Tunel nad Okapem Trzeci


Tunel nad Okapem Trzeci, znany również jako Tunel nad Okapem III oraz Schronisko nad Okapem III, to interesująca jaskinia położona na malowniczym wzgórzu Winnica w Tyńcu. To miejsce, które zachwyca zarówno swoim położeniem, jak i geologicznym charakterem, stanowiąc ciekawą atrakcję dla miłośników przyrody oraz historii.

Administracyjnie, tunel znajduje się w obrębie Dzielnicy VIII Dębniki w Krakowie. Warto również zwrócić uwagę na to, że geograficznie umiejscowiony jest na Wzgórzach Tynieckich, które nawiązują do Pomoście Krakowskiego oraz makroregionu Bramy Krakowskiej.

Wzgórza te, bogate w unikalną flórę oraz faunę, zostały włączone w obszar Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, co dodatkowo podkreśla ich znaczenie ekologiczne i krajobrazowe.

Opis obiektu

„Schronisko usytuowane jest w skale Skurwysyn, tuż za restauracją „Tarasy Tynieckie”. Z parkingu przy tej restauracji dostrzegalny jest duży, czarny okap tej skały, który przyciąga wzrok. Pod okapem znajduje się Schronisko w Winnicy Drugie, a nad nim trzy skryte otwory jaskiń: Tunel nad Okapem Pierwszy, Tunel nad Okapem Drugi i Tunel nad Okapem Trzeci. Prawy otwór to właśnie wejście do Tunelu Trzeciego, który umiejscowiony jest w pionowej ścianie na wysokości 10 m nad podstawą skały.

Aby dotrzeć do tego miejsca, konieczne jest pokonanie trudnej wspinaczki (VI w skali polskiej). Jest to klasyczna krasowa rura, której średnica osiąga do 0,6 m, natomiast wysokość wynosi maksymalnie 0,8 m. W odległości około 1,5 m od otworu, tunel ostro zakręca w prawo, a po przejściu 3,5 m od jego początku zwęża się do tego stopnia, że dalsze przejście staje się niemożliwe.

Tunel ten uformował się w wapieniach skalistych, datowanych na późną jurę. Warto zauważyć, że brak jest w nim nacieków. Dno pokrywa skąpe namulisko, składające się głównie z piasku oraz skalnego rumoszu. Oświetlenie wewnątrz tunelu zapewnia rozproszone światło słoneczne, które dociera aż do zakrętu.

Historia

Historia tunelu nad Okapem Trzecim jest stosunkowo nieznana, ponieważ nie pojawia się on w wcześniejszych opracowaniach literackich. Dopiero w sierpniu 1999 roku, M. Pruc oraz T. Kościelniak byli pierwszymi, którzy go szczegółowo opisali. To właśnie oni również przygotowali niezbędną dokumentację oraz plan dotyczący tego obiektu.

W roku 2000, tunel został uwzględniony w inwentarzu jaskiń Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, gdzie figurował jako Schronisko nad Okapem III.

Przypisy

  1. Paweł Haciski, Południowa część Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przewodnik wspinaczkowy, Warszawa, RING, 2015, ISBN 978-83-937960-0-7
  2. a b c d e MarcinM. Pruc MarcinM., Tunel nad Okapem III, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 14.10.2019 r.]
  3. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [online] [dostęp 14.10.2019 r.]
  4. J. Baryła, A. Górny, M. Pruc, B. Słobodzian, M. Szelerewicz, Inwentarz jaskiń Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Warszawa: Jaskinie Doliny Wisły, arch. Ministerstwa Środowiska, 2000, s. 213
  5. Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa, Wyd. Naukowe PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2

Oceń: Tunel nad Okapem Trzeci

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:13