Szkoła ludowa Cheder Iwri i gimnazjum Tachkemoni w Krakowie


Na krakowskim Kazimierzu, przy ulicy Miodowej 26, znajdują się znaczące miejsca w historii żydowskiej edukacji, czyli szkoła ludowa Cheder Iwri oraz gimnazjum Tachkemoni.

Te dwie instytucje oświatowe zlokalizowane były w czteropiętrowym budynku, który powstał w latach 1929-1931. Budynek ten zrealizowano dzięki inicjatywie ortodoksyjno-syjonistycznej partii Mizrachi, a jego architektem był Bernard Zimmermann.

Styl modernistyczny, w którym zaprojektowano ten obiekt, charakteryzuje się dwuspadowym blaszanym dachem oraz trzema małymi oknami na ścianie wyjściowej. Niestety, po wybuchu II wojny światowej, kiedy to niemieckie wojska wkroczyły do Krakowa, szkoła została zmuszona do zamknięcia.

W okresie powojennym, budynek ten pełnił rolę ważnego miejsca, w którym lokowano ocalałych z Holocaustu oraz Żydów wracających z obozów koncentracyjnych i wojennej tułaczki. Obecnie budynek został zaadaptowany na biura.

W późniejszych latach, budynek stał się siedzibą Ośrodka Badawczo-Rozwojowego „Polmetal”, co świadczy o jego wielofunkowym użytkowaniu i trwałym miejscu w miejskiej przestrzeni Krakowa.

Historia gimnazjum w latach 1918-1935

W roku szkolnym 1918/19 zainicjowano pierwszy kurs w gimnazjum, który liczył 15 uczniów. Już w następnym roku otrzymano koncesję na prowadzenie działalności szkolnej, co było ważnym krokiem dla rozwoju placówki.

Po dwóch latach intensywnych starań, w 1924 roku, szkoła zyskała prawa publiczne, co otworzyło nowe możliwości dla uczniów i nauczycieli. Dziesięć lat później, w roku szkolnym 1934/35, nastąpiło kolejne przełomowe wydarzenie – otrzymano pełne prawa gimnazjów państwowych, co było zwieńczeniem wielu lat pracy i zaangażowania.

W czasie rządów prezesa Chaim Hilfsteina zdecydowano się na zakup budynku, który graniczył ze starym gmachu od ulicy Podbrzezie. Po zburzeniu wcześniej istniejącej struktury rozpoczęto budowę nowej szkoły, której ukończenie miało miejsce 2 września 1930 roku.

Program edukacyjny w instytucji był dwujęzyczny, obejmując nauczanie w hebrajskim i polskim. Cała nauka trwała 8 lat, a oferta dydaktyczna była zgodna z programem polskich szkół, z dodatkowymi przedmiotami takimi jak hebrajski, Biblia, religia oraz historia żydowska.

W 1931 roku utworzono synagogę przy szkole, a jej kierownictwo było wybierane spośród uczniów, co świadczyło o aktywnym zaangażowaniu młodzieży w życie religijne i społeczne placówki.

Przypisy

  1. Historia i patron - Historia szkoły | Zespół Szkół Mechanicznych Nr 4 im. Gen. Augusta Fieldorfa "Nila" w Krakowie [online], zsmnr4.edupage.org [dostęp 16.04.2024 r.]
  2. a b Szkoła Ludowa Cheder Iwri i Gimnazjum Tachkemoni (ul. Miodowa 26) [online].

Oceń: Szkoła ludowa Cheder Iwri i gimnazjum Tachkemoni w Krakowie

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:6