Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM) to instytucja, która ma bogatą historię i znaczący wkład w polską kulturę muzyczną.
Założona w 1945 roku w urokliwej stolicy Małopolski, Krakowie, PWM stało się kluczowym wydawcą dla różnych dokumentów i encyklopedii związanych z muzyką, w tym dla Encyklopedii Muzycznej PWM, która była publikowana w latach 1979–2012.
Warto zauważyć, że wydawnictwo przeszło szereg zmian własnościowych, zaczynając od znacjonalizacji w 1946 roku, co miało na celu integrację i rozwój kultury w Polsce po II wojnie światowej. W 2001 roku PWM zostało sprywatyzowane, co otworzyło przed nim nowe możliwości i zasoby. Jednakże w 2016 roku doszło do powtórnej znacjonalizacji, co uwydatnia dynamiczny rozwój i zmiany w polskim przemyśle muzycznym.
Historia
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zyskało status jedynego, ważnego ośrodka publikacyjnego w Polsce, zajmującym się wydawaniem nut oraz literatury muzycznej. Jego działalność rozpoczęła się w czasach, kiedy kraj potrzebował takiego wsparcia w promocji sztuki muzycznej.
Pierwszym dyrektorem tej instytucji był Tadeusz Ochlewski, który przyczynił się do jej rozwoju i stabilizacji. W 1954 roku, Mieczysław Tomaszewski został mianowany redaktorem naczelnym, a następnie w 1965 roku objął stanowisko dyrektora. Pełnił te funkcje aż do 1988 roku, wnosiąc wiele innowacji do działalności wydawnictwa.
W chwili obecnej redaktorem naczelnym jest Daniel Cichy, który zaczął swoją kadencję 1 stycznia 2013 roku, a jako dyrektor instytucji działa od 5 stycznia 2017 roku. Jego wybór na te kluczowe stanowiska zaznacza nowy rozdział w historii wydawnictwa, które kontynuuje swoją misję w zakresie publikacji materiałów muzycznych w Polsce.
Działalność wydawnicza
Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM) jest znane z wydawania różnorodnych materiałów dotyczących polskiej muzyki, obejmujących zarówno utwory z okresu dawnego, jak i współczesne. W ofercie PWM znajdują się nie tylko nuty, ale także literatura muzyczna, audiobooki oraz publikacje o charakterze edukacyjnym. Warto przypomnieć, że pierwszy tom Encyklopedii muzycznej, redagowanej przez Elżbietę Dziębowską, został wydany w 1979 roku, a ostatni tom opublikowano w 2012 roku.
W stolicy Polski, Warszawie, ma swoją siedzibę Dział Zbiorów Nutowych tego wydawnictwa, który pełni istotną rolę w zachowywaniu i udostępnianiu partytur oraz materiałów wykonawczych dla orkiestr i filharmonii na całym świecie.
Wydawnictwo to miało zaszczyt publikować pierwsze partytury uznawanych kompozytorów, takich jak Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski oraz Henryk Mikołaj Górecki. Ponadto, PWM współpracowało również z wieloma innymi kompozytorami, takimi jak: Grażyna Bacewicz, Tadeusz Baird, Bolesław Szabelski, Witold Szalonek, Józef Świder, Andrzej Krzanowski, Marek Stachowski, Kazimierz Serocki i Tomasz Sikorski.
Wśród innych znaczących kompozytorów współpracujących z PWM znajdują się m.in.: Wojciech Kilar, Eugeniusz Knapik, Paweł Mykietyn, Zygmunt Krauze, Aleksander Lasoń, Marta Ptaszyńska, Agata Zubel, Aleksander Nowak, Mikołaj Górecki oraz Paweł Łukaszewski.
