Sikornik (Kraków)


Sikornik, o wysokości 296 m, stanowi zachodni wierzchołek dwuwierzchołkowego wzniesienia, zwanego po prostu wzgórzem, które znajduje się we wschodniej części Pasma Sowińca w Krakowie. Wschodni szczyt tego terenu to Góra św. Bronisławy, sięgająca około 308 m. Na Sikorniku można znaleźć znany Kopiec Kościuszki, który jest ważnym punktem na mapie turystycznej tego regionu.

Grzbiet tych wzniesień ma długość ponad 3 km i stopniowo obniża się w kierunku wschodnim, gdzie Rudawa wpływa do Wisły. Przy wschodnich stokach wzniesienia prowadzi aleja Jerzego Waszyngtona, która na swoim końcu prowadzi do osiedla Salwator. To zabytkowe osiedle wyróżnia się atrakcyjnym kościołem, który przyciąga wielu turystów.

Na zachodzie Sikornik graniczy z Pustelnikiem, oddzielonym od niego szerokim siodłem, znanym jako Przełęcz Przegorzalską, przez którą przechodzą ulice Jodłowa i Starowolska, łączące Przegorzały z Wolą Justowską.

Geograficznie Pasmo Sowińca należy do Pomostu Krakowskiego w obrębie makroregionu Bramy Krakowskiej. Zgodnie z charakterystyką terenu, północno-zachodnie stromy zbocza Sikornika oraz Góry Św. Bronisławy pokryte są bujnym lasem liściastym, co przyczynia się do różnorodności rzeźby tego obszaru. Różnice wysokości w tych okolicach powodują, że teren jest urozmaicony, a stoki wzniesień przecinają wąwozy oraz parowy.

Na zboczach wzniesień można dostrzec także odsłonięcia jurajskich skałek wapiennych, z których największe to Strzelnica – dwa skalne mury, idealne do wspinaczki. W obrębie tych skał znajduje się także niewielka Nyża nad Strzelnicą, a dawniej istniał tu mały łom wgłębno-stokowy. W ciekawym kontekście historycznym należy zaznaczyć, że od lat 20. do 50. XX wieku na tych terenach funkcjonowały skocznie narciarskie.

Obecnie, planowana jest budowa tunelu, który będzie częścią III obwodnicy Krakowa, co może znacząco wpłynąć na przyszłość tej malowniczej okolicy.

Przypisy

  1. Meteoryt to bzdura – rozmowa z prof. Jackiem Matyszkiewiczem [online] [dostęp 21.11.2019 r.]
  2. Strzelnica [online] [dostęp 20.11.2019 r.]
  3. MarcinM. Pruc MarcinM., Nyża pod Strzelnicą, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny [dostęp 20.11.2019 r.]
  4. a b c Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [online] [dostęp 02.07.2019 r.]
  5. Adrian Dworakowski: Przewodnik po polskich skoczniach narciarskich 2013. skijumping.pl. [dostęp 29.06.2019 r.]
  6. Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa: PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2

Oceń: Sikornik (Kraków)

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:25