Szkoła Handlowa w Krakowie, znana również jako Miejska Szkoła Handlowa w Krakowie, ma długą i bogatą historię, sięgającą roku 1882. Ta renomowana szkoła średnia nie tylko wpisała się w dzieje Krakowa, ale także miała istotny wpływ na rozwój edukacji w regionie.
Warto zaznaczyć, że Zespół Szkół Ekonomicznych Nr 1 w Krakowie jest bezpośrednim kontynuatorem jej tradycji. Jednocześnie, w wyniku wyodrębnienia się jednej z części szkoły w 1925 roku, powstała instytucja, która obecnie funkcjonuje jako Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
Początki działalności szkoły
Na przełomie XIX i XX wieku Kraków doświadczał intensywnego rozwoju zarówno gospodarczego, jak i kulturalnego. W okresie zaboru austriackiego istniała możliwość prowadzenia szkół polskich, co przyczyniło się do powstania, 1 października 1882 roku, prywatnej Szkoły Handlowej. Została ona utworzona dzięki staraniom Izby Handlowo-Przemysłowej oraz Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, a jej celem było przygotowanie młodzieży do pracy w zawodzie kupieckim. Szkoła rozwijała się dynamicznie na początku XX wieku, oferując różnorodne kursy o profilu ekonomicznym.
Od 1896 roku instytucja ta była skierowana do absolwentów czwartej klasy ówczesnego gimnazjum. Zajęcia odbywały się pierwotnie w budynku Miejskiej Kasy Oszczędności, zlokalizowanym na rogu ulic Siennej i św. Krzyża. W roku 1906 Szkoła Handlowa mogła się już poszczycić własnym, okazałym budynkiem przy ulicy Kapucyńskiej 2, z projektu uznanego architekta Jana Zawiejskiego, który jest również autorem Teatru Słowackiego.
Na początku XX wieku do szkoły uczęszczało już kilkuset uczniów, w tym także młodzież z poza granic monarchii, ponieważ wysoki poziom kształcenia przyciągał również uczniów z zaboru rosyjskiego. W 1908 roku placówka zmieniła nazwę na Akademia Handlowa w Krakowie, co było zgodne z ówczesnym ustawodawstwem powstałym w wyniku zaboru austriackiego. Tymczasem, nazwa ta przysługiwała szkole średniej, która organizowała kursy o profilu ekonomicznym dla absolwentów szkół średnich ogólnokształcących.
W 1912 roku w siedzibie akademii miał miejsce VIII Światowy Kongres Esperanto, będący pierwszym tego typu wydarzeniem na ziemiach polskich.
Okres dwudziestolecia międzywojennego
W okresie międzywojennym Akademia Handlowa w Krakowie doświadczała intensywnego rozwoju. Powstanie nowego wydziału w 1918 roku, jakim była Akademia Handlowa dla Dziewcząt, to jeden z kluczowych momentów w historii placówki. Zmiana nazwy na Szkołę Ekonomiczno-Handlową w Krakowie miała miejsce w 1925 roku, będąc wynikiem zarządzenia ministerialnego rządu Wolnej Polski. W kolejnych latach, w 1935 roku, szkoła ta została na nowo przekształcona, tym razem w Gimnazjum Kupieckie.
Zalążki i wyodrębnienie się szkoły wyższej
Od roku 1908 przy Akademii Handlowej w Krakowie prowadzono kursy dla abiturientów szkół średnich, co stanowiło podwaliny pod przyszłość uczelni. Następnie, w 1924 roku, powstał Instytut Towaroznawczy, realizujący program 2-letniego Studium Towaroznawczego. Ostatecznie, w 1925 roku, szkołę podzielono na Instytut oraz oferowane kursy dla abiturientów, co doprowadziło do przekształcenia w Wyższe Studium Handlowe w Krakowie. Z czasem, po kolejnych zmianach nazw, placówka ta zyskała miano Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
II wojna światowa
W okresie II wojny światowej szkoła była zmuszona do przemieszczania się w rezultacie konfliktu, który ogarnął Europę. W latach 1939–1945, chociaż zmieniała lokalizacje, zachowała swoją działalność. W tym trudnym czasie funkcjonowała jako Szkoła handlowa Wyższego Stopnia, co świadczy o jej determinacji i zaangażowaniu w kontynuowanie edukacji pomimo nieprzyjaznych warunków.
Okres powojenny
W roku 1950 szkoła przeszła ważną transformację, stając się upaństwowioną instytucją edukacyjną, przyjmując nazwę Technikum Finansowe. Zmiany nie zatrzymały się na tym etapie, ponieważ w 1957 roku nazwisko szkoły zostało ponownie zmodyfikowane, tym razem uzyskując miano Technikum Ekonomiczne. Wreszcie od 1970 roku placówka jest znana jako Zespół Szkół Ekonomicznych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Krakowie.
Dyrektorzy
W historii Szkoły Handlowej w Krakowie wystąpiło wielu znaczących dyrektorów, którzy odgrywali kluczową rolę w jej rozwoju oraz kierowaniu placówką. Oto lista osób, które pełniły tę ważną funkcję:
- Wojciech Michna, tymczasowy dyrektor w roku 1882,
- Franciszek Kroebl, dyrektor w latach 1882–1896,
- Ernest Bandrowski, dyrektor od 1896 do 1906 roku,
- Józef Kannenberg, dyrektor w latach 1906–1925,
- Herkulan Weigt, pełniący funkcję dyrektora w latach 1925–1932,
- Tadeusz Wroniewicz, dyrektor od 1932 do 1939 roku.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 23.06.2018 r.]
- Akademia handlowa w Krakowie. „Nowości Illustrowane”. Nr 20, s. 2, 19.05.1906 r.
- Uroczystość poświęcenia nowego budynku Akademii Handlowej Sprawozdanie Dyrektora Wyższej Szkoły Handlowej w Krakowie za rok 1907 s.3-13 (zdjęcia s. 15-30)
- Jubilea Universala Kongreso Esperantista: albumo Kraków 1912.
- Ostatni absolwenci Akademii Handlowej w Krakowie Nowości Illustrowane 1924 nr 26 s. 15 (zdjęcie)
- Znaczenie Dyrektora Józefa Kanneberga dla naszego zakładu Sprawozdanie Państwowej Dyrekcji Szkoły Ekonomiczno-Handlowej za rok szkolny 1926, s. 3–8
- Sprawozdanie Państwowej Dyrekcji Szkoły Ekonomiczno-Handlowej i Instytutu Administracyjno-Gospodarczego za rok 1931/32, s. 17
- a b Sprawozdanie Dyrekcji Szkoły Handlowej za rok 1891/92 s. 8
Pozostałe obiekty w kategorii "Szkoły":
Szkoła ludowa Cheder Iwri i gimnazjum Tachkemoni w Krakowie | Szkoła rabinacka Beit Meir w Krakowie | Średnia Szkoła Rzemiosł w Krakowie | Talmud Tora w Krakowie | Technikum Komunikacyjne nr 25 w Krakowie | V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie | VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie | VII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie | VIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie | X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie | Szkoła Baletowa w Krakowie | Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie | Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. im. I.J. Paderewskiego w Krakowie | Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. Stanisława Konarskiego w Krakowie | Katolickie Szkoły im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie | IX Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Wróblewskiego w Krakowie | IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie | III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Krakowie | II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie | I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w KrakowieOceń: Szkoła Handlowa w Krakowie