraz dla nauczycieli. Młodzież uczestniczyła w różnych warsztatach i praktykach u pracodawców.

W szkole zrealizowano projekt Mobilności Kadry Edukacji Szkolnej „Kompetentny nauczyciel inwestycją w przyszłość technika informatyka” o wartości 121 506,66 złotych. Wśród licznych gości znalazła się także poetka i felietonistka Ewa Lipska. Dzięki działalności szkoły nawiązała się współpraca z Kolejami Małopolskimi sp. z o.o., a także uczestniczono w VIII Ogólnopolskim Zjeździe Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń upamiętniających Zesłańców Sybiru w Łodzi.

W dniach 8-10 czerwca 2018 roku pod przewodnictwem mgr Beaty Śliwy zorganizowano Pierwszy Ogólnopolski Zjazd Uczniów Klas Kolejowych, który również uzyskał patronat Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Rok szkolny 2018/19 był wyjątkowy, gdyż obchodzono 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, co było przyczyną organizacji licznych wydarzeń. Szkoła była także zaangażowana w obchody stulecia powstania Federacji Związków Zawodowych Kolejarzy, a zorganizowano II Ogólnopolski Zjazd Uczniów Klas Kolejowych (29-30.05.2019).

W marcu 2019 roku drużyna futsalu zdobyła III miejsce podczas II Mistrzostw Polski Kolejowych Szkół Średnich w Gliwicach. Uczniowie finalistami XI Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej oraz laureatami w XLV Olimpiadzie Wiedzy Technicznej. Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę w sprawie realizacji programu Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych, który objął klasę 3LB. Ukazały się również kolejne numery szkolnej gazetki RUMOR. Nawiązano współpracę z AGH, a także rozpoczęto domowe prace nad termomodernizacją budynku oraz adaptacją pomieszczeń.

W szczególnym dla szkoły roku 2019/20, z okazji 70-lecia istnienia, posadzono w ogrodzie szkolnym siedem klonów. W tej chwili liczba uczniów wynosi niemal 900, a klasa liczyła 34 oddziały. 20 września 2019 roku miała miejsce wizyta Świadka Historii – Aleksandry Szemioth, która podzieliła się własnymi doświadczeniami związanymi z zesłaniami Polaków na Syberię. Gala Jubileuszowa, która odbyła się 20 listopada, zgromadziła ok. 400 osób. 10 grudnia 2019 roku na uroczystości gościł wicemarszałek województwa małopolskiego, Łukasz Smółka.

12 marca 2020 roku, w odpowiedzi na pandemię COVID-19, rząd zdecydował o wprowadzeniu ograniczeń w funkcjonowaniu szkół. Zawieszono zajęcia, a następnie wprowadzono nauczanie zdalne. Po raz pierwszy w historii szkoły, zakończenie klas maturalnych odbyło się na platformie Zoom, a odbiór świadectw rozłożono na cały tydzień, co miało na celu zapewnienie bezpieczeństwa. Termin matur został przesunięty z maja na czerwiec zrezygnowano również z części ustnej.

Rok szkolny 2020/21 rozpoczął się od przygotowań do nowej rzeczywistości związanej z pandemią. Uroczystość początkowa odbyła się w ograniczonej formie, a klasy spotykały się w różnych godzinach, zabezpieczając ustawienia sanitarno-epidemiologiczne.

Następny rok szkolny 2021/22 został rozpoczęty od odsłonięcia szkolnego kompleksu sportowo-rekreacyjnego, dokonanego przez Prezydenta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego. Obecnie społeczność szkolna liczy 36 oddziałów oraz 5 grup wychowawczych w internacie, co daje łącznie około 1050 uczniów. Obowiązki dyrektora sprawuje mgr Beata Śliwa, a wicedyrektorami są mgr Małgorzata Kegel oraz mgr inż. Katarzyna Trzaska-Rycaj. Obowiązki w kierownictwie internatu pełni mgr Jolanta Domańska, a mgr Agnieszka Wędzicha odpowiada za szkolenie praktyczne. Od drugiego półrocza do zespołu dołączyła mgr Agnieszka Kaczmarczyk.”

