Osiedle Kombatantów


Osiedle Kombatantów to interesujący fragment Krakowa, funkcjonujący jako część Dzielnicy XV Mistrzejowice. Ważne jest jednak, aby zaznaczyć, że osiedle to nie pełni roli jednostki pomocniczej w obrębie tej dzielnicy. Jego powstanie sięga lat 80. XX wieku i zostało zaplanowane jako uzupełnienie istniejącego już od lat 1968–1982 zespołu architektoniczno-urbanistycznego Mistrzejowic.

Osiedle Kombatantów zlokalizowane jest po południowej stronie ulicy Srebrnych Orłów, w rejonie, gdzie wstępne plany przewidywały budowę dużego zespołu usługowego. Kreowanie przestrzeni miejskiej wokół tego osiedla miało na celu nie tylko zaspokojenie potrzeb mieszkańców, lecz także wzbogacenie architektury Krakowa o nowe, funkcjonalne rozwiązania.

Usytuowanie i rozplanowanie

Osiedle Kombatantów jest usytuowane w Krakowie, a jego granice wyznaczają uliczki, które tworzą charakterystyczny kształt. Od zachodu ogranicza je Wiślicka, z północy otoczone jest ulicą Srebrnych Orłów, natomiast od wschodu znajduje się ulica Okulickiego.

Osiedle składa się z 11 bloków mieszkalnych, które wyróżniają się wielopiętrową zabudową. W jego obrębie znajduje się także Samorządowe Przedszkole nr 177 im. Czesława Janczarskiego zlokalizowane przy ulicy Kombatantów 13. Warto również zwrócić uwagę na inne obiekty, które są częścią tego kompleksu, takie jak pawilon handlowy (os. Kombatantów 14) oraz siedziba Spółdzielni Mieszkaniowej Bieńczyce (os. Kombatantów 1).

Na terenie osiedla znajduje się również hipermarket Kaufland, który powstał na miejscu po zburzonej fabryce luster „Krakszkło”. Dodatkowymi elementami architektonicznymi są obiekty poprzemysłowe, garaże, a także stacja paliw „Lotos”, które tworzą spójną całość i zapewniają mieszkańcom wygodny dostęp do najważniejszych usług.

Przypisy

  1. Mapy Google. [dostęp 15.01.2021 r.]
  2. Kontakt - Przedszkole nr 177. [dostęp 15.01.2021 r.]
  3. Dojazd. Spółdzielnia Mieszkaniowa Bieńczyce. [dostęp 15.01.2021 r.]
  4. Nowa Huta Architektoniczny portret miasta drugiej połowy XX wieku. Kraków: Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida, 2018 r.

Oceń: Osiedle Kombatantów

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:16