Winnica (Tyniec)


Skała znana jako Winnica (ok. 250 m n.p.m.) jest jednym z charakterystycznych wzgórz zlokalizowanych w Tyńcu w Krakowie. W znaczeniu administracyjnym, ten malowniczy teren wchodzi w skład Dzielnicy VIII Dębniki. Z kolei pod kątem geograficznym, Winnica stanowi część Wzgórz Tynieckich, które znajdują się na Pomoście Krakowskim w obrębie makroregionu Bramy Krakowskiej. Warto nadmienić, że wzgórza te zostały włączone do obszaru Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

Ciekawostką jest, że w Krakowie istnieje jeszcze jedno wzgórze o tej samej nazwie. Nazwy obu wzgórz pochodzą z czasów, gdy obszar ten był znany z uprawy winorośli. W minionych wiekach klimat w Polsce był bardziej sprzyjający dla hodowli winogron, co z czasem uległo zmianie w wyniku zaostrzenia warunków atmosferycznych, prowadząc do zaniechania uprawy.

Winnica, podobnie jak inne formacje tego regionu, zbudowana jest głównie ze skał wapiennych z okresu górnej jury. Stanowi ona najbardziej na północny wschód wysunięte wzgórze grupy Wzgórz Tynieckich. Sąsiaduje ona z Wzgórzem Klasztornym, na którym znajduje się Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Wzgórze to usytuowane jest w niedalekiej odległości na północny wschód od Winnicy, tuż obok drogi dojazdowej do opactwa.

Na południowych stokach Winnicy znajduje się cmentarz oraz parking. Obrzeża wzgórza są porośnięte lasem, a także Uprawiane łąki i zabudowania Tyńca rozciągają się na jego powierzchni.

Na północno-zachodnich zboczach Winnicy znajduje się pionowy mur skalny, który opada w stronę terasy Wisły. Ten imponujący fragment ma długość około 180 m i równocześnie prowadzi wzdłuż niego ulica Promowa. W murze tym można zobaczyć dwie znane skały: Skurwysyn oraz Winnicę. Dodatkowo, w wapiennych skałach Winnicy można znaleźć kilka jaskiń i schronisk, w tym: Jaskinia w Górze Winnicy w Tyńcu, Schronisko w Winnicy Pierwsze, Schronisko w Winnicy Drugie, Tunel nad Okapem Pierwszy, Tunel nad Okapem Drugi, oraz Tunel nad Okapem Trzeci.

U podnóża tego skalnego muru można znaleźć restaurację Tarasy Tynieckie, parking oraz przystań promową, co czyni to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym dla odwiedzających.

Przypisy

  1. Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny [dostęp 12.10.2019 r.]
  2. a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 08.04.2017 r.]
  3. Tyniecka brama. [dostęp 04.04.2017 r.]
  4. Okolice Krakowa. Mapa 1:50 000. Kraków: Compass, 2008 r. ISBN 978-83-89165-99-2.
  5. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998 r. ISBN 83-01-12479-2.
  6. Julian Zinkow: Tyniec i Wzgórza Tynieckie. Informator turystyczny. Kraków: Krakowski Ośrodek Informacji i Reklamy Turystycznej "WAWEL-TOURIST", 1978 r.

Oceń: Winnica (Tyniec)

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:12