Dyrektorzy i wicedyrektorzy

W historii Technikum Komunikacyjnego nr 25 w Krakowie znaczącą rolę odegrali dyrektorzy oraz wicedyrektorzy, którzy w różnym okresie kierowali tą instytucją. Oto lista osób, które pełniły te funkcje w kolejnych latach:

  • 1949 – inż. Józef Machejek,
  • 1961 – inż. Tadeusz Leja,
  • 1983 – mgr inż. Andrzej Cichoń,
  • 1992 – inż. Zdzisław Kucharski,
  • 1994 – mgr inż. Andrzej Cichoń,
  • 2011 – mgr Wiesław Mroszczyk,
  • 2016 – mgr Beata Śliwa.

Absolwenci

W gronie absolwentów Technikum Komunikacyjnego nr 25 w Krakowie znajduje się wiele znakomitych postaci, które osiągnęły sukcesy w różnych dziedzinach.

  • Tadeusz Gawin (matura 1970, specjalność Telekomunikacja kolejowa) – poseł na Sejm RP II kadencji,
  • Jerzy Hołoweńko (matura 1986, specjalność Drogi i mosty kolejowe) – utalentowany lekkoatleta, wieloboista oraz halowy mistrz Polski, który reprezentował Polskę na międzynarodowych arenach,
  • Mariusz Jakus – ceniony aktor oraz nauczyciel w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi,
  • Zdzisław Kapka – były piłkarz, związany z m.in. Wisłą Kraków, który zdobył także medal podczas Mistrzostw Świata w 1974 roku,
  • Anna Mąka (matura 1968, specjalność Urządzenia sterowania ruchem kolejowym) – uznawana saneczkarka, która wzięła udział w Igrzyskach Olimpijskich w Grenoble w 1968 roku,
  • Szymon Sowiński – rekordzista świata w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego (2017), a także srebrny medalista igrzysk paraolimpijskich w Tokio w 2020 roku.

Ci absolwenci, reprezentując różne branże, przyczynili się do rozwoju swojego regionu oraz kraju.

Nauczyciele

– Danuta Zachara to uznawana za niezwykle utalentowaną szybowniczkę, która może poszczycić się tytułem rekordzistki świata oraz osiągnięciami w saneczkarstwie. Jest również członkinią narodowej reprezentacji. W roku 1963, razem z Marią Olszewską, wystartowała szybowcem Bocian, gdzie w kategorii szybowców dwumiejscowych odniosła spektakularny sukces, ustanawiając rekord Polski. Ich przelot na trasie docelowo-powrotnej z Leszna do Torunia i z powrotem zaowocował niesamowitym wynikiem – 419,3 km. Ponadto, Danuta ma na koncie jeszcze jeden imponujący rekord, uzyskując w 1959 roku tytuł rekordzistki świata w locie po tzw. Trójkącie 100 na szybowcu wyczynowym Jaskółka.

W 1961 roku spełniła wszystkie warunki przelotowe, aby zdobyć Diamentową Odznakę Szybowcową. W Technikum Komunikacyjnym nr 25 w Krakowie pełniła rolę nauczycielki, gdzie prowadziła zajęcia z przedmiotów zawodowych oraz aktywnie zarządzała Kołem Lotniczym, inspirując młodzież do rozwijania swoich pasji w lotnictwie.

Patron

Patronem szkoły jest inżynier Rafał Kalinowski, uznawany za obrońcę oficerów oraz żołnierzy, znany jako orędownik w sprawach niewłaściwych i beznadziejnych, a także postać szczególna dla Sybiraków, stanowiący jednocześnie świętego Kościoła katolickiego. Uroczystość nadania jego imienia miała miejsce 22 listopada 2005 roku.

Był on zaangażowany w wiele istotnych projektów, w tym także w budowę linii kolejowej Kursk-Kijów-Odessa. W roku 1860 został przeniesiony do twierdzy w Brześciu nad Bugiem. Kiedy w 1863 roku wybuchło powstanie, w odpowiedzi na poczucie obowiązku wobec kraju, postanowił oddać się do dyspozycji tajnego Rządu Narodowego. Został mianowany naczelnikiem Wydziału Wojny na Litwie, co podkreśla jego zaangażowanie w walkę o niepodległość.