W nakładzie PWM ukazały się lub są kontynuowane zbiory dzieł wszystkich polskich kompozytorów, w tym:
- Fryderyka Chopina w dwóch redakcjach (1946-1961, red. Ignacego Jana Paderewskiego, Ludwika Bronarskiego i Józefa Turczyńskiego oraz od 1967 r. w wersji tzw. Wydania Narodowego pod red. Jana Ekiera i Pawła Kamińskiego),
- Henryka Wieniawskiego (od 1996 r.),
- Karola Szymanowskiego (zakończone w 2014 r.),
- Mieczysława Karłowicza (od lat 80. XX wieku do 2016 r.).
Inna działalność
Polskie Wydawnictwo Muzyczne aktywnie wspiera rozwój oraz promocję współczesnej polskiej muzyki. Od 2003 roku organizuje Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego, który skierowany jest do młodego pokolenia kompozytorów. PWM zajmuje się również organizowaniem monograficznych wystaw, które są poświęcone polskiej muzyce oraz inicjowaniem i współorganizowaniem różnorodnych wydarzeń muzycznych, w tym festiwali i konkursów.
Warto zaznaczyć, że 7 stycznia 2016 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne przeszło na status państwowej instytucji kultury, co oznacza jego wpisanie do Rejestru Instytucji Kulturalnych prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przekształcenie to miało istotny wpływ na dalszy rozwój wydawnictwa.
Rok 2018 przyniósł częściową zmianę profilu działalności oficyny, który objął między innymi wydawanie Kwartalnika Literackiego NAPIS, a także publikację książek literackich w ramach serii „Biblioteka Kwartalnika Kulturalnego Napis”.
Przypisy
- a b c InstytutI. Teatralny InstytutI., Internet. Rusza Polska Biblioteka Muzyczna online | e-teatr.pl [dostęp 15.07.2023 r.]
- Podstrona Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu PWM [online], pwm.com.pl [dostęp 15.07.2023 r.]
- Inauguracja Kwartalnika Kulturalnego NAPIS. gov.pl. [dostęp 10.03.2019 r.]
- Zarządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 23.10.2015 r. w sprawie nadania statutu Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu.
- O PWM. strona oficjalna wydawnictwa. [dostęp 18.04.2018 r.]
- Daniel Cichy – Redaktorem Naczelnym PWM [online], pwm.com.pl [dostęp 26.11.2017 r.]
- Dr Daniel Cichy nowym dyrektorem PWM [online], pwm.com.pl [dostęp 26.11.2017 r.]
- chopin.pl [online], www.chopin.pl [dostęp 26.11.2017 r.]
- Szymanowski w komplecie! [online], pwm.com.pl [dostęp 26.11.2017 r.]
- Seria A [online], www.wieniawski.pl [dostęp 26.11.2017 r.]
- Tadeusz Strumiłło, Wydawnictwa muzyczne, [w:] Kultura muzyczna Polski Ludowej 1944–1955, red. Józef M. Chomiński, Zofia Lissa, PWM, Kraków 1957, s. 91–103.
- Zarządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 30.09.1949 r. w sprawie utworzenia przedsiębiorstwa p. n. „Polskie Wydawnictwo Muzyczne” (M.P. z 1949 r. nr 85, poz. 1049).
- Ekier Jan, Wprowadzenie do wersji elektronicznej, [w:] Wstęp do Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina, PWM, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, 1974 [2011?]
- Wydanie źródłowo-krytyczne Dzieł Mieczysława Karłowicza [online], pwm.com.pl [dostęp 26.11.2017 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Instytucje Naukowe":
Krakowskie Biuro Festiwalowe | Małopolskie Centrum Nauki w Krakowie | Ośrodek Kultury im. Norwida | Instytut Literatury | Krakowskie Młodzieżowe Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk | Centrum Kultury Podgórza | Międzynarodowe Centrum Kultury | Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie | Instytut Allerhanda | Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie | Instytut Książki | Narodowe Centrum Nauki | Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie | Polska Akademia Umiejętności | Włoski Instytut Kultury w KrakowieOceń: Polskie Wydawnictwo Muzyczne