Zawody

W ofercie Technikum Komunikacyjnego nr 25 w Krakowie znajduje się wiele atrakcyjnych zawodów, które są dostosowane do potrzeb rynku pracy. Uczniowie mają możliwość wyboru kierunków, które zapewnią im solidne przygotowanie do przyszłej kariery.

  • technik transportu kolejowego,
  • technik programista,
  • technik informatyk,
  • technik elektronik,
  • technik logistyk,
  • technik mechatronik,
  • technik pojazdów samochodowych.

Przypisy

  1. Historia Szkoły, [dostęp 29.08.2024 r.] [online] tk.krakow.pl
  2. Finał Plebiscytu „Nauczyciel na Medal 2018” - Uniwersytet Pedagogiczny [dostęp 31.08.2021 r.] [online] www.up.krakow.pl
  3. OTOFOTOKRONIKA - Magiczny Kraków [dostęp 01.09.2021 r.] [online] www.krakow.pl
  4. Zespół Szkół Nr 1 w Krakowie – Technikum Komunikacyjne Nr 25 w Krakowie [dostęp 05.09.2021 r.] [online]
  5. Szymon Sowiński [dostęp 05.09.2021 r.] [online] Paralympic
  6. Kolejny medal dla Polaków! Świetne strzelanie w Tokio [dostęp 02.09.2021 r.] [online] sport.tvp.pl
  7. Mamy kolejny medal! Szymon Sowiński ze srebrem w strzelectwie sportowym [dostęp 02.09.2021 r.] [online] Onet Sport
  8. Mariusz Jakus: - Jestem człowiekiem bez korzeni. Przed Łodzią nie zagrzałem nigdzie dłużej miejsca [dostęp 25.11.2022 r.] [online] plus.dzienniklodzki.pl
  9. Pobiegnę dla chłopców dotkniętych autyzmem [dostęp 25.11.2022 r.] [online] Rzeczpospolita
  10. PressReader.com - Repliki gazet z całego świata [dostęp 25.11.2022 r.] [online] www.pressreader.com
  11. Pożegnanie Henryka Adama Sienkiewicza | dlapilota.pl [dostęp 24.11.2022 r.] [online]
  12. Historia Szkoły – Zespół Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego [dostęp 22.08.2022 r.] [online]
  13. Zespół kierowniczy – Zespół Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego [dostęp 22.08.2022 r.] [online]
  14. LeszekL. Mańkowski, ŻAR ZAWSZE CUDOWNY [dostęp 24.11.2022 r.] [online] radaseniorow
  15. A. Cichoń: Szkoła z charakterem: 50 lat Technikum Kolejowego w Krakowie. Kraków: Technikum Kolejowe w Krakowie, 2000, s. 7-8
  16. A. Cichoń: Szkoła z charakterem: 50 lat Technikum Kolejowego w Krakowie. Kraków: Technikum Kolejowe w Krakowie, 2000, s. 49
  17. A. Cichoń: Szkoła z charakterem: 50 lat Technikum Kolejowego w Krakowie. Kraków: Technikum Kolejowe w Krakowie, 2000, s. 49, 144-145
  18. A. Cichoń: Szkoła z charakterem: 50 lat Technikum Kolejowego w Krakowie. Kraków: Technikum Kolejowe w Krakowie, 2000, s. 109-112
  19. A. Cichoń: Szkoła z charakterem: 50 lat Technikum Kolejowego w Krakowie. Kraków: Technikum Kolejowe w Krakowie, 2000, s. 149, 151
  20. Tadeusz Gawin. Wybory przedstawicieli pracowników do Rady Nadzorczej spółki Telekomunikacja Kolejowa. „Przekaźnik”. NR 02 (131), s. 3, luty 2009.
  21. Nadanie Szkole imienia – Zespół Szkół Nr 1 w Krakowie [dostęp 31.05.2022 r.] [online]
  22. Porozumienie dla edukacji | Komenda Miejska Policji w Krakowie [dostęp 14.03.2016 r.] [online] krakow.policja.gov.pl

Oceń: Technikum Komunikacyjne nr 25 w Krakowie

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